loading
close
SON DAKİKALAR

Kazakistan’da eylemler nedeniyle 4 bin 266 kişi gözaltına alındı

Kazakistan’da eylemler nedeniyle 4 bin 266 kişi gözaltına alındı
Tarih: 08.01.2022 - 11:55
Kategori: Dünya

Kazakistan’da devam eden eylemlerde 4 bin 266 kişi gözaltına alındı. Aralarında Eski Kazakistan Ulusal Güvenlik Komitesi Başkanı Masimov da bulunuyor.

Eski Kazakistan Ulusal Güvenlik Komitesi Başkanı Masimov gözaltına alındı.

Kazakistan Ulusal Güvenlik Komitesinden yapılan açıklamada, komite tarafından 6 Ocak’ta Kazakistan Cumhuriyeti Ceza Kanunu'nun devlete ihanet maddesi gereği soruşturma başlatıldığı bildirildi.

Açıklamada, söz konusu suçu işlediği şüphesiyle Masimov'un gözaltına alındığı duyuruldu.

Masimov'un soruşturmada gözaltına alınan diğer kişilerle birlikte geçici tutuklama merkezine yerleştirildiği kaydedildi.

2016’da göreve getirilen Karim Masimov, LPG fiyatının artması nedeniyle başlayan, ülkenin batı ve güney şehirlerine yayılan protestolar nedeniyle 6 Ocak’ta Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’in kararıyla Ulusal Güvenlik Komitesi Başkanlığı görevinden alınmıştı.

Eski Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in yeğeni Samat Abiş de Ulusal Güvenlik Komitesi Başkan Yardımcılığı görevinden uzaklaştırılmıştı.

4 BİN 266 GÖZALTI

Kazakistan İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada 4 bin 266 kişinin gözaltına alındığı, bunlar arasında başka ülkelerin vatandaşlarının da olduğu belirtildi.

NUR SULTAN'DA HAYAT OHAL ŞARTLARI ALTINDA DEVAM EDİYOR

Kazakistan'ın başkenti Nur Sultan'ın tüm giriş ve çıkışlarına polis kontrol noktaları kuruldu.

Başkentte, ülke genelinde ilan edilen "yüksek tehlike alarmı" nedeniyle güvenlik önlemleri artırıldı.

Şehirde başta Cumhurbaşkanlığı Sarayı Akorda olmak üzere tüm resmi devlet binaları ile sosyal tesislere özel harekat askerleri yerleştirildi.

Başkentin tüm giriş ve çıkış yollarına polis kontrol noktaları kuruldu.

Büyük alışveriş ve eğlence merkezleri, kafe ve restoranların çoğunlukta kapalı olduğu şehirde sadece marketlerden alışveriş yapılabiliyor. Başkentte toplu taşıma araçları ise hizmet vermeye devam ediyor.

İkinci kademe bankalar ile döviz bürolarının çalışmalarının askıya alınması ve internet kesintisi nedeniyle ödemelerde nakit paraya ihtiyaç duyanlar ATM’ler önünde uzun kuyruklarda bekliyor.

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları