loading
close
SON DAKİKALAR

İtalya'nın Kongo Büyükelçisi Luca Attanasio saldırı sonucu hayatını kaybetti

İtalya'nın Kongo Büyükelçisi Luca Attanasio saldırı sonucu hayatını kaybetti
Tarih: 22.02.2021 - 17:42
Kategori: Dünya

İtalya'nın Kongo Büyükelçisi Luca Attanasio'yu taşıyan konvoya saldırı düzenlendi. Saldırıda, Büyükelçi Attanasio ile elçinin şoförü ve bir İtalyan güvenlik görevlisi hayatını kaybetti.

43 yaşındaki evli ve üç çocuk babası Büyükelçi Attanasio'nun, Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nin Goma kentinde aracına düzenlenen saldırı sonrası kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiği açıklandı.

İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, saldırı için "haince bir eylemi" dedi. Mattarella, hayatlarını kaybeden vatandaşları için tüm İtalya'nın yas tuttuğunu söyledi.

İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio da saldırı sonrası Brüksel ziyaretini yarıda keserek ülkeye dönmeye karar verdi. Di Maio, "İtalya, iki örnek evladı için ağlıyor" diye konuştu.

Muhalefetteki İtalya'nın Kardeşleri Partisi ise hükümete ve Dışişleri Bakanı Di Maio'ya yaşananlara açıklık getirilmesi çağrısı yaptı.

Çavuşoğlu'ndan taziye mesajı
Saldırı sonrası İtalya'ya birçok ülkeden taziye ve dayanışma mesajı geldi.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu sosyal medyada yayımladığı mesajla İtalya'ya taziyelerini sundu.

Mevlüt Çavuşoğlu, "Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ndeki korkunç saldırıda İtalyan Büyükelçi Luca Attanasio ve bir carabinieri mensubunun hayatlarını kaybetmesinden derin bir şok ve üzüntü duyduğunu" söyledi.

Çavuşoğlu, "Dost ülke İtalya'ya, yas içindeki ailelere ve İtalyan ulusuna içten taziyelerini" iletti.

Avrupa Komisyonu Sözcüsü Nabila Massrali de saldırı için "Son derece endişe verici" dedi ve gelişmeleri yakından izlediklerini söyledi.
İtalyan basınına göre saldırı Virunga Ulusal Parkı yakınlarında yerel saatle 10:15 civarında düzenlendi ve hedef alınan Birleşmiş Milletler Barış Gücü (MONUSCO) konvoyunda Avrupa Birliği delegasyonu da bulunuyordu. İtalyan basını ayrıca, saldırının bir kaçırma girişimi olabileceği yönünde iddialara da yer verdi.Kongo'nun Ruanda ve Uganda sınırında bulunan ulusal park bölgesinde çok sayıda silahlı grubun aktif olduğu biliniyor.MONUSCO, Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ndeki güçlerini azaltarak güvenlikle ilgili sorumluluklarını Kongolu yetkililere devretmeye yönelik bir plan üzerinde çalışıyor.

 

Kaynak : BBC Türkçe

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları