loading
close
SON DAKİKALAR

İBB'den Koruma Kurulu'na 'Yerebatan Sarnıcı' tepkisi: Acil uygulama için 50 gündür onay bekliyoruz

İBB'den Koruma Kurulu'na 'Yerebatan Sarnıcı' tepkisi: Acil uygulama için 50 gündür onay bekliyoruz
Tarih: 13.12.2020 - 16:01
Kategori: Gündem

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, "Yerebatan Sarnıcı’nın gergileri boşta, bina tehlikede" diyerek hazırladıkları projelere 50 gündür onay alamadıklarını belirtti.

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, 9 Aralık'ta yaptığı açıklamada, Yerebatan Sarnıcı'nda sütunları birbirine bağlayan gergilerin sütunları tutamadığını gördüklerini söylemiş, "Koruma Kurulu’na hazırlayıp sunduğumuz projeleri vakit kaybetmeksizin uygulamamız gerekiyor. Yerebatan Sarnıcı bir an bile bekleyecek durumda değil" demişti. 

Günlerdir Koruma Kurulu'na çağrı yapan Polat, "Tam 50 gün oldu. Gergileri tükenmiş Yerebatan Sarnıcı’na acil uygulama yapmak için 50 gündür Koruma Kurulu’nun onayını bekliyoruz. Tam 50 gün. Neyi bekliyoruz, neden bekliyoruz. 1500 yaşında bir hazine hangi keyfiyeti bekliyor? Kamuoyunun ve Kurul’un vicdanına sesleniyorum" ifadelerini kullandı.

Polat dün de yaptığı açıklamada şunları kaydetmişti:
"Yerebatan Sarnıcı projemiz Koruma Kurulu’nda bekletiliyor. Böyle önemli bir konu için günlerdir çabalıyoruz, en ufak bir onay alamıyoruz. Temsilcimizle takip ettiğimiz 09.12.2020 toplantısında da iddia edildiği gibi bir karar alınmadı. Buna rağmen Bakanlık bizim toplantıda olmamıza rağmen duymadığımız, bilmediğimiz bir onaylamama kararı olduğunu açıkladı bugün. Bağımsız olması gereken Koruma Kurulu kararları başka bir mecrada mı alınıyor ki biz kurulda üye olmamıza rağmen bu kararı bilmiyoruz, görmüyoruz? Var olduğu iddia edilen 09.12.2020 resmi kararın, üye imzalarının ve karar sayısının da olduğu bir fotoğrafını konunun aciliyetine uygun olarak hemen görebilir miyiz? Böylece 4 gün sonra cevaplansa da hangi açıklamanın kamuoyunu yanıltıcı mahiyette olduğu net olarak görülecektir."

Polat, Koruma Kurulu'nun açıklamasını da paylaştı. Açıklama şöyle:

İBB Kültür Varlıkları Daire Başkanı Oktay Özel de "Koruma Kurulu üyeleri ve temsilcimiz tarafından imzalanmamış kurul kararını resmi bir karar gibi açıklamak; kurul kararlarının nerelerde yazıldığını belgelemektedir" dedi. Özel "1500 yıllık yapının deprem güvenliğini önemsemeyip 49 gün bekletenler, olmayan kurul kararını açıklamaktadırlar" ifadelerini kullandı.

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları