loading
close
Dolar: TL
Euro: TL
Sterlin: TL
SON DAKİKALAR

Kılıçdaroğlu; Bugün Hacı Bektaş Veli’nin söylediklerinden çok uzaktaysak, o güzellikleri nerede yitirdiysek onları arayıp bulmalıyız!

Kılıçdaroğlu; Bugün Hacı Bektaş Veli’nin söylediklerinden çok uzaktaysak, o güzellikleri nerede yitirdiysek onları arayıp bulmalıyız!
Tarih: 16.08.2023 - 21:30
Kategori: Siyaset

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 60. Ulusal 34. Uluslararası Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri ve Kültür Sanat Etkinlikleri Programında konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 60. Ulusal 34. Uluslararası Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri ve Kültür Sanat Etkinlikleri kapsamında bulunduğu Nevşehir’de önce Mucur Kurugöl Kozanoğulları Dinlenme Tesisleri’nde karşılandı.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, bugün; Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri ve Kültür Sanat Etkinlikleri kapsamında bulunduğu Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesinde Hacı Bektaş-i Veli’nin türbesini ziyaret ederek dua etti.

Kılıçdaroğlu daha sonra Hacıbektaş Belediye Başkanı Arif Yoldaş Altıok’u belediyedeki makamında ziyaret etti. Daha sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi KİPTAŞ Mihmandar Projesi örnek dairesini inceledi. KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt, proje ile ilgili bilgi verdi.

CHP Lideri Kılıçdaroğlu daha sonra Hacı Bektaş-i Veli’nin türbesini ziyaret ederek dua etti.

Kılıçdaroğlu; Nilgün ve Sırrı Bektaş Müze ve Sanatevi açılışına katıldı.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na ziyaretlerinde; TBMM Başkanvekili Gülizar Biçer Karaca, CHP Genel Sekreteri Neslihan Hancıoğlu, CHP Genel Başkan Yardımcıları Ahmet Akın ve Eren Erdem, CHP milletvekilleri, Parti Meclisi üyeleri ve CHP’li belediye başkanları eşlik etti.

Cumhuriyet Halk Partisi Genek Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 60. Ulusal 34. Uluslararası Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri ve Kültür Sanat Etkinlikleri Programında konuştu;
 
 
"Hacı Bektaş Veli bu topraklarda yaşayıp anlayana çok şey söyledi... Çağlar ötesinden onun söyledikleri bugün kainatın evrensel kurallarına dönüşmüş durumda. Bugün Hacı Bektaş Veli’nin söylediklerinden çok uzaktaysak, o güzellikleri nerede yitirdiysek onları arayıp bulmalıyız."
 
CHP Lideri Kılıçdaroğlu, konuşmasında şunları söyledi:

"Efendim biliyorum yoruldunuz. Ama kısaca ben de düşüncelerimi sizlerle paylaşayım.

Sevgili TBMM’nin Sayın Başkanvekili, değerli milletvekilleri, saygıdeğer kaymakamımız, belediye başkanlarımız, siyasi partilerin saygıdeğer temsilcileri; hepiniz hoş geldiniz, şeref verdiniz, onur verdiniz.

Bugün hep birlikte, gerçek ismi Seyyid Muhammed bin İbrahim Atâ olan Hacı Bektaş-ı Veli’yi anacağız. Yani bir Anadolu erenini, 13’üncü yüzyılda bu topraklara aydınlanmayı getiren bir bilgeyi, insanı sevmenin, doğayı sevmenin erdemini bize anlatan bir Anadolu bilgesini anacağız. Ancak sözlerimin başında şunu da ifade edeyim. Biz buraya sadece velilerimizi yani Anadolu erenlerini anmaya ve onlara şükranlarımızı sunmaya gelmedik. Biz, bugün buraya aynı zamanda onları anlamaya, onların rehberliğine başvurmaya, onlardan birazcık da olsa ilham almaya geldik.

Sevgili dostlarım, Hacı Bektaş Ocağı, bir aydınlanma, bir eğitim ocağıdır çünkü kişi akıl ile yükselir, bilgi ile büyür. Bilgi ile büyüyen insan, topluma sağlıklı, huzurlu bir gelecek hazırlar. Bilime ve bilimsel araştırmaya çok önem veren Hacı Bektaş-ı Veli, bu konuda nasıl bir yol izleneceğini şöyle anlatmaktadır: ‘İlimle araştırmalı, izlemeli, gözlemeli ve arştan yerin altına kadar her ne varsa kendinde bulmalıdır.’ Bu aynı zamanda, akıl ile adaleti bulmaktır. Hacı Bektaş’ın öngördüğü adalette; ama, fakat, ancak, lakin ile başlayan ve adaleti ve adalet arayışını daraltan, erteleyen veya ertelettiren, adaletin gücünü ve etkisini azaltan bahane ve gerekçelere yer yoktur. Daha önce İstanbul’da yaptığım bir konuşmada orada da ifade etmiştim; bir ülkede adalet varsa onun etrafında biliniz ki; hukukun üstünlüğü, denetlenebilirlik, hesap verebilirlik, can ve mal güvenliği, şeffaflık, eşitlik, kadın-erkek eşitliği, çocuğun üstün yararı, liyakat, özgürlük, hakça bölüşüm, emeğin üstünlüğü, nitelikli ve kaliteli eğitim, insan ve doğa hakları vardır.

Sevgili dostlarım, o, bu topraklarda yaşayıp anlayana çok şey söyledi. O, dedi ki; ‘Kimsenin ayıbını arama, kendi ayıbını gör.’ O, dedi ki; ‘Adalet, her işte hakkı bilmektir.’ O, dedi ki; ‘En yüce servet, ilimdir.’ O, dedi ki; ‘Düşünce karanlığına ışık tutanlara ne mutlu.’ O, dedi ki; ‘Çalışmadan geçinenler bizden değildir.’ O, dedi ki; ‘Âlimin uykusu, cahilin ibadetinden üstündür.’ O, dedi ki; ‘Arifler hem arıdır hem arıtıcı.’ O, dedi ki; ‘Kibrin aslı şeytan, tevazuun aslı rahmandır.’ O, dedi ki; ‘En büyük keramet, çalışmaktır.’ Ve o, dedi ki; ‘Dili, dini, rengi ne olursa olsun iyiler iyidir, iyiler her an iyidir.’

Evet, sevgili dostlar, çağlar ötesinden onun söyledikleri, bugün kâinatın evrensel kurallarına dönüşmüş durumda. Bugün, Hacı Bektaş-ı Veli’nin söylediklerinden çok uzaktaysak, o güzellikleri nerede yitirdiysek onları arayıp bulmalıyız. İlk bakacağımız yer Ahmet Yesevi’nin, Mevlana’nın, Yunus Emre’nin, Hallâc-ı Mansur’un, Hoca Nasreddin’in, Pir Sultan’ın, Ahi Evran’ın, Hacı Bektaş-ı Veli’nin öğretileridir; onların aşk ırmağında, sevgi ırmağında yıkanmaktır. Çünkü onların dünyasında düşmanlık yok, sevgi ve saygı var; haksızlık yok, merhamet ve adalet var; zulüm yok, sevgi ve saygı var; ötekileştirme yok, 72 milleti bir görme var; cehalet yok, ilimle gidilen yol, erdem var; karanlık yok, aydınlanma var. Çünkü ‘Eğer bir yeri karanlık görüyorsan bil ki perde senin gözündedir’ diyen Hacı Bektaş-ı Veli var. Özetle bu kültürün özünde insan var.

Sevgili dostlarım, belki kaçınılmaz olarak şu soruyu da kendimize sormalıyız: 13’üncü yüzyılda İslam coğrafyasında yaşanan mucize, neden bugün kendini korkunç bir karanlığa bıraktı? 700 yıl önce robotik alanını kuran El Cezerî’yi, matematikte Harezmi’yi, astronomide Ali Kuşçu’yu, coğrafyada İbn-i Batuta’yı yetiştiren İslam dünyasında, bugün her dört kişiden biri okuma-yazma bilmiyor. Bir zamanlar bilimin, felsefenin açıkça tartışıldığı, düşünce özgürlüğünün çok geniş olduğu koca bir coğrafyada, bugün insanlar düşünceleri yüzünden işkence görüyor, hapse atılıyor, öldürülüyor, neden? Birleşmiş Milletler Arap Kalkınma Teşkilatı raporuna göre, sadece Arap dünyasında kadınların yarısı okuma-yazma bilmiyor, neden? O zaman bugün, yaşadığımız tabloyu hep birlikte sorgulamalıyız. Aksi halde ülkemize de, insanımıza da, insanlığa da hizmet etmiş olmayız. Oysa Hacı Bektaş-ı Veli 13’üncü yüzyılda, ‘Kadınları okutunuz’ der. Kadın-erkek eşitliğini savunur ve döneminde Hatun Ana, yani Kadıncık Ana, önderliğinde kurulan -ki bu dünyada bilinen ilk kadın örgütlenmesidir- Anadolu Bacıları Teşkilatı’nın kurulmasına büyük destek verir.

Sevgili dostlar, işte Hacı Bektaş-ı Veli ve diğer Anadolu erenleri, bu ilkeleri dillendirerek Anadolu ve Balkanlar’daki aydınlatmayı başlatmışlardır. Çünkü onlar, ellerinde kılıç değil, aydınlanma meşalesi taşımışlardır. Yaşamları boyunca, hakkı ve adaleti savunmuşlardır. O kadar ki toplum, Hacı Bektaş-ı Veli’nin güvercin donuyla Anadolu’ya geldiğini kabullenir. Çünkü o; barışın, huzurun, birlikte yaşamanın öncüsü olmuştur. Kimseyi ötekileştirmemiş; o, kendi deyimiyle 72 milleti bir görmüştür.

Sevgili dostlar, bu duygu ve düşüncelerle insanlığın en güzel temsilcilerinden Hacı Bektaş-ı Veli’yi rahmetle anıyor, Anadolu’yu bize yurt yapan, bu toprakları bir bilgelik bahçesine dönüştüren, bizlere saklı yolları ve derin suları gösteren bütün erenlerimizi, velilerimizi, mürşitlerimizi, pirlerimizi, dervişlerimizi huzurlarınızda bir kez daha minnetle yâd ediyorum. Bize bu güzel ülkede, özgür bir şekilde, onurumuz ve şerefimizle yaşama imkânı veren başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün kahramanlarımıza, şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor, gazilerimize şükranlarımı sunuyorum.

Hepinizi bir kez daha muhabbetle selamlıyor, sevgilerimi, saygılarımı sunuyorum. Sağ olun."

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları