loading
close
SON DAKİKALAR

Gazeteci Pelin Ünker’in 'Paradise Papers' haberi nedeniyle yargılandığı dava düştü

Gazeteci Pelin Ünker’in 'Paradise Papers' haberi nedeniyle yargılandığı dava düştü
Tarih: 29.03.2019 - 14:02
Kategori: Medya

Cumhuriyet gazetesi eski ekonomi muhabiri Pelin Ünker’in Cumhuriyet'te yayınlanan Paradise Papers yazı dizisi nedeniyle yargılandığı davada düşme kararı verildi. Hakim kararı açıklarken, skandal bir ifadeye imza atarak "'Maalesef' zaman aşımı tespit ettim" dedi.

İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde dün görülen duruşmayı Pelin Ünker, avukatları Abbas Yalçın, Halil Kocabaş ile Albayrak ailesinin avukatları Ela Ezgin Yenmen ve Ahmet Çalık avukatı Seçil Özay katıldı. Duruşmayı Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) temsilcileri ve çok sayıda gazeteci izledi.

Duruşmada beyanda bulunan avukat Abbas Yalçın Aydınlık gazetesinde Ocak 2014’te MİT TIR’larına ilişkin fotoğrafın yayımlanmasıyla ilgili açılan davada zaman aşımı nedeniyle davanın düşmesi yönünde karar verildiği anımsattı. Paradise Papers haberi nedeniyle Evrensel gazetesi sorumlu müdürü Çağrı Sarı’ya açılan davada beraat kararı verildiğine dikkat çeken Yalçın, “Aynı haber nedeniyle bir mahkemenin beraat kararı verirken başka bir mahkemenin mahkumiyet kararı vermesi hukuk ilkelerine aykırıdır” dedi. Yalçın, hâkimin düşme kararı vermesini isteyerek bu talebin reddedilmesi halinde esasa ilişkin süre isteyeceklerini söyledi.

Verilen aranın ardından kararını açıklayan hâkim, davanın dört aylık dava açma süresinin dolmasından sonra açıldığını söyleyerek ve düşme kararı verdi.

Kaynak : Cumhuriyet

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları