loading
close
SON DAKİKALAR

İmamoğlu:Fatih Portakal beni de çok eleştiriyor

İmamoğlu:Fatih Portakal beni de çok eleştiriyor
Tarih: 07.04.2020 - 17:41
Kategori: Yerel

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Bidebunuizle programında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. İmamoğlu, belediyelerin bağış için hesaplarının bloke edilmesine tepki göstererek "Kuralına göre bir eleştiriniz varsa ona göre tartışalım. Kuralına uygun yapılmıyorsa açarsın soruşturma" dedi. ...

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Radyo Karakutu’da yayınlanan Bidebunuizle programında Yavuz Oğhan, Akif Beki ve Murat Aksoy’un sorularını yanıtladı. 

İmamoğlu'nun açıklamalarından satır başları şöyle:

Kalemini kötü şekilde kullanan gazetecileri insanlara kahraman gibi göstermeleri toplum adına ve basın özgürlüğü adına beni çok üzüyor.

Fatih Portakal beni de çok eleştiriyor. Dünden beri söylediklerine bakıyorum. Sorguluyor, daha iyi yapılması konusunda isteklerini söylüyor. Sayın Cumhurbaşkanı bu kıyaslamayı yapmamalıydı ( Tekalif-i Milliye). Bir gazetecinin bu süreci bu şekilde ele alması çok doğal.

Toplumu kışkırtanlarla ilgili suç duyurularımız var. Sayın İçişleri Bakanı’na bu konuda ilettiğimiz yazılı talepler var. Kendisi de bana döndü. Ben de kendisine trol sisteminin nasıl işlediğini, bunların kim olduğuu söylediğimde, kendisi bu kiişlere bakmadığını söyledi. Otobüsün içindekilere baktığını söyledi. BU kayıtlı bir troll. Ben ona bakmadım. O zaman şu gözüküyor ki herkes işine geldiği taraftan bakıyor. 
 
Bu hastalığın bu kadar bulaşma riski varken neden bu feryatta bulunmayacağım. Aynı 15 gün önce sahra hastanelerinin kurulmasını söylerken olduğu gibi. İlk defa geçen cumartesi değil bir önceki cumartesi valilik beni pandemi kuruluna davet etti. Kuruldaki doktorların birçoğu sokağa çıkma yasağını, sahra hastanelerini dile getirdiler. Ben de diyorum ki devletimiz adım atsın, başka nasıl bir niyetimiz olabilir ki?

 Ankara’da hiç yaşamadım, Ankara’nın ruh halini bilmiyorum. Dolayısıyla orada nasıl bir karar verme süreci var, bilmiyorum. Burada belki ekonomik bir gerekçe olabilir. Ama hep birlikte bunun da altından kalkarız. Bu Türkiye çağında sokağa çıkma yasağı değil, İstanbul için. 15 gün bu şehirde kontak kapatılabilir. Bunun bana tersini savunan bir tıp insanına rastlamadım. O bakımdan bizim akıl rehberimiz bilim.

Doktor arkadaşlarımızın söylediği bu haftadan sonra da sokağa çıkma yasağı ilan edilse de çok anlamı olmaz. Elbette her alınan karar değerli. 20 yaş altı değerli mi, değerli. 65 yaş üstü değerli. 20 yaş altı ve 65 yaş üstünün anlamı İstanbul’un yüzde 64’üne hala serbest hale getirmek. Bu düşüncelerimi Sağlık Bakanına iki defa ilettim.

Böyle bir ortamda siyaset bildiğimiz o kirli siyaset bu sürece nasıl alet edilebilir? Kişileri hala nasıl bloklaştırırsınız?Benim aklım, benim hücrelerim bunu kabul etmiyor ve anlayamıyor.

Ben sayın cumhurbaşkanının başlattığı kampanyaya neden destek vermeyeceğim. Usulünde yanlış vardır o ayrı. İşin sıkıntılı tarafı şu. Biz belediyeler olarak kampanya başlattık. Siz İstanbul’un yardım toplamasına mı karşısınız, yoksa siz İstanbul’un yardım toplama ile ilgili aldığı kararın yanlış olduğu kanaatine mi vardınız. İstanbul’un yardım toplama biçimine karşıysanız neden paralel devlet vb. Cümleler kuruyorsunuz. O zaman Gaziantep’in, Urfa’nın Konya’nın yaptığı ne. Kuralına göre bir eleştiriniz varsa ona göre tartışalım. Kuralına uygun yapılmıyorsa açarsın soruşturma. Bu arada Ankara’ya müfettişler geldi, yarın da bize gelir muhtemelen. Ama hesaba bloke koymak hukuka aykırıdır. Ne kaybettirdi?  

Sahra hastaneleriyle ilgili bir öneride bulunduk. İstanbul'un Avrupa Yakası’nda Yenikapı’nın bu işe çok uygun olduğunu, her şeyin hazır olduğunu, buranın çok hızlıca sahra hastanelerine dönüştürebileceğini söyledik. Anadolu Yakası’nda aynı koşullara uygun Maltepe Miting Alanı’nın olduğunu, söyledik. Beylikdüzü’ndeki balık halinin 1000 yataklı hastaneye dönüştürülebileceğini, Atatütrk Havalimanı’nın bu anlamda uygun bir alan olduğunu söyledik. Şu anda Sancaktepe’de bir yer yapılmaya başlandı. Sancaktepe halkı rahatsız çünkü konutlarla iç içe. Atatürk Havlimanı’nda yapmadınız, tam karşısında Florya’da konutlarla dip dibe yerde inşaat başlattınız. Dediğimiz yerle hemen dönüştürülecek yerler. 45 günde bitecek diyorsunuz. Niçin bu altyapıya para harcıyorsunuz. Zaten hazır yer var. Bunun nedeni ortak aklı reddetmek. 

Kanal İstanbul gibi safsataları aklımızdan tamamen silmemiz gerekiyor...

Kaynak : istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları