loading
close
SON DAKİKALAR

İmamoğlu'ndan 'Ya Kanal Ya İstanbul' animasyonu: 'Eylül uyusun, siz uyanın'

İmamoğlu'ndan 'Ya Kanal Ya İstanbul' animasyonu: 'Eylül uyusun, siz uyanın'
Tarih: 17.11.2020 - 12:39
Kategori: Gündem

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kanal İstanbul tartışmaları sürerken dikkat çeken bir video paylaştı.

İçişleri Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında, Kanal İstanbul'un risklerine karşı İstanbulluları bilgilendirmek için astırdığı 'Ya Kanal Ya İstanbul' ve 'Kanal İstanbul’a Kimin İhtiyacı Var' afişlerinden dolayı inceleme başlattı. İncelemeye, "İdarenin bütünlüğü ilkesine ve devlet politikasına kamu kaynağı kullanılarak muhalefet edilmesinin mümkün olmadığı" gerekçe gösterildi.

İmamoğlu hakkında inceleme başlatılması tepki çekerken, İmamoğlu da konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Kanal İstanbul'u bir devlet projesi olarak görmediğini söyledi.

Başkan İmamoğlu, sosyal medya hesabından da Kanal İstanbul'la ilgili dikkat çeken bir animasyon paylaştı. 

İmamoğlu, "Ya Kanal Ya İstanbul" etiketiyle paylaştığı videoya "En güzel 'Devlet Projesi' yarınlara doğayla dost, aydınlık şehirler bırakmaktır. Eylül uyusun, siz uyanın" notunu düştü.

Animasyonda, Eylül isimli bir kız çocuğunun Kanal İstanbul sonrası betona boğulmuş İstanbul'da yaşadıkları anlatılıyor. 

Videoda şu ifadeler kullanılıyor:
"Eylül uyandı. Yine bir İstanbul sabahı. Doğa, adeta kızmış gibi ısıtıyor bu şehri. Bir damla suyun değeri çok daha iyi anlaşıldı son zamanlarda; ne çok su kaybetti bu şehir bir anda. Eylül şimdi çıkıyor evden. Yürümek istiyor biraz ama trafik had safhada.
Nüfus öyle arttı ki bir anda, yeni betonları, soğuk duvarları, doğa düşmanları gökdelenleri var bu şehrin. Bir deniz havası iyi gelecek Eylül'e. Denizin bu hali size garip gelebilir. Ne yazık ki biz alıştık doğanın ölüp, betonların yaşamasına… Alıştık maalesef, balıkların değil atıkların yüzmesine.
Eylül, son yaprakları ağacın yanından geçiyor. Ona herkes, ‘son yapraklı ağaç' diyor. Böyle ünlendi ne yazık ki… Eylül eve dönüyor artık. Ev daha güzel bu şehirden. Televizyonda kimseler konuşmuyor, yıllardır hep aynı belgesel. Kapatıyor televizyonu da, en iyisi uyumak. Gözleri kapalı ama düşünceleri açık Eylül'ün. Eylül o günü hatırlıyor. Bir kanalla koca bir şehrin ne hale geldiğini hatırlıyor. Eylül uyusun, siz uyanın."

 

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları