loading
close
SON DAKİKALAR

Kanalizasyon suyu üzerine HES kurulunca Ordulular isyan etti

Kanalizasyon suyu üzerine HES kurulunca Ordulular isyan etti
Tarih: 09.08.2020 - 17:55
Kategori: Gündem

Ordu'nun Korgan ilçesine bağlı mahallelerin atık sularının arıtılmadan HES planlanan dereye akıtıldığı ortaya çıktı.

Korgan Çiftlik'te vatandaşlarla askerlerin karşı karşıya geldiği nazik durum nedeniyle gelen çağrı üzerine HES kurulması planlanan bölgeye giden CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel vatandaşlarla görüştü, bölgeyi gezip incelemelerde bulundu. Adıgüzel’in açıklamaları şu şekilde:

Vatandaşların acil çağrısı üzerine buraya geldik. Biz gelene kadar bir olumsuzluk yaşanmaması için de Ordu Valimiz Sn. Tuncay Sonel'i ve Alay komutanımızı yoldan aradık. Bölgeye gittiğimizde vatandaşlarla ve jandarma komutanıyla görüştük. Hem yetkililerin hem de vatandaşların gösterdiği sağduyu için teşekkür ederim. Asker de bizim evladımız, vatandaşla askerimizin karşı karşıya getirilmesine asla izin vermeyiz. Korgan’ın Çiftlik, Tepealan, Tatarcık, Akçakale, Karakoyunlu, Yenipazar, Yeniköy ve Çamlı mahallelerinin ve Korgan şehir merkezinin atık suları ile bölgedeki sanayi tesislerinin arıtılmadan HES planlanan dereye akıtıldığını gördük. Korgan Belediye Başkanı seçimlerden sonra bölgenin siyasi tercihi nedeniyle Korgan Çiftlik’i hizmet sıralamasında en sonra koyduğu ilan etmişti. Anlaşılıyor ki, bu ceza yetmemiş bölgenin bütün kanalizasyon suyunu da Çiftlik halkının üzerine akıtmaya karar vermişler. Kokudan ve pislikten geçilmiyor ve burası insan sağlığı için alarm veriyor.

Çiftlik mahallesi belde iken burada bulunan ve çalışan arıtma tesisi büyükşehir olunca çalışmıyor ve atık su doğrudan dereye veriliyor. Büyükşehirin nimetleri mi, kötü yönetimin kısmetleri mi diyelim artık.

Bu suları arıtıp altyapıyı düzeltip çevreyi sağlıklı hale getirmek yerine, kanalizasyon suyu üzerine HES planlayan ilk ülke olarak tarihe geçeceğiz.

Enerji kaynağı olarak dünyanın aksine hala ilkel HES projelerinde ısrar hem insanımız hem çevremiz için ciddi tehditler içeriyor. Tüm dünya çevreye zarar vermeyen yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmişken rant için kolaycılık yapıp çevre katliamı yapılmasına karşı çıkacağız. Türkiye hukuk devleti ve herkesin bu ülkede hakkı var. İnsanlarımızın da var. Kurdun kuşun, kelebeğin de ağacın da hakkı var.

Adıgüzel’in bölge ziyaretine İl Başkanı Atilla Şahin ve İlçe Başkanı Mustafa Sevinç de eşlik etti. Adıgüzel, konunun sonuna kadar takipçisi olacaklarını ve yetkililer nezdinde gereken girişimlerde bulunacaklarını ifade etti.”

 

 

Kaynak : istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları