loading
close
SON DAKİKALAR

George Floyd'un ölümüne neden olan eski polis Derek Chauvin cinayetten suçlu bulundu

George Floyd'un ölümüne neden olan eski polis Derek Chauvin cinayetten suçlu bulundu
Tarih: 21.04.2021 - 10:56
Kategori: Dünya

ABD'de siyah George Floyd'un öldürülmesiyle ilgili davada eski polis Derek Chauvin, hakkındaki 3 suçlamanın tamamından suçlu bulundu. Böylelikle, Minnesota tarihinde ilk defa beyaz bir polis 'bir siyahı öldürmekten' sorumlu tutuldu.

Siyah Amerikalı George Floyd'un ölümüne dair eski polis memuru Derek Chauvin'in yargılandığı davada jüri kararı açıklandı.

Minneapolis'teki Hennepin Bölge Mahkemesi'nde 4 haftadır devam eden yargılamada dün 12 kişilik jüri, yaklaşık 10 saat süren müzakereden sonra yerel saatle 16.10'da kararını açıkladı.

Yargıç Peter Cahill tarafından okunan jürinin kararında Chauvin, kendisine yöneltilen 2 ve 3. dereceden cinayet ile 2. dereceden adam öldürme suçlamalarının tümünden suçlu bulundu.

Kararın okunmasının ardından Chauvin'in hakkında kefalet kaldırıldı ve tutuklanarak cezaevine kondu.

'George'un öldürülmesine izin veren sistem değişmeden kalıyor'
Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği (ACLU) ise, kararın 'iyileştirmeye yardımcı olabileceğini umduklarını' ancak bunun daha fazla reforma ihtiyaç duyan bir sistemde 'küçük bir kazanım olduğunu' söyledi.

Açıklamada, "Minnesota tarihinde ilk defa, beyaz bir polis memuru bir siyahı öldürmekten sorumlu tutuldu. Bugünün kararı polisin sorumluluğunun belirlenmesi açısından küçük bir kazanç ve kederli bir topluluğun iyileşmesine neden olabilir, ancak George'un ailesinden ve onu çok seven topluluklardan koparılarak öldürülmesine izin veren sistem tamamen değişmeden kalıyor" ifadelerine yer verildi.

29 Mart'tan beri devam eden davada toplam 45 tanık dinlenmiş, savcılık ve savunma makamlarını önceki gün kapanış konuşmalarını yapmıştı.

Floyd olay yerine gelen acil sağlık ekiplerince kaldırıldığı hastanede öldüğü belirtilmiş, olayla ilgili görüntüler ülkede siyahlara yönelik polis şiddeti tartışmalarını alevlendirmiş ve şiddetli protestolara neden olmuştu.

Floyd’un ölümüne neden olmakla suçlanan Chauvin, olaydan 4 gün sonra gözaltına alınmış, hakkında 2 ve 3. dereceden cinayet ve 2. dereceden adam öldürme suçlamalarıyla dava açılarak tutuklanmıştı.

Chauvin, 29 Mayıs 2020'den beri tutuklu bulunduğu Oak Park Heights'teki hapishaneden 10 Temmuz 2020'de, 1 milyon dolar kefaletle serbest bırakılmıştı.​​​​​​​

Biden: Sistematik ırkçılık, ulusumuzun ruhunda kara bir lekedir
ABD Başkanı Joe Biden, düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada "Sistematik ırkçılık, ulusumuzun ruhunda kara bir leke, siyah Amerikalıların boynundaki dizdir. Siyah ve kahverengi Amerikalıların her gün yaşadığı derin korku, travma, acı ve yorgunluk... Bugünkü karar ileriye doğru bir adımdır" ifadelerini kullandı.

Biden, şöyle devam etti:

"Karar George'u geri getirmeyecek. Ancak bu, Amerika'da adalete doğru atılmış dev bir adım olabilir. 'Nefes alamıyorum', bunlar George Floyd'un son sözleriydi. Bu sözlerin onunla ölmesine izin veremeyiz. Bu seslere kulak vermeye devam etmeliyiz. Bu ülkedeki gidişatı değiştirmeye başlama şansımız var. Hala yapacak işimiz var. Hala sistemi yeniden şekillendirmemiz gerekiyor."

George Floyd'un kızının daha önce 'babasının dünyayı değiştirdiği' yönündeki sözlerini anımsatan ABD Başkanı, "Bugün öğleden sonra ona babasının dünyayı değiştirdiğini söyledim. Bırakın mirası bu olsun" dedi.

"Şu anda hassas duyguları sömürmek isteyenler; sosyal adaletle ilgilenmeyen ajitatörler ve aşırılık yanlıları var" diye kaydeden Biden, "Onların muvaffak olmalarına izin veremeyiz" yorumunu yaptı.

Harris: Hepimiz George Floyd'un mirasının bir parçasıyız ve şu anki işimiz onu onurlandırmak
ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris, düzenlenen basın toplantısında kararı değerlendirdi.

Harris, "Ülkemizdekii siyah Amerikalılar, özellikle de siyah erkekler insan gibi muamele görmediler. Siyah erkeker babalarımız, erkek kardeşlerimiz ve oğullarımızdır; hayatlarına değer verilmelidir. Hepimiz George Floyd'un mirasının bir parçasıyız ve şu anki işimiz onu onurlandırmak" dedi.

Obama: Jüri doğru olanı yaptı
Eski ABD Başkanı Barack Obama ise, konuya ilişkin mesajında jürinin 'doğru olanı yaptığını' belirtti.

Michelle Obama ile ortak birlikte sosyal medyadan ortak bir açıklama yapan Obama, "Gerçek adalet, Siyah Amerikalılara her gün farklı muamele edildiği gerçeğini kabul etmemizi gerektirir" dedi.

Obama, "Michelle ve ben, Floyd ailesine huzur bulmaları umuduyla iyi dileklerimizi iletiyoruz" ifadelerini kullandı.

Vali Tim Walz: Adalet için önemli bir adım

Minnesota Valisi Tim Walz, yaptığı açıklamada kararın 'adalet için önemli bir adım' olduğunu kaydetti.

Karar, Floyd'un öldürüdüğü Minnesota eyaletine bağlı Minneapolis kentinde bulunan George Floyd Meydanı'nda toplanan kalabalık tarafından coşkuya karşılandı.

Kaynak : Sputnik

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları