loading
close
SON DAKİKALAR

Kılıçdaroğlu: Erdoğan hükümetinin de TL'ye güveni yok, Türkiye'de bile kendi vatandaşlarından dolarla borç aldılar

Kılıçdaroğlu: Erdoğan hükümetinin de TL'ye güveni yok, Türkiye'de bile kendi vatandaşlarından dolarla borç aldılar
Tarih: 28.08.2020 - 18:30
Kategori: Siyaset

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Bu yılın ilk yedi ayında toplam 79,9 milyar lira faiz ödendi. 2020 bütçesi, yılın ilk yedi ayında toplam 139,2 milyar lira açık verdi. Bu tutar Türkiye Cumhuriyeti tarihinde şimdiye kadar verilen en yüksek bütçe açığı" dedi.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 'Gerçekler acıdır' başlığıyla sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı. Kılıçdaroğlu ekonomiye ilişkin açıklamasında "Merkez Bankasının kasasındaki döviz ve altın, borçlarını karşılayamıyor. Merkez Bankasının net döviz rezervi (eksi) -37,8 milyar dolar. Daha acı olanı ise Erdoğan hükümetinin de TL'ye güveni yok. Çünkü Türkiye'de bile kendi vatandaşlarından dolarla borç aldılar" dedi.

Kılıçdaroğlu'nun açıklaması şöyle:
"Türkiye'nin önümüzdeki 12 ay içerisinde ödenmesi gereken dış borcu haziran sonu itibariyle 171,4 milyar dolara yükseldi. Sadece ağustos ayında TL'nin değer kaybı nedeniyle bu borcun halka maliyeti 70 milyar TL arttı. Sosyal güvenlik sistemi açığını kapatmak için bütçeden bu yılın ilk yedi ayında 53,7 milyar lira ödeme yapıldı.
Bu yılın ilk yedi ayında toplam 79,9 milyar lira faiz ödendi. 2020 bütçesi, yılın ilk yedi ayında toplam 139,2 milyar lira açık verdi. Bu tutar Türkiye Cumhuriyeti tarihinde şimdiye kadar verilen en yüksek bütçe açığı. Bankalardaki toplam mevduatın içinde yabancı para cinsinden mevduatların oranı yüzde 53,6'ya yükseldi. TL'ye güven yok. Merkez Bankasının kasasındaki döviz ve altın, borçlarını karşılayamıyor. Merkez Bankasının net döviz rezervi (eksi) -37,8 milyar dolar.
Daha acı olanı ise Erdoğan hükümetinin de TL'ye güveni yok. Çünkü Türkiye'de bile kendi vatandaşlarından dolarla borç aldılar.

Türkiye nereye gidiyor?
 'Borcumun anaparasını ödeyemiyorum, sen o anaparayı bana yeniden borç ver. Borcumun faizini de ödeyemiyorum, faiz kadar da yeni borç ver. Bir de bütçem açık veriyor bütçe açığı kadar da yeni borç ver.'
Ne diyorduk, 'Türkiye yönetilmiyor, Türkiye savruluyor.'

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları