loading
close
SON DAKİKALAR

'Fener ve Balat niçin ulaşıma açılmıyor?'

'Fener ve Balat niçin ulaşıma açılmıyor?'
Tarih: 16.10.2012 - 14:39
Kategori: Özel Haberler

CHP'li meclis üyeleri Fener ve Balat iskelelerinin ulaşıma açılmamasının nedenlerini sordu...

İstanbul Büyükşehir Belediyesi 2012 yılı Ekim ayı Meclis toplantılarında CHP İBB Meclis Üyeleri Soner Özimer, Serdar Bayraktar, Dr. Hakkı Sağlam, Turan Durmuş ve Hikmet Öz’ün imzaları ile verilen soru önergesinde şunlara değinildi:

"10 Ekim 2008 tarihinde şaibeli bir şekilde yanan Balat Vapur İskelesi, 1. derece anıt eser olduğu halde ihya edilmeyerek özel bir şirkete deniz taksi iskelesi olarak tahsis edildiğini ve “19 Eylül 2011 tarihinde restore ediyoruz” gerekçesi ile hizmete kapatılan Fener Vapur İskelesi için ise bu güne kadar tek çivi çakılmadığını görmekteyiz. 

Tarihte, Haliç içinde 15 vapur iskelesi olduğu halde bu gün Eminönü, Kasımpaşa, Sütlüce, Ayvansaray, Eyüp olmak üzere sadece beş iskele hizmet vermektedir. Bu durum bölge halkının şikâyetine sebep olmakta, haliç bölgesindeki yerleşim alanlarının deniz ulaşımından daha fazla yararlanması yönünde istekler dile getirilmektedir.

Bunun yanı sıra, Fatih Belediyesinin yayımladığı Avan projelerde Fener-Balat-Ayvansaray sahilleri projelerinde bütün sahilin proje alanına dahil edildiği, sahilin tamamının projeye sokulmasıyla buradan halkın faydalanması imkanının kalmadığı görülmektedir. Proje alanı 60 adadan oluşmakta ve 19 adada yapılaşmaya gidilmektedir. Halkın kullanımında olan sahil yeşil bandının projeye dahil edilmesi ile ileride bölge yaşayanları açısından bir çok sıkıntı ve mağduriyet ortaya çıkacaktır.

1. Bu nedenle bahsi geçen iskelelerin kapatılarak kullandırılmadığı doğru mudur?

2. Fener ve Balat iskelesinin ulaşıma açılmamasının nedeni nedir?

3. Balat iskelesi özel bir şirket tarafından Deniz Taksi olarak kullanılmaktadır. Bahsi geçen şirketin ismi nedir burası 
kim tarafından, hangi koşullarda kiraya verilmiştir?

4. Haliç bölgesinde deniz ve kara ulaşımı nasıl planlanmaktadır? İleride bölgede hangi iskeleler ne tür deniz ulaşımına açılacaktır?

5. Haliç'te sahil bölgelerinin kamu kullanımına yer ve zaman açısından kesintisiz açık olması konusunda hangi önlemler alınmıştır?"

Vişne Haber Ajansı

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları