loading
close
SON DAKİKALAR

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu duyurdu; İBB iştiraki İHE A.Ş., İstanbul çiftçisinden almak üzere Buğday alım ilanına çıktı

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu duyurdu; İBB iştiraki İHE A.Ş., İstanbul çiftçisinden almak üzere Buğday alım ilanına çıktı
Tarih: 06.06.2022 - 12:36
Kategori: Şehir

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul’un buğdayı İstanbul’un ekmeği olacak. İstanbullu üreticilerden doğrudan buğday alımı yapacak, Halk Ekmek üreteceğiz. 2022 yılı hasat döneminde İstanbul ili sınırları içerisinde yer alan çiftçilerden doğrudan buğday alımı yapacak....

İstanbul Büyükşehir Beldiye Başkanı Ekrem İmamoğlu sosyal medya hesabından İBB iştiraki İHE A.Ş., İstanbul çiftçisinden almak üzere Buğday alım ilanına çıktığını duyurdu;

BUĞDAY ALIM İLANI

İstanbul Halk Ekmek Un ve Unlu Maddeler Gıda San. ve Tic. A.Ş. İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştirakidir. İstanbul Halk Ekmek A.Ş., İstanbul halkının düzenli, ucuz, sağlıklı ve kaliteli ekmek ile un ve undan mamul her türlü yiyecek maddeleri ihtiyacını karşılamak üzere üretim yapmak, dağıtmak ve dağıtım için gerekli üniteleri tesis etmek amacıyla kurulmuştur.

Bu amaçla kurumumuz gerek ekmek maliyet girdi fiyatlarını öngörülebilir tutmak gerekse çiftçilerimize destek olmak maksadıyla, 2022 yılı hasat döneminde İstanbul ili sınırları içerisinde yer alan çiftçilerden doğrudan buğday alımı yapacaktır.

İstanbul Halk Ekmek tarafından buğday alımı çiftçi başı azami 60 ton ile sınırlı tutulacaktır. Gelen buğday satış taahhütleri amaçlanan alım miktarını aşar ise başvuru tarihi öncelik tutularak alım yapılacaktır.

Çiftçilerimizin vereceği buğday satış taahhütleri, 24 Haziran 2022 tarihi saat 16.00’ya kadar toplanacaktır. İstanbul Halk Ekmek internet sitesi (www.ihe.istanbul) üzerinden yayınlanan satış taahhüt formu, doldurulup ve imzalandıktan sonra bağlı bulunduğu ziraat odaları vasıtasıyla fiziki olarak toplanacaktır.

BUĞDAY SATIŞ TAAHHÜT FORMU İÇİN GEREKLİ BİLGİLER;

-Çiftçi adı ve soyadı,

-Çiftçi T.C. kimlik numarası,

-Çiftçi cep telefon numarası,

-Çiftçi kayıt sistemi ve ziraat odası üyelik bilgisi,

-Ödeme yapılacak çiftçi banka hesap bilgisi ,

-Ekilen arazi alanı,

-Buğday satış taahhüt miktarı sunulacaktır.

GENEL HUSUSLAR

  1. Alımı yapılacak buğday, TMO buğday standart kodlarından 1211, 1221, 1212, 1222, 1213, 1223, 1321, 1312, 1322, 1313, 1323 türlerinden birine uygun olmalıdır. Ödeme 1211 veya 1221 TMO buğday koduna göre, Temmuz 2022 Edirne Ticaret Borsası buğday işlem *Aylık ortalama kapanış fiyatı baz alınarak yapılacaktır. Diğer kodlara göre, Temmuz 2022 Edirne Ticaret Borsası buğday işlem ortalama kapanış fiyatı üzerinden iskonto uygulanacaktır. İskonto oranları;

1212-1222-1321                                % 2

1213-1223-1312-1322                       % 2,5

1313-1323                                          % 3 olarak uygulanacaktır.

  1. Buğday rutubet oranı maksimum %14 olacaktır. Bu rutubet oranı üzerindeki teslimatlar kabul edilmeyecektir.
  2. 1211 veya 1221 buğday kodları özellikleri olarak; Kırık tane, cılız buruşuk tane, diğer ot tohumları ve kavuz değerleri maksimum %3, diğer hububat miktarı maksimum %2, haşere ve süne-kımıl tahribatına uğramış tane ve çimlenmiş filizlenmiş tane maksimum %1 olmalıdır. Ayrıca hektolitre değeri 78 ve üzeri, protein değeri %13 ve üzeri, sedimantasyon/beklemeli sedimantasyon değeri ml olarak 37 ve üzeri nitelikleri sağlamalıdır.
  3. Çiftçilerin, çiftçi kayıt sistemi veya ziraat odası üyeliği bulunmalıdır.
  4. Nakliye ve ekspertiz: Ürün Çatalca ve/veya Silivri ilçesinde İstanbul Halk Ekmek’in göstereceği noktalara teslim edilecektir. Buğday eksperleri tarafından ekmeklik buğday kategorisi belirlenip ekmek yapımına uygun buğday alımı gerçekleştirilecektir. Ekspertiz masrafları İstanbul Halk Ekmek tarafından karşılanacaktır.
  5. Teslimat: Çiftçi taahhüt ettiği miktarı, İstanbul Halk Ekmek’in gösterdiği depolama alanına, 31 Temmuz 2022 tarihine kadar teslim edecektir.
  6. Ödeme: Ürün teslimi sonrası ton başına 3.000 TL avans bedeli 2 iş günü içerisinde çiftçinin tanımlı banka hesabına havale edilecektir. Geri kalan bakiye, Temmuz 2022 Edirne Ticaret Borsası aylık buğday işlem ortalama kapanış fiyatı baz alınarak hesaplanacaktır. Nihai fiyatın belirlenmesinde, kantar teslim sırasında yapılan ekspertiz analiz sonuçları ve ilan edilen iskonto oranları kullanılacaktır. Bakiye ödeme, 15 Ağustos 2022 tarihinde çiftçinin tanımlı hesabına havale edilecektir.

*Aylık kapanış fiyat ortalaması: Edirne Ticaret borsası Temmuz ayı günlük işlem kapanış fiyatları ortalamasıdır

Çiftçi buğday satış taahhüt formu için linke tıklayınız

 

 

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları