loading
close
SON DAKİKALAR

Göz seyirmesine dikkat!

Göz seyirmesine dikkat!
Tarih: 12.02.2012 - 15:55
Kategori: Sağlık, Yaşam

Uzmanlar vatandaşları, bu sağlık sorunları konusunda daha dikkatli olmaya çağırıyor...

Halk arasında ‘sağ göz seyirdi mi hayra, sol göz seyirdi mi şer’e yorun’ denilir, oysa uzmanlara göre gözünüzün sık sık seyirmesi gizli astigmat, miyop veya hipermetropun habercisi olabilir. Eğer gözlük takıyorsanız seyirme, göz numaranızın arttığına işaret edebilir.

Dünyagöz Adana Hastanesinden Op. Dr. Yetgin Özgan göz seyirmelerinin sık aralıklarla veuzun süre devam etmesinin ciddi göz hastalıklarının işareti olabileceğini söyledi. 

Özgan, “Gözünüz sık sık seyiriyor ve bu seyirme sizi rahatsız edecek boyutlara varacak kadar sık sık ve uzun süre devam ediyorsa, nedeni gizli hipermetrop, miyop ve astigmat olabilir. Bu durumda ise hemen göz doktoruna başvurmakta yarar var.” dedi.

Gözlük takan hastalarda ise göz seyirmesinin göz numaralarının artması veya azalması anlamına gelebileceğine işaret eden Op. Dr. Yetgin Özgan şöyle konuştu: “Gözlük takan hastalarda göz numarası düşmüş veya artmış olabilir. Kişi bunun farkında olmadan aynı gözlüğü takmaya devam ediyorsa, seyirme artabilir. Bunun yanı sıra göz kapağının iltihaplanması, göze yabancı maddelerin girmesi sonrasında bunlara bağlı olarak göz seyirmeleri olabilir ve devam eden göz seyirmelerinin sıklığı artabilir.”

GÖZ YORULDUĞUNDA SEYİRME İLE SİNYAL VERİR

Aşırı yorulan gözün seyirme ile tepki verebileceğini ifade eden Op. Dr. Yetgin Özgan “Çoğumuz işimiz gereği, çok uzun süre bilgisayara bakmak zorundayız, eve gittiğinizde uzun uzun televizyon seyredip, kitap okuduğunuzda ise gözünüz iyice yorulmuş oluyor. Göz ise bu yorgunluğa seyirme ile tepki verebiliyor” diye konuştu.

Uyku ve dinlenme saatlerine dikkat etmenin, mümkün olduğunca bilgisayar kullanımını azaltmanın, evde yumuşak ve parlak olmayan aydınlatmaları tercih etmenin göz yorgunluğuna bağlı göz seyirmelerini azaltmaya yardımcı olacağını dile getiren Yetgin Özgan bunun yanı sıra geceleri göz kapağına nemlendirici sürüp hafif hafif kapak cildini yüz kemiğine doğru bastırarak masaj yapmanın faydalı olacağını belirtti.

Göz seyirmesinin ciddiye alınması konusunda hastaları uyaran Özgan, gözde bazı belirtilerin görülmesi durumunda zaman kaybetmeden doktora gidilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Belirtiler şunlar: Göz seyirmesi uzun süre devam ederse ve gittikçe şiddetlenirse, yüzün diğer bölümlerinde kasılmalar da birlikte olursa, gözde şişlik, kızarıklık veya çapaklanma varsa, seyirme (göz kırpıştırma yani gözü tamamen kapatan bir sekil alırsa ve göz kapağında düşüklük olursa.

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları