loading
close
SON DAKİKALAR

FT'den

FT'den
Tarih: 26.11.2011 - 17:01
Kategori: Dünya

Financial Times, "Atatürk dönemindeki hatalar ve cinayetler hakkındaki tabular yıkılmaya başlıyor" yorumunu yaptı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Dersin olayları" için özür dilemesinin ardından Türkiye'deki Dersim tartışmaları yabancı basında da geniş yer buluyor.

Financial Times, cumhuriyetin ilk yıllarında gerçekleşen "Dersim katlimı" ile ilgili Türkiye'de şiddetli bir tartışma başladığına işaret ederek, "Atatürk dönemindeki hatalar ve cinayetler hakkındaki tabular yıkılmaya başlıyor" görüşünü savundu. Gazete, Dersim ölümlerinin giderek artan bir şekilde "Türkleştirmeye zorlamanın bir parçası" olarak görülmeye başlandığını öne sürdü.

Financial Times, "Atatürk Devriyle İlgili Tabular Yıkılmaya Başlıyor" başlıklı Daniel Dombey ve Funja Güler imzalı haberde, modern Türkiye'nin kurucusu Mustafa Kemel Atatürk'ün ölümünün yıldönümü olan 10 Kasım saat 9'u beş geçe Türkiye'nin çoğuluğunun durduğuna dikkat çekerek, Atatürk'ün fotoğrafının hala her dükkanda ve ofiste olduğunu yazdı.

Haberde, Türkiye'nin ulusal kahramanına uluslararası bir saygı gösterilmesine rağmen, Türkiye'de cumhuriyetin ilk yılları hakkında şiddetli bir tartışma başladığına işaret edilerek, "Atatürk dönemindeki hatalar ve cinayetler hakkındaki tabular yıkılmaya başlıyor" yorumunu yapıldı.

"Benzeri görülmemiş, emsalsiz" bir adım

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yaklaşık 14 bin Kürt'ün öldürüldüğü Dersim olayları için dilediği özre dikkat çeken gazete, Erdoğan'ın bu özrünü "benzeri görülmemiş, emsalsiz" bir adım alarak niteledi.

Gazete, Dersim'deki ölümlerin uzun bir süre Kürtler ve Aleviler tarafından çıkarılan bir ayaklanma olarak tarif edildiğini ancak, bu olayın giderek artan bir şekilde "Türkleştirmeye zorlamanın bir parçası" olarak görüldüğünü savunurken, Atatürk'ün evlatlık kızı savaş pilotu Sabiha Gökçen'in de bombalamada yer aldığına dikkat çekti.

Haberde, ana muhalefet partisi CHP lideri Kemel Kılıçdaroğlu'nun Dersim'li olduğu ve akrabalarının da öldürüldüğü belirtilerek, ancak birçok CHP üyesi ve destekçisinin Atatürk'ün tartışmalarda yer almasına ve tartışmaların parti gündemine getirme girişimlerine karşı koyduğu ifade edildi.

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları