loading
close
SON DAKİKALAR

İSKİ'den Sabah'ın o haberine yalanlama

İSKİ'den Sabah'ın o haberine yalanlama
Tarih: 31.05.2020 - 14:46
Kategori: Gündem

31 Mayıs 2020 tarihli Sabah Gazetesi’nde yayımlanan “Cennet Riva’da Çevre Katliamı” “İBB arıtma tesisini devre dışı bırakınca doğa cenneti Riva deresinden Karadeniz’e zehir akmaya başladı” başlıklı haber İSKİ tarafından yalanlandı.

 31 Mayıs 2020 tarihli Sabah Gazetesi’nde  “Cennet Riva’da Çevre Katliamı” “İBB arıtma tesisini devre dışı bırakınca doğa cenneti Riva deresinden Karadeniz’e zehir akmaya başladı” başlıklı haber yayımlandı. Haberde İSKİ'nin maliyetten kaçmak için Paşaköy Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi'ndeki atık suyu arıtmadan Riva Deresi'ne akıttığı, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nün tesise 72 bin lira idari para cezası kestiği iddia edilmişti. 

 İSKİ konuyla ilgili yaptığı açıklamada Sabah gazetesinin haberini yalanladı. Haberde bahsi geçen cezanın 5 Mart 2019 tarihinde kesildiğini belirten İSKİ'nin açııklaması şöyle:

 “Paşaköy atıksu arıtma tesisinin 1. Kademesi 2000 yılında günlük 100 bin metreküp, 2. Kademesi de 2009 yılında yine günlük 100 bin metreküp olmak üzere toplam günlük 200 bin metreküp ileri biyolojik atıksu arıtma tesisi olarak işletmeye alınmıştır. İşletmeye alındığı tarihlerden itibaren tesislerimiz 7 gün 24 saat kesintisiz olarak bölgenin atıksuyunu ileri biyolojik arıtma yöntemiyle arıtmaktadır. Tesisin çıkış suyu kalitesi, yüklenici firma, kurumumuz ve Çevre İl Müdürlüğü tarafından sürekli denetlenmektedir. Gazete haberine konu olan ceza 5 Mart 2019 tarihinde, tesis çıkışından değil, tesisten 6 km uzaktan alınan numunenin sonucudur. Bu sonuç, yaklaşık 1 yıl bekletildikten sonra yani yerel seçimlerin ardından 29 Ocak 2020 tarihinde kurumumuza tevdi edilen cezadır.

Bu ceza tarafımızca dönemin işletmecisine rücu ettirilmiştir. Son günlerde Riva deresi ile ilgili olarak kamuoyunda tartışılan konunun Paşaköy Atıksu Arıtma Tesisi ile ilgisi yoktur. Yukarıda da bahsettiğimiz şüpheli ceza dışında bugüne kadar tesisimiz ile ilgili herhangi bir ceza tarafımıza tahakkuk ettirilmemiştir. Tesisimiz normal arıtma işlevini sürdürmektedir. Kamuoyunun bilgisine önemle arz ederiz.”

Kaynak : istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları