loading
close
SON DAKİKALAR

KADEM toplantısında kadınlara sözlü ve fiziki saldırı

KADEM toplantısında kadınlara sözlü ve fiziki saldırı
Tarih: 24.11.2014 - 20:10
Kategori: Kadın

Bakan İslam, genç kadına 'Konuşmamı bitirince sizi dinleyeceğim' karşılığını verdi. Kadın soru sormakta ısrar edince koruma polisleri tarafından dışarı çıkarıldı.

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı KADEM tarafından düzenlenen Kadın ve Adalet Zirvesi’nde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam konuşurken genç bir kadının soru sormak istemesi gerginliğe neden oldu.

Bakan Ayşenur İslam konuşurken genç bir kadın elini kaldırarak "Size bir soru sormak istiyorum" dedi.

Bakan İslam, genç kadına "Konuşmamı bitirince sizi dinleyeceğim" karşılığını verdi. Kadın soru sormakta ısrar edince koruma polisleri tarafından dışarı çıkarıldı.

Fikriye Yılmaz adlı kadın yanındaki arkadaşıyla birlikte ağızları kapatılarak salon dışına alındı.

Bu sırada kürsüdeki Bakan İslam, "Arkadaşımızı nezaketle dışarı alalım. Sorusuna cevap verelim sonra" dedi.

BAKAN İSLAM ŞİDDET UYGULATTI

Yılmaz'ın sormak isteği soru Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu tarafından bir basın açıklamasıyla duyuruldu.

KADEM toplantısında kadınlara sözlü ve fiziki saldırı

Yazılı açımlamada şu ifadeler kullanıldı:

"Ayşenur İslam'a daha önce de defalarca sorduğumuz "2014 yılında kaç kadın öldürüldü biliyor musunuz?" sorusunu sormak istediğimizde güvenlik görevlileri tarafından platform temsilcilerimiz zorla dışarı çıkarıldı. Ayşenur İslam kadın cinayetlerini durdurmak için kılını bile kıpırdatmazken bu uğurda çabalayan arkadaşlarımıza da şiddet uygulattı."

ERDOĞAN CİNAYETLERE KAPI ARALADI

Açıklamada Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı konuşmayı da eleştiren Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu açıklamada, "Kadın ile erkek eşit değildir" diyen Erdoğan bir kez daha kadın cinayetlerine kapı araladı. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak buradan şunu söylüyoruz, kadın düşmanı açıklamalar son bulana kadar, kadınlarla ilgili ağızlarını açtıklarında sorularımızla karşılaşacaklar" ifadelerini kullandı.

İŞTE O SORULAR

Açıklamada üyelerinin sormak istedikleri sorular şu şekilde sıralandı:

- 2014 yılında kaç kadın öldürüldü?

- Kadın Bakanlığı neden kurulmuyor?

- İstanbul Sözleşmesi hükümleri neden uygulanmıyor?

- 6284 sayılı koruma kanunu hükümleri neden uygulanmıyor?

- Kadın ve erkek eşitliği kadın cinayetlerini durdurmak için bu kadar önemliyken neden kadınlarla erkeklerin eşit olmadığı söyleniyor? Hükümet kadın cinayetleri dursun istemiyor mu? Bu sorulara cevap alana kadar, kadın ve erkeklerin eşit olduğu bir dünyayı kurana kadar mücadeleye devam. Kadın cinayetlerini durduracağız.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN ÜSTÜ KAPALI YANIT

Cumhurbaşkanı Erdoğan salonda bulunduğu sırada yaşanan bu olaya konuşmasının başında üstü kapalı olarak değinip, "KADEM mevcut tüm diğer sivil toplum örgütlerine nazaran farkını çok net biçimde ortaya koydu. Bu fikrini masada ortaya koymak başka bir şey, hizmetle ortaya koymak başka bir şey ama birde toplum içerisinde gerilimler meydana getirmek suretiyle acaba sesimi duyurabilir miyim demek başka bir şey. Asıl olan önce dinlemek sonra da dinletebilmektir" dedi.

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları