loading
close
SON DAKİKALAR

Hürriyet, yazarlarına muvafakatname yolladı, yazarlardan tepki geldi

Hürriyet, yazarlarına muvafakatname yolladı, yazarlardan tepki geldi
Tarih: 18.03.2019 - 14:38
Kategori: Medya

Hürriyet gazetesinin eklerine yazılar yazan isimlere, muvafakatname gönderildi.

Hürriyet’in kültür sanat, gezi gibi eklerinde yazılar kaleme alan telifli yazarlarına gönderilen muvafakatnameye yazarlardan tepki geldi.

Hürriyet yazarları, yazılarının ve fotoğraflarının Hürriyet dışında herhangi bir çalışmada kullanılamayacağını öne sürüp bu durumun kabul edilemeyeceğini belirtti.

Odatv'de yer alan habere göre; Muvafakatnamede şu ifadeler yer aldı:

“Hürriyet internet sitesinde yayınlanacak ve tarafımca meydana getirilecek köşe yazılarından herhangi bir hak ve/veya ücret talep etmeksizin ve Hürriyet’in belirleyeceği program dahilinde ve yayınlama yetkisi münhasıran Hürriyet’e ait olan köşe yazılarının, yurt içi ve yurt dışında herhangi bir sayı ve süre sınırlaması olmaksızın, 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nun (“FSEK”) 21. maddesinde yer alan ‘İşleme’, 22. maddesinde yer alan ‘Çoğaltma’, 23. maddesinde yer alan ‘Yayma’, 24. maddesinde yer alan ‘Temsil’ ve 25. maddesinde yer alan ‘İşaret, Ses ve/veya Görüntü Nakline Yarayan Araçlarla Umuma İletim’ mali haklarını bunların dia, baskı, duplike film, internet, CD, DVD, mikrofilm ve benzeri mevcut veya ileride geliştirilebilecek her tür vasıta ile kullanımı dahil olmak üzere herhangi bir mecra, yer, süre ve sayı sınırlamasına tâbi olmaksızın yurtiçi ve yurtdışında kullanılması amacıyla gayrıkabil-i rücu olarak münhasıran Hürriyet’in tam ruhsat şeklinde kullanma yetkisine haiz olacağını; Hürriyet’in anılan bu mali hakları 3. kişilere kullandırma yetkilerine de haiz olacağını beyan ve taahhüt ile işbu beyana aykırılık nedeniyle Hürriyet’in uğrayacağı her türlü zararı aynen ve derhal tazmin edeceğimi, söz konusu köşe yazıları sebebiyle üçüncü şahıslar tarafından iddia edilebilecek her türlü mali hak ve/veya telif hakkı ve bunlarla sınırlı olmayan üçüncü kişiler tarafından ileri sürülebilecek sair her türlü taleplerinden ve söz konusu şahıslarla çıkması olası uzlaşmazlıklardan ve bunların müstakbel sonuçlarından tamamen sorumlu olacağımı, Hürriyet’in işbu taleplerden beri tutulması için gereken her nev’i tedbiri alacağımı ve Hürriyet’in işbu muvafakatname ile ilgili her ne sebeple ve her ne nam altında olursa olsun, kanundan doğan ve/veya başka bir sebeple herhangi bir tazminat, idari para cezası, cezai şart ya da başkaca bir ödeme yapmak zorunda kalması halinde, yaptığı ödemelerle ilgili olarak tarafıma aynen rücu edeceğini ve herhangi ihtirazi kayıt ileri sürmeksizin derhal Hürriyet’e tediyede bulunacağımı,http://www.hurriyet.com.tr internet sitesinde yayınlanacak olan işbu köşe yazılarım için ne şimdi ne de bundan sonra herhangi bir bedel adı altında ücret talep etmeyeceğimi; söz konusu yazıları yazmakla Hürriyet’in müstahdem ve işçisi sayılmayacağımı, kendi belirlediğim zamanlarda ve usullerde hazırlayacağımı ancak bunları yayınlama hak ve yetkisinin münhasıran Hürriyet’e ait olacağını; işbu çalışma usulünün Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ve bağımlı çalışmayı düzenleyen ilgili mevzuat hükümlerine kapsamında olmayacağını, Hürriyet’in kendi inisiyatifinde işbu çalışmaya son verme hakkı olduğunu ve işbu halde her ne nam altında olursa olsun bir talepte bulunmayacağım, çalışmaya son verilse dahi internet sitesinde yayınlanmış olan köşe yazılarının aynen yayımlanmaya devam edeceğini kabul, beyan ve taahhüt ederim.”

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları