loading
close
SON DAKİKALAR

'Koronavirüs fırsatçılığıyla İstanbul'da 15 günde 15 bin 191 inşaat işçisi işten atıldı'

'Koronavirüs fırsatçılığıyla İstanbul'da 15 günde 15 bin 191 inşaat işçisi işten atıldı'
Tarih: 02.04.2020 - 08:54
Kategori: Sendika

DİSK'e bağlı Dev Yapı-İş Sendikası son 15 günde sadece İstanbul’da 15 bin 191 inşaat işçisinin işten çıkarıldığını açıkladı.

DİSK'e bağlı Dev Yapı-İş Sendikası, Türkiye’de yaklaşık olarak 216 bin işletmede çalışan sayısının 1 milyon 117 bin olduğunu İstanbul'da ise yaklaşık olarak 45 bin işletme  ve buralar da çalışan 295 bin inşaat işçisi olduğunu açıkladı.

Sendikadan yapılan açıklamada, inşaatlarda ölümle burun buruna çalışan işçilerin koronavirüs salgını ile işsizlik açlık arasına şıkıştığı belirtildi.

Sendikanın açıklaması şöyle:

"Koronavirüs fırsatçılığı ile bugüne kadar sadece İstanbul da  çalışan sayısı 50 ve üzeri olan 726 işletmeden işten atılan inşaat işçisi sayısı 15 bin 191 dir. Bunu  tüm ülkeye oranladığımızda tablo dahada ağırlaşmaktadır.

Bu verilerden çıkan sonuçlar nelerdir?

-İşçilerin tamamına yakını hiçbir yasal hakkı ödenmeden işten atıldı.

-Yine bu işçilerin tamamına yakını yaşadıkları şehirlerden uzakta yaşam alanı şantiyeler olan işçilerdi.

-Yaşam alanı şantiyeler olan bu işçiler, toplu halde yemek yedi, hiçbir hijyen koşulunun sağlanmadığı konteynerlarda uyudu.

-Hiçbir işçiye test yapılmadı ve test yapılmadan bazı işçiler yine toplu halde otobüslere bindirilerek yaşadıkları şehirlere gönderildi.

-Çoğu işçi işten atıldıktan sonra kendi inkanları ile memleketlerine dönmeye çalıştı ve bu yolda yine virüse karşı hiçbir önlem alınmayan araçlarla seyahat etti.

-Bazı şantiyelerde yüksek ateşli işçiler olmasına rağmen işçiler toplu halde çalıştırılmaya devam ettirildi sonra işten atıldı.

Bu veriler hiçbir anlam ifade etmeyen rakamlardan ibaret olmayıp, işçilerin tazminatları dahi verilmeden ve vitüs taşıyıcısı olup olmadıkları dahi test edilmeden işten atıldıklarını gösteren verilerdir. Bu işçiler bugün gelirsiz bırakılarak hem açlıktan hem de virüstan ölme gerçeği ile baş başa bırakılmıştır. Dahası bu işçilerin yanlarına gittikleri aileleri de virüs ve açlıkla baş başa bırakılmıştır.

Bu durum kabul edilemez. İşten atmak yasaklanmalıdır, işsizlik fonundan yararlanma koşulları kolaylaştırılmalı ve bilim insanlarının uzamnların önerileri dikkate alınarak süreç şeffaf bir şekilde yürtülmelidir."

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları