loading
close
SON DAKİKALAR

Eskişehir Valisi: Ali İsmail'in dövülmesine esnaf karışmış olabilir

Eskişehir Valisi: Ali İsmail'in dövülmesine esnaf karışmış olabilir
Tarih: 13.07.2013 - 15:53
Kategori: Söyleşi

Eskişehir'de Gezi olayları sırasında yaralanıp 38 gün sonra hayatını kaybeden Ali İsmail Korkmaz için daha önce 'polis değil arkadaşları dövmüştür' diyen vali Radikal'e yeni açıklamalar yaptı...

Adli tahkikat devam ediyor, savcılık inceliyor. Birçok kamera görüntüsü var. Dediğiniz gibiyse, yüzleri de seçiliyorsa, bundan kaçış olmaz, netleşir. İdari soruşturma açtık. Vali yardımcımızı görevlendirdik. Öyle çıkarsa gereği yapılır. Özellikle birinci ve ikinci gün çok karmaşa oldu. Grupların sağa sola saldırmaları sırasında esnaf da mağdur oldu. Esnaftan işin içine girenlerin olduğu iddia ediliyor. Göstericilere karşı belki müdahalede bulunduğu filan...

Göstericilerin birbirini yaraladıkları iddianızda ısrarcı mısınız?

Onun Eskişehir’le alakası yok. Cımbızla alıp o şekilde verdiler. Ben buna üzüldüm. İstanbul ’la ilgili bir iki duyumumuz olmuştu öyle, yani güvenlik birimimizin tespiti vardı, ben onlara girmek istemiyorum. Olabilir, birtakım marjinal gruplar provoke etmeye çalışanlar her yöntemi kullanabilirler. Bu tarz genel anlamda söylenen birşeydi. Belki maksadı aşan bir şey oldu.


Siz Eskişehir’i kastetmediniz mi?

Kesinlikle hayır, kastetmedim. İstanbul’daki Gezi olaylarıyla ilgili...


Sopalıların esnaf olabileceğini mi düşünüyorsunuz, yoksa polis olabileceğine dair endişeleriniz var mı?

İnanın, birşey söylediğiniz zaman başka taraflara çekiliyor. Ne söylesek yorumdan öteye geçmez. Arkadaşlar adliyeye ilettiler. Şimdi hala İstanbul’da olan şeyler var, eli palalı filan. Vatandaş da zaman zaman karışabiliyor.


Acaba vatandaşla birlikte polis de karışmış mıdır?

Polis karışmadı diye düşünüyoruz ama münferit bir şey olduysa, bilemediğimiz, görüntüler izlendikten sonra ortaya çıkar. Polislerin böyle bir şey yapması sözkonusu olamaz. Öyle bir görüntü ortaya çıkarsa, gereği yerine getirilir.


11 kayıtta bir saat süreyle eli sopalı, coplu kişilerin sokaklarda gezdikleri, göstericileri kovaladıkları görülmüş. Peki bu nasıl fark edilmez?


Evet... Evet, konuyu... arkadaşlarımız çalışıyor, inceliyor.

Polis çıkma ihtimalinde ne yapmayı düşünüyorsunuz?

Tespit yapılıyorsa, adli boyutu başladığı için, bize düşün o kişiye el çektirmektir. Yargılama sonucunda ona göre işlem yapmaktır.


Hardisklerin bozulduğu sonucu ortaya çıkıyor. Bunu neye bağlıyorsunuz?

Öyle bir görüntü bozukluğu bir iddia...


Bilirkişi raporu var efendim?

Bilirkişi raporu savcılıktaki bilirkişi raporu. Onunla ilgili bilgi soruyorsunuz. O noktada bir bilgim ok. Bilsem dahi söylesem uygun olur mu, bilmem.


Hal böyleyken, bu tahrifatı neye bağlamak mümkün? Delillere polis el koyduğuna göre..

Tabii, direkt polise yönelik bir suçlama barındırıyor.


Bilirkişi raporuna istinaden söylüyorum.

Görüntülerin alındığı kişiler kimler, bilmiyorum. Şu an soruşturma kapsamında inceleniyor.


Eğer tahrifat varsa polislerin delilleri topluyor olması soruşturmaya kuşku düşürmez mi?


Toptan bir emniyet camiasını suçlayamazsınız. 75 milyona hizmet eden bir teşkilat. Biz arkadaşlarımıza güveniyoruz. 100 binlerce mensubu olan bir teşkilat. Bütün kurumların içinde görevini yapamayanlar vardır.

Herhangi bir polisi açığa aldırdınız mı?

Soruşturmanın gelişimine göre gerekeni yaparız.

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları