loading
close
SON DAKİKALAR

'İmamoğlu ve Çerçioğlu'na FETÖ kumpası için rüşvet teklif eden bakan Bekir Pakdemirli' iddiası

'İmamoğlu ve Çerçioğlu'na FETÖ kumpası için rüşvet teklif eden bakan Bekir Pakdemirli' iddiası
Tarih: 03.12.2020 - 10:02
Kategori: Gündem

31 Mart seçimlerine günler kala, bir FETÖ sanığına Ekrem İmamoğlu ve Özlem Çerçioğlu'na yolsuzluk ve FETÖ iftirası atmaları karşılığında hapisten çıkma ve para sözü veren kişinin Bekir Pakdemirli olduğu iddia edildi.

Gazeteciler Barış Pehlivan ve Barış Terkoğlu'nun birlikte kaleme aldıkları "Metastaz 2: Cendere" isimli kitap raflarda yerini aldı.

Barış Pehlivan, kitaptaki bölümlerden birini Odatv'de kaleme aldığı yazıda paylaştı.

Kitapta, 31 Mart seçimlerinden iki hafta önce Ekrem İmamoğlu ve Özlem Çerçioğlu'nun "yolsuzluk yaptıklarını" veya "FETÖ ile ilişkileri olduğunu" anlatması karşılığında bir FETÖ sanığına aynı gün içinde tahliye ve para vaat edildiği belirtilerek bu ismin Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli olduğu açıklandı.

Pehlivan Odatv'deki yazısında şunları kaydetti:

"16 Mart 2019’da... Yani 2019 yerel seçimlerine 2 hafta kala, Erdoğan’ın ve Bahçeli’nin ortak mitinginden bir gün önce... İzmir’de, 135 yıllık tarihi olan köklü bir kurumun merkezinde bir gizli buluşma gerçekleşmişti. O buluşmaya FETÖ sanığı Erkan Kararslan’ın avukatı Emre Kılıçarslan çağırılmıştı. Buluşmanın olduğu binada, kapının hemen dışında Aydın’ın en yüksek dereceli bürokratlarından biri de toplantının sonucunu bekliyordu.

İddia o ki içeride, avukat Kılıçarslan’ın tam karşısında Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli vardı. Neler olduğu, birazdan anlaşılacaktı. Eğer FETÖ tutuklusu Karaarslan, Ekrem İmamoğlu ve Özlem Çerçioğlu başta olmak üzere CHP’li belediye başkanlarının yolsuzluklarını, usulsüzlüklerini veya FETÖ ile ilişkilerini anlatırsa karşılığında aynı gün içinde tahliye, ilk celsede beraat, onlarca milyon liralık sermayesi olan iş imkanları vaat ediliyordu. İsterse gizli tanık olarak da anlatabilirdi. Lakin eğer bu teklifi kabul etmezse, ömrünü cezaevinde geçirirdi! Nasıl olabilirdi: Bu skandal anlaşma teklifini, FETÖ üyeliğinden yargılanan bir tutukluya, ağabeyi FETÖ’den tutuklu olan bir AKP’li Bakan’ın yaptığı doğru muydu?

Zaman dardı. Yerel seçimin yapılmasına 2 hafta kadar bir zaman kalmıştı. Soluğu cezaevinde alan avukat Kılıçarslan, yaşadıklarını tek tek anlattı müvekkiline. Peki, FETÖ sanığı Karaarslan bu vaatleri hiç düşündü mü? Acaba, dedi mi? Böyle düşünenler de vardı yargılama süreçlerinde, biliyoruz. Ama yakınlarına anlattığına göre, Erkan Karaarslan kimseye iftira atamayacağını belirterek reddetti bu ahlaksız teklifi.

Elbette ki, bu çarpıcı iddiayı farklı kaynaklardan doğrulattıktan sonra, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye de söz hakkı vermek istedik.

Bunun için Bakan Pakdemirli’ye, Basın Müşaviri Uğur Alıcı aracılığıyla aşağıdaki iki soruyu yönelttik. Gelin görün ki; 20 Ocak 2020’de ilettiğimiz bu sorularımıza karşı, Pakdemirli sessiz kalmayı tercih etti:

- Mart 2019’da, FETÖ tutuklusu Erkan Karaarslan’ın avukatıyla İzmir’de görüştüğünüz iddiası hakkında ne diyeceksiniz?

- Bu iddia edilen görüşmede, FETÖ tutuklusu Erkan Karaarslan’ın “Ekrem İmamoğlu ve Özlem Çerçioğlu aleyhine ifade vermesi; bunun karşılığında tahliye edilebileceği” talebinde ve vaadinde bulundunuz mu?

(...) AKP’li Bakan Pakdemirli ile görüştüğü iddia edilen avukat Emre Kılıçarslan’ı da aradık. Avukat Kılıçarslan ise “Yargıya intikal ettiği için, benim bu konularda bir yorum yapmam ve beyanda bulunmam doğru olmaz. Siz habercisiniz, anlıyorum; biz de hukukçuyuz, siz de bizi anlayın” diyerek sorularımıza yanıt vermek istemedi.

FETÖ sanığı Erkan Karaarslan’dan CHP’li Başkanlara, olayın aktörleri suç duyurusunda bulundu. “Soruşturma neticesinde tespit edilecek, varsa bakan yahut bakanlar ile kimlikleri tespit edilecek diğer şüpheliler” için dava açılmasını istediler. “Suç işlemek amacıyla örgüt kurma”, “Görevi kötüye kullanma” ve “Adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs” suçlarının işlendiğini dile getirdiler.

Gelin görün ki; dosya kapatıldı. Ve ilginçtir; nedendir bilinmez yerel seçimler bittikten sonra, Erkan Karaarslan bir gün sessiz sedasız tahliye edildi."

İmamoğlu: Bir bakan olduğunu söylemiştim, kimse sormadı kim diye

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, dün akşam Halk TV'de katıldığı Şirin Payzın'ın programında konuya ilişkin soruyu yanıtladı. İmamoğlu şunları söyledi:
"Bu bildiğimiz bir şey. Şubat ayında basın yoluyla bir konuşmasında cumhurbaşkanı genel başkanı şapkasıyla benimle ilgili bir ithamda bulundu. Bir danışmanımın FETÖ imamı olduğu idiasında bulundu. Ben bu iddianın çok daha önce yapıldığını, bu işin içinde bir bakan oldğunu ifade ettim. Bundan 11 ay önce. Kimse verdiğim o bilgiden ne demek istiyor, bu bakan kimdir diye bana sorma ihtiyacını hissetmedi. Bu sürecin muhatabı artık o ismi geçen kişilerdir. Onlar cevaplarını versin."

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları