loading
close
SON DAKİKALAR

İBB ek binası kaçak çıktı

İBB ek binası kaçak çıktı
Tarih: 30.09.2013 - 08:01
Kategori: Özel Haberler

İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Merter’deki ek hizmet binasının kaçak olduğu ve hakkında yıkım kararı bulunduğu ortaya çıktı. 9 katlı binanın 3 katı kaçak olarak inşa edildiği için Bakırköy ve Güngören belediyeleri tarafından 2 kez yıkım ve para cezası kararı verildi. Ancak kararlar uygulanmadı. Ruhsatına aykırı olarak yapılan binanın kaçak bölümlerini yıkmak yerine kiralayan

İBB Başkanı Kadir Topbaş hakkında görevi kötüye kullanma, kamuyu zarara uğratma ve imar yasasına muhalefet gerekçesiyle suç duyurusu yapıldı. Güngören M. Nezihi Özmen Mahallesi

Kasım Sokak’ta bulunan bina hakkında ilk yıkım kararı 1988 yılında o dönem bağlı olduğu Bakırköy Belediyesi’nce verildi. 30 Eylül 1988 tarihli encümen kararında Kadir Aydın ve hissedarlarına ait binanın tasdikli projesine aykırı olduğu tespit edildi.

Kaçak kısımların yıkılarak ruhsat ve projesine uygun hale getirilmesi için yapı tatil tutanağı düzenlendi ve para cezası kesildi. Ancak kaçak inşaat devam etti. İlçe sınırları değişince Güngören’e bağlanan ve Tayteks Limitet Şirketi tarafından alınan binanın birinci ve ikinci katlardaki çekme katlarının tam kat olarak yapıldığı tespit edilerek inşaat mühürlendi. 

Güngören Belediyesi’nin düzenlediği yapı tatil tutanağında, kaçak inşaat alanı 1428 metrekare olarak ölçüldü.

Tüm kararlara karşın binadaki kaçak katlar yıkılmadı. Ruhsatına aykırı yapılan bina 2010’da da İBB tarafından kiralandı. 

Her katı 738.70 metrekare olan 9 katlı bina için bugüne kadar 990 milyon lira kira ödendi. 2010’da 87 bin 500 lira olan aylık kira 2013’te 110 bin liraya çıktı. 

Özlem Güvemli - Cumhuriyet

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları