loading
close
SON DAKİKALAR

Kanada'dan Trump'a tepki: Gerilim artmasaydı o Kanadalılar şu anda evlerinde olurlardı

Kanada'dan Trump'a tepki: Gerilim artmasaydı o Kanadalılar şu anda evlerinde olurlardı
Tarih: 14.01.2020 - 13:09
Kategori: Dünya

ABD Başkanı Donald Trump’ı Ortadoğu’da gerilimi artırmakla suçlayan Kanada Başbakanı Justin Trudeau, İran'ın hava savunma sistemleri tarafından düşürüldüğü açıklanan Ukrayna uçağındaki kurbanların, bölgede gerilim yaşanmasaydı hayatta olacaklarını söyledi.

İran ordusu tarafından ‘yanlışlıkla’ düşürülen ve 63 Kanadalının hayatını kaybettiği uçakla ilgili konuşan Kanada Başbakanı Trudeau, ABD'yi Ortadoğu'da gerilimi artırmakla suçladı.

Trudeau, Global News televizyonuna verdiği röportajda "Son dönemde bölgede gerilim artmasaydı, o Kanadalılar şu anda evlerinde aileleriyle olurlardı. Çatışma ve savaştaysanız bu olan bir şey. Yükünü masumlar çekiyor" değerlendirmesinde bulundu.

ABD'nin neden olduğu gerilimi yönetmek zorunda kaldığını söyleyen Kanadalı Başbakan, uluslararası toplumun hem İran'ın nükleer silahları elde etmemesi gerektiği konusunda hem de ABD eylemlerinin sebep olduğu gerginliği yönetme konusunda da çok net olduğunu ifade etti.

"AÇIK YANITLAR BEKLİYORUZ"

Kanadalıların büyük üzüntü içinde olduklarını, olayın nasıl meydana geldiği konusunda açık yanıtlar beklediklerini ve böyle bir şeyin bir daha asla yaşanmamasının temin edilmesini istediklerini dile getiren Trudeau, bu isteğe, İran yönetimi tarafından çok dikkatlice kulak verilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları