loading
close
SON DAKİKALAR

Hatay Yanıyor! Bakan Pakdemirli duyurdu; An itibariyle #Hatay’daki tüm orman yangınlarını kontrol altına aldık

Hatay Yanıyor! Bakan Pakdemirli duyurdu; An itibariyle #Hatay’daki tüm orman yangınlarını kontrol altına aldık
Tarih: 10.10.2020 - 17:52
Kategori: Şehir

Hatay Valiliği; Yangında sabotaj ihtimaliyle ilgili gözaltına alınan şahıslar olup konuyla ilgili soruşturma devam etmektedir. Henüz sabotaj ile ilgili kesin bir bilgiye ulaşılamamıştır.

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli duyurdu; An itibariyle #Hatay’daki tüm orman yangınlarını kontrol altına aldık. Soğutma çalışmalarımız sürüyor.

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli Hatay'da yaşanan orman yangınları sonrası bölgede incelemelerde bulunuyor.

CHP Bölgede incelemelerde bulunulması için bir heyet yolladı. Heyetin Başkanlığını Genel Sekreter Selin Sayek Böke'yi yapıyor.

Hatay Valisi Rahmi Doğan sosyal medya hesabından duyurdu; "İlimizde dün başlayan ve farklı noktalara sirayet eden orman yangını an itibari ile tek noktada ve yerleşim yerlerinden uzakta devam etmektedir. Tüm ekiplerimizle bu noktada çalışmalarımız sürüyor kısa süre içerisinde kontrol altına alacağımızı düşünüyorum" dedi.

Hatay Valiliği, İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada; 

Bölgemizde Yaşanan Orman Yangını hakkında, 09 Ekim 2020 Cuma günü Belen ilçemizde farklı noktalarda çıkan yangın zaman zaman kontrol altına alınsa da arazi ve hava şartları sebebiyle yangın henüz söndürülememiştir. İlimizde Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri, Hatay Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ekipleri, İlçe Belediye İtfaiye ekipleri ve çevre illerdeki belediyelerin itfaiye ekipleri ile yangın kontrol altına alma çalışmaları devam etmektedir. Yangında sabotaj ihtimaliyle ilgili gözaltına alınan şahıslar olup konuyla ilgili soruşturma devam etmektedir. Henüz sabotaj ile ilgili kesin bir bilgiye ulaşılamamıştır. Hem yangının seyrini hem de sabotaj ihtimalini araştırmak için bölgemizde İHA’ lar görev yapmakta kolluk kuvvetlerimizde kapsamlı bir şekilde konuyu araştırmaktadır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur" dendi.

Dün yapılan ilk açıklamada; Belen Belediye Başkan Yardımcısı Abdullah Önder, "Sabah saatlerinde trafo patlamasıyla olduğu düşünülüyor. Rüzgarın etkisiyle çok büyük alana yayıldı. Fırtına var, helikopterler uçamıyor. Bir 'vita' fabrika yanıyor. İçerisinde patlayıcı maddeler olduğu bilgisi var. Sadece 1 uçak müdahale edebiliyor" ifadelerini kullanmıştı.

Orman Bakanı Pakdemirli Hatay'da çıkan orman yangınıyla ilgili dün yaptığı açıklamasında, "Yangına 2 uçak, 4 helikopter, 122 arazöz, 10 dozer iş makinesi ve 500 personel de biz sevk ettik ve çalışmalar devam ediyor. Ancak hava araçlarında rüzgar şartlarından dolayı aralıklı olarak müdahale yapılabiliyor" dedi.

Hatay’ın Belen ilçesinde orman yangını çıktı. Rüzgarın da etkisiyle büyün alevler 1 fabrikaya, 2 apartmana ve 1 iş yerine sıçradı. Hatay'da etkili olan kuvvetli rüzgar nedeniyle yangın söndürme helikopterleri havalanamazken, 1 yangın söndürme uçağı müdahale ediyor.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş yangının kontrol altına alındığı ve devam ettiği yerleri paylaştı. Doç.Dr.Lütfü Savaş Belen ve Arsuz'da yangından etkilenen bölgede yaptığı incelemeler sırasında yangın hakkında bilgilendirme yaptı. Savaş; Arsuz Nergizlik Mah. ormanlık alanda yangın devam ediyor. Belen Müftüler Köyü, İskenderun Kışla Köyü hurdalık deposu, Arsuz Nardüzü Antrepo, Arpaderesi Köyü kontrol altına alındı,soğutma çalışmaları devam ediyor."

Ayrıca bugün Hatay'ın her köşesinde bir yangın var; "Suriye tarafında Yayladağı sınırımızda devam eden yangından dolayı Defne ve Antakya'da gökyüzünde duman görülüyor. Erzin ilçesi Toprakkale cezaevi civarında orman yangını çıktı. İtfaiye ekipleri tarafından yangına müdahale ediliyor. Erzin Kısık Mevkiindeki orman yangınına ekipler müdahale ediyor. Belen Sarımazı'da alevler evleri sarmış durumda. Tamamyle kontrol altına alınmaya çalışılıyor."

Belen'de yangın bölgesinde maden projesi yapılacağı iddia edildi

Hatay'da yerleşim yerlerini etkileyen yangının bulunduğu bölgede maden projesi yapılacağı ortaya çıktı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunulan, Hatay Valiliği adına gönderilen resmi yazıda bölgede krom madeni projesinin uygulanacağı ifade edildi.

 

Kaynak : wwww.istanbulgercegi.com - Dilfiraz Değerli

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları