loading
close
SON DAKİKALAR

Kılıçdaroğlu: Hedefimiz kadına yönelik şiddetin önlenmesini, öncelikli bir devlet politikası haline getirmek

Kılıçdaroğlu: Hedefimiz kadına yönelik şiddetin önlenmesini, öncelikli bir devlet politikası haline getirmek
Tarih: 25.11.2020 - 17:24
Kategori: Siyaset

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Şiddeti destekleyen anlayışa karşı sıfır tolerans ilkesiyle yürütülecek mücadele sayesinde, inanıyorum ki, kadınların hayatın her alanında güçlü ve etkin olduğu bir Türkiye'yi hep birlikte inşa edeceğiz" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü" dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

CHP lideri mesajında, "Kadınların eşitlik, özgürlük taleplerine dönük şiddet, bizzat Saray iktidarının uygulamalarından güç alıyor" dedi.

Kılıçaroğlu'nun açıklaması şöyle:
"Kadına yönelik şiddetin bir “veri” olarak algılandığı günümüzde, toplumların öncelikli mücadelesi, şiddet, ayrımcılık ve ötekileştirmenin son bulması olmalıdır. Ülkemizde kadınlara yönelik şiddetin arttığını üzülerek görüyoruz. Her yıl on binlerce kadın, erkek egemen anlayışın ürettiği fiziki ve psikolojik şiddete maruz kalıyor; yüzlerce kadın bu sistemli şiddet nedeniyle hayatını kaybediyor.
Üstelik kadınların eşitlik, özgürlük taleplerine dönük bu şiddet, bizzat Saray iktidarının uygulamalarından güç alıyor.
Oysa, başta yaşam hakkı olmak üzere, tüm kadın hakkı ihlallerine karşı olmak hepimizin ortak görevidir. Hedefimiz, II. Yüzyıla Çağrı Beyannamemizde söz verdiğimiz gibi, “Kadın - Erkek fırsat eşitliğini sağlayarak, kadına yönelik şiddetin önlenmesini, öncelikli bir devlet politikası haline getirmektir.” Şiddeti destekleyen anlayışa karşı “sıfır tolerans” ilkesiyle yürütülecek bu mücadele sayesinde, inanıyorum ki, kadınların hayatın her alanında güçlü ve etkin olduğu bir Türkiye'yi hep birlikte inşa edeceğiz. 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’nün farkındalığı artırmasını, mücadeleye güç katmasını diliyorum."

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları