loading
close
SON DAKİKALAR

Kılıçdaroğlu, Afet Bölgesi Malatya’dan çadır ve konteyner üreticilerine seslendi; hala barınma sorunu çözülemedi!

Kılıçdaroğlu, Afet Bölgesi Malatya’dan çadır ve konteyner üreticilerine seslendi; hala barınma sorunu çözülemedi!
Tarih: 10.03.2023 - 12:10
Kategori: Siyaset

Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Malatya'da kısa bir basın açıklaması düzenledi.

CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı 13. Cumhurbaşkanı Ortak Adayı Kemal Kılıçdaroğlu bugün ilk yurtiçi ziyaretinde 6 Şubat Kahramanmaraş depreminde depremin encok etkilediği şehirlerimizden Malatya’da bölge esnafı ve sanayicilerle buluştu.
Kılıçdaroğlu'na Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, CHP Genel Başkan Yardımcıları ve Millet İttifakının 6 il başkanı eşlik ediyor.
Kılıçdaroğlu; Vatandaşların, Esnafın, Sanayicinin deprem sonrası yaşadıklarını, dertlerini ve taleplerini dinledi ve kısa bir açıklama yaptı.
 

CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, "Sosyal devlet, sosyal devletliğini şimdi yapmayacaksa ne zaman yapacak? Yaraların bir an önce sarılması lazım. Çadır sıkıntıları hala var, konteyner sıkıntıları var. Kim konteynır üretiyorsa ve biz müşteri bulamıyoruz diyorsa, kim çadır üretiyoruz ve biz çadırı satmak için müşteri bulamıyoruz diyorsa bize haber versinler, bana haber versinler, Büyükşehir Belediye Başkanlarımıza haber versinler, derhal konteynırları alacağız, çadırları alacağız ve deprem bölgesine bunları getireceğiz." dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı ve Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, deprem felaketinden etkilenen Malatya’da Organize Sanayi Bölgesini ziyaret ederek iş insanları ile bir araya geldi.

CHP lideri ve Cumhurbaşkanı Adayı Kılıçdaroğlu daha sonra, basın mensuplarına yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

Değerli basın mensupları, Malatya'ya depremden sonra ikinci gelişim. İş dünyasıyla bir toplantı yaptık, sorunlarını aktardılar. Birinci temel sorunları, fabrikalarda çalışan işçilerin ve kalifiye elemanların Malatya'dan büyük ölçüde ayrılmış olmaları. Bunların bir an önce dönmeleri gerekiyor. Kendi düşüncelerimi aktardım saygıdeğer iş insanlarına. Vergi açısından bir pozitif ayrımcılık yapılması gerekiyor. Malatya dışına çıkan, daha doğrusu deprem bölgesi dışına çıkan işçilerin, kalifiye elemanların dönmeleri için bir vergi avantajının sağlanması lazım. Bu konuda Hazine ve Maliye Bakanlığının KOSGEB’in özel bir çalışma yapmasında büyük yarar var. Çünkü iş insanlarının fabrikalarını çalıştırmaları gerekiyor, üretim yapmaları gerekiyor, ihracat yapmaları gerekiyor, milli gelirin artışına katkı vermeleri gerekiyor. Böyle bir endişeleri var. Bu endişeleri bir şekliyle aktardılar. Bunu buradan dillendiriyorum. Kendilerine de söz verdim.

Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra Allah nasip eder kazandığımızda görecekler, bu bölgede deprem bölgesinde en azından belli bir süre işçilerin ücretlerinden vergi alınmaması, öyle bir avantajın sağlanması gerektiğini de ifade ettim.

Buradan tabi iktidara çağrı yapmak da benim görevim. Biz bunu yapmayı taahhüt ediyoruz ama lütfeder kendileri daha erken yaparlarsa bundan da memnun oluruz.

İkinci önemli konu; depremde yıkılan evler var, kırsal kesimde ciddi sorunlar var, elde kalan bazı ürünler var. Süt üreticileri sütümüzü satamıyoruz, yeteri kadar, arzu ettiğimiz kadar alıcı bulamıyoruz diye bir sitemleri oldu. Et ve Süt Kurumu yetkililerine de buradan çağrı yapıyoruz. Toprak Mahsulleri Ofisine çağrı yapıyoruz. Kayısı var elde, onları satın alsınlar. Et ve Süt Kurumu süt üreticisinin elindeki sütleri satın alsın. Dolayısıyla sosyal devlet sosyal devletliğini şimdi yapmayacaksa ne zaman yapacak? Bunların yapılması lazım. Yaraların bu bağlamda sarılması lazım. Bir an önce sarılması lazım. Çadır sıkıntıları hala var dile getirildi. Konteyner sıkıntıları var dile getirildi. Kendilerine de söyledim, iş dünyasına da ifade ettim. Buradan da ifade ediyorum. Kim konteyner üretiyorsa ve biz müşteri bulamıyoruz diyorsa, kim çadır üretiyoruz ve biz çadırı satmak için müşteri bulamıyoruz diyorsa bize haber versinler, bana haber versinler, Büyükşehir Belediye Başkanlarımıza haber versinler, derhal konteynırları alacağız, çadırları alacağız ve deprem bölgesine bunları getireceğiz. Yaraların sarılması çok önemli.

Esnafta son derece sıkıntılı bir pozisyonda esnafta. Esnafın da sorunlarının çözülmesi lazım. Onların bankalardan, Esnaf Kefalet Kooperatiflerinden aldığı krediler var. En azından bu kredilerin ötelenmesi. Biz silinmesinden yanayız. Faizlerin silinmesi gerekiyor. Onun da biraz rahatlaması gerekiyor. Dolayısıyla sorunları onlar dile getirdiler bizde kendi düşüncelerimizi iş dünyasıyla paylaştık.

Hepinize yürekten teşekkür ederim değerli basın mensupları. Teşekkürler.

 

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları