loading
close
SON DAKİKALAR

Erkan Baş: Türkiye Erdoğan’ın çiftliği olmayacak, elbet maskelerinizi indireceğiz!

Erkan Baş: Türkiye Erdoğan’ın çiftliği olmayacak, elbet maskelerinizi indireceğiz!
Tarih: 24.12.2023 - 23:53
Kategori: Siyaset

Bütçe görüşmelerinde konuşan Erkan Baş, mücadele kararlılığını vurgulayarak “Türkiye, Tayyip Erdoğan’ın çiftliği olmayacak! Gerçekleri anlatacağız ve elbet maskelerinizi indireceğiz!” ifadelerini kullandı.

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki (TBMM) bütçe görüşmelerinde Genel Kurul’a hitap etti. Sınır ötesi operasyonlarda hayatını kaybeden askerlerin ailelerine baş sağlığı dileyerek sözlerine başlayan Baş, 5 dakikalık süresi nedeniyle bütçe üzerine konuşamayacağını belirterek devam etti.

Genel Kurul’da konuşma yaparken rahatsızlanan Saadet Partili Hasan Bitmez’in hayatını kaybetmesine ve partisinin Hatay Milletvekili Can Atalay’ın hukuksuz tutukluluğuna değinen Baş, yıllar sonra bakıldığında iktidarın şımarıklığının ve hadsizliğinin görüleceğini söyledi.

Erkan Baş:
“İster iktidar olsun, ister muhalefet; halkı yok sayan, emekçiyi ezen, doğayı yağmalayan her kimse tam karşısına dikileceğiz. Sonuna kadar direneceğiz.
 
Bundan sonra yok öyle ‘İsrail’e kafa tutuyoruz’ diye kendinizi şişirip, oğullarınızın gemicikleriyle İsrail’le ticaret yapmak; yok öyle ‘Muhalifiz’ deyip belediyelerde taşeron sistemini dayatmak! 2024’te maskeleriyle yola devam etmeyi düşünenler bilsin:
Biz o maskeleri indireceğiz, halkımızla birlikte bu maskeli baloya son vereceğiz!”
 

“İşte tam bu nedenle TİP adına bu kürsüye ‘haddinizi bilin’ demeye geldim!” diyerek sözlerine devam eden Baş, her türlü hukuksuzluğu yapan iktidarın devlet olanakları ile her yeri işgal ettiğini belirtti.

Baş, iktidarın seçim sonuçları nedeniyle “şımarmaması” gerektiğini kaydederek Kenan Evren ve Hitler hatırlatmasında bulunarak “Yüzde 52 aldınız diye gerçekler değişmez” dedi.

AKP’nin sınıfsal pozisyonuna işaret ederek “Siz zengini seven, yoksulu ezen bir iktidarsınız” sözlerini kullanan Baş, “Türkiye babanızın çiftliği olmayacak. Türkiye Tayyip Erdoğan’ın çiftliği olmayacak! Asla teslim olmayacağız. Gerçekleri anlatacağız ve elbet maskelerinizi indireceğiz!” sözleriyle mücadele kararlılığını dile getirdi.

Muhalif yurttaşlara da seslenen ve kendilerinin de “kızgın” ve “üzgün” olduğunu belirten TİP Genel Başkanı, “Evet kazanamadık. Yalanı yenemedik. Hileyi yenemedik, hırsızlığı yenemedik. Fakat bu, zorbalığa karşı artık bir haysiyet mücadelesidir” diye konuştu.
İşçi ve emekçiler söz konusu olduğunda düzen partilerinin aynı noktada buluştuğuna işaret eden Baş, “Sonuna kadar direneceğiz ve yeni, güzel bir ülkeyi de hep birlikte kuracağız” ifadelerini kullandı. İsrail örneği ile iktidarın eylem ve söylem farklılıklarına da işaret eden Baş, konuşmasını, “Biz bütün maskeleri indireceğiz! Halkımızla birlikte bu maskeli baloya mutlaka son vereceğiz!” sözleriyle tamamladı.

‘YİNE SIVASIZ EVLERE ATEŞ DÜŞTÜ, ACILARINI YÜREKTEN PAYLAŞIYORUZ’

TİP Genel Başkanı Erkan Baş’ın konuşmasının tamamı şöyle:

“Yine sıvasız evlere, ille de yoksul ocaklara ateş düştü. Dünden beri pek çok kişi taziye yayınlıyor; 6 şehit, 12 şehit deyip geçemeyiz. Onlar rakam değil, insan, can. Birinin eşi, birinin oğlu, birinin kardeşi…

Türkiye İşçi Partisi adına kederli ailelere baş sağlığı ve sabır diliyor, acılarını yürekten paylaşıyoruz.

‘YILLAR SONRA BAKILDIĞINDA İKTİDARIN ŞIMARIKLIĞI VE HADSİZLİĞİ GÖRÜLECEK’

Bütçenin sonuna geldik ve 5 dakikalık konuşmada bütçe anlatmam mümkün değil. Şöyle yaptım: Yıllar sonra bu bütçeye baktığımızda akılda ne kalır diye sordum. Bir milletvekilinin gerçekleri söylerken kalp krizi geçirdiği ve hayatını kaybettiği…

Tutanaklara göre AKP grubunun ‘oh olsun’ dediği… Başka bir milletvekili Can Atalay’ın esir tutulduğu, bütçe görüşülürken bile burada olmadığı, iktidarın buna da oh dediği.

Özetle söylüyorum: Yıllar sonra bakıldığında sadece ve sadece bu iktidarın şımarıklığı ve hadsizliği gözükür.

‘TİP ADINA ‘HADDİNİZİ BİLİN’ DEMEYE GELDİM’

İşte tam bu nedenle TİP adına bu kürsüye ‘haddinizi bilin’ demeye geldim! Buraya çıkıp da milyonlarca emekçinin alın terinden alınan parayı ‘istediğim patrona aktarırım’, ‘istediğim tarikata veririm’ diyenleri uyarıyorum: Haddinizi bilin!

Sayın iktidar vekilleri; siz bu halkın acılarını kullanarak iktidar oldunuz. ‘Denize düşen yılana sarılır’ sözü hiç söylenmese sizin için söylenirdi.

Bir kere iktidara geldikten sonra her tür hukuksuzluğu, hileyi yaptınız. Devlet olanaklarını, paranın gücünü kullanarak her yeri işgal ettiniz. Halk direnmeye devam ettikçe ayaklarınız titredi, çok korktunuz ama şimdi görüyorum ki sadece yüzde 2,5 oy fazla oy aldınız diye kendinizi Kaf Dağı’nın tepesinde sanıyorsunuz. O yüzden sizi uyarıyorum: Sizin şımarıklığınızın temel nedeni bu seçim
sonuçları.

‘KENAN EVREN’İ NASIL YENDİYSEK SİZİ DE YENECEĞİZ’

Bakın, ben size bir tane daha göstereyim. Kenan Evren sizin gibi 52 değil, 92 almıştı. Bugün adını hayırla anan bir kişi göremezsiniz. Bakın, Hitler… Hitler’in haritası sizinkinden daha sade değil mi, daha fazla kapsamış. Dünyada adını anan bir kişi göremezsiniz. Kenan Evren’in eteğinde büyüyen siz bile sözde ona karşı çıkmak zorunda kaldınız.

O yüzden şımarmayın! Yüzde 52 aldınız diye gerçekler değişmez.

Siz zengini seven, yoksulu ezen bir iktidarsınız. Siz, kindar ve dindar nesil yaratacağız dediniz; uyuşturucu kaçakçısını Yeşilay Başkanı yaptınız! Siz ‘ahlak’ dediniz, ‘erdem’ dediniz; depremde insanlar ölürken çadır satacak kadar alçalan birini Kızılay Başkanı yaptınız!

Uzatmayayım… Sizin zihniyetiniz bu ülkeyi teslim alamayacak. Kenan Evren’i nasıl yendiysek, Hitler’i nasıl tarihe gömdüysek; işgal yıllarında, bitti denilen bir ülkeyi nasıl yeniden kurduysak, bilin ki sizi de yeneceğiz!

‘TÜRKİYE, ERDOĞAN’IN ÇİFTLİĞİ OLMAYACAK; ELBET MASKELERİNİZİ İNDİRECEĞİZ’

Daha net söyleyeyim: Türkiye babanızın çiftliği olmayacak. Türkiye, Tayyip Erdoğan’ın çiftliği olmayacak! Asla teslim olmayacağız. Gerçekleri anlatacağız ve elbet maskelerinizi indireceğiz!

Seçimlerde büyük bir umutla bu iktidardan kurtulmak için harekete geçen sevgili dostlar…

Emin olun biz de sizler kadar kızgınız, üzgünüz. Evet kazanamadık. Yalanı yenemedik. Hileyi yenemedik, Hırsızlığı yenemedik. Fakat bu, zorbalığa karşı artık bir haysiyet mücadelesidir. Onurumuz için direneceğiz. Zorla tarikatlara gönderilen çocuklarımız için, kadınlar köleleştirilmesin diye, üniversiteli gençler inşaatlarda ölmesin diye direneceğiz.

Bu güzelim ülkeyi, dağımızı, denizimizi, kuşumuzu, böceğimizi ezcümle geleceğimizi kurtarmak için direneceğiz. Buradan söz veriyorum, sonuna kadar direneceğiz.

Bir söz daha veriyorum, sadece iktidarı eleştirmekle kalmayacağız. Çünkü biliyoruz ve görüyoruz ki, konu işçiler, emekçiler, sömürü olduğunda düzen partilerinin hepsi aynı… İster iktidar olsun, ister muhalefet, ister milliyetçi olsun ister muhafazakar, ister yabancı olsun ister yerli, halkı yok sayan, emekçiyi ezen, doğayı yağmalayan her kim ise tam karşısına dikileceğiz. Sonuna kadar direneceğiz ve yeni, güzel bir ülkeyi de hep birlikte kuracağız.

‘HALKIMIZLA BİRLİKTE BU MASKELİ BALOYA SON VERECEĞİZ’

Yok öyle İsrail’e kafa tutuyorum diye şişinip oğullarınızın gemicikleriyle ticaret yapmak; yok öyle muhalifiz diye oylara talip olup belediyelerde taşeron sistemini dayatmak; 2024’te maskeyle yola devam etmeyi düşünen kim varsa bilsin.

Biz bütün maskeleri indireceğiz! Halkımızla birlikte bu maskeli baloya mutlaka son vereceğiz!

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları