loading
close
SON DAKİKALAR

Kılıçdaroğlu, İstanbul’da Avcılar Belediyesi Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında evleri ziyaret etti; bölgede 2 yılda 20 bin konut yeniledi

Kılıçdaroğlu, İstanbul’da Avcılar Belediyesi Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında evleri ziyaret etti; bölgede 2 yılda 20 bin konut yeniledi
Tarih: 14.11.2022 - 10:29
Kategori: Siyaset

Büyük İstanbul Depreminde en çok can kaybının yaşandığı Avcılar'da Belediye Başkanı Avukat Turan Hancerli, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu dönüşüm yaşanan mahallere evlere götürdü ailelerle buluşturdu.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul’da Avcılar Belediyesi Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında evleri yenilenen Aynur ve Cevat Arıkan çiftinin evini ziyaret etti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Türkiye'nin en büyük problemi olan deprem konusunda Avcılar Belediye Başkanı Avukat Turan Hancerli'nin dönüşüm konusunda yaptığı çalışmaları yerinde ziyaret etti. Kılıçdaroğlu, Avcılar Belediyesi İnovasyon Merkezi ziyaretinde Kentsel Dönüşüm Bilgilendirmesi sunumunu izledi.

Konunun uzmanı kadrolar ile yapılan çalışmalar Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve beraberindeki milletvekillerinden oluşan heyete sunuldu. Sunumda bu güne kadar yapılan Kentsel Dönüşüm çalışmalarının bire bir vatandaşlar ile yapılan görüşmeler, imar, imalat ve finansı konularında üretilen uygulamalı çözümler anlatıldı.

Kılıçdaroğlu, Avcılar Belediye Başkanı Tuıran Hançerli tarafından başlatılan Türkiye ye örnek olan kentsel dönüşümde “Avcılar Modeli” çalışmalarını yerinde inceledi. Avcılar Modeli kapsamında yenilenen Ambarlı Mahallesi Boyacı sokakta bulunan Birlik Apartmanı sakinlerini ziyaret etti. Birlik Apartmanı sakinleriyle sohbet eden Kılıçdaroğlu vatandaşlar tarafından coşkuyla karşılandı.

Kılıçdaroğlu’na, İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli ve Avcılar Belediyesi Meclis Üyeleri eşlik etti.

Kılıçdaroğlu, Ambarlı mahallesi Boyacı sokakta bulunan Birlik Apartmanı’nda yaptığı incelemelerin ardından Avcılar Belediyesi Uygulamalı Çözüm ve İnovasyon Merkezi’nde, Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli tarafından gerçekleştirilen "Kentsel Dönüşümde Avcılar Modeli" başlıklı sunumu dinledi.

Tek Tek Tüm Avcıların Yapı Analizini Yaptık

Kentsel Dönüşümde Avcılar Modeli sunumunu gerçekleştiren Avcılar Belediyesi Başkanı Turan Hançerli, göreve geldiğimizde tek tek tüm Avcıların yapı analizini yaptık. Ayrıca İstanbul Büyükşehir Belediyemiz, Avcılarımızda pilot olarak başlayan yapı stoğu analizini gerkeşleştirdi.

Yaptığımız çalışma ve değerlendirmelerde 2 binadan birinin yenilenmesi gerekiyor. Biz yüzde 30 civarinda binaların yenilenmesini tamamladık.

“2 yılda 20 bin konut yeniledik”

Hançerli, Kentsel Dönüşümde Avcılar Modeli prpjesiyle şuan da 1759 bina kentsel dönüşümden yararlandı. 2 yılda 20 bin konut yeniledik. Mutsuz insan bırakmadık“ dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu sunum sonrası yaptığı konuşmada;

"Büyük Marmara Depremini yaşamış bir ülke olarak siyaset kurumunun önünde ciddi bir görev var. Depremden ders çıkarıp daha fazla can ve mal kaybını önlemek amacıyla harekete geçmek ve riski olabildiğince kısa süre içerisinde minimize etmek. Eğer insana saygılıysanız. Bir kente saygılıysanız var olan riski azaltmanız gerekiyor. Kaynaksa kaynak yaratmanız gerekiyor.

Bir risk ortaya çıkarsa bu riski masaya yatıracak olan çözüm üretecek olan o devletin liyakatli kadrolarıdır. Seçilen bir belediye başkanı kendi yönettiği beldede yaşayan halkı korumak zorunda. Riski biliyor ve görüyor. Ama kimse bir adım atmıyor. Tam tersine engeller çıkarılıyor belediye başkanlarına. Oda bulduğu bir yöntemle sorunu çözmeye çalışıyor. Önemli miktarda Avcılarda yıkılacak olan binaların büyük bir kısmı inşa edildi. Bir uyum içinde yapıldı. Bugün belirli sokakları gezdik daha önce bazı yıkılan binaları yerinde görmüştüm. Önemli aşamalar kaydedildi.

Avcılarda yeni bir hayatın başlamasını sağladığı için Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum.

Bugün bir eve ziyaret gittiklerini söyleyen Kılıçdarooğlu; Avcılarda yeni bir hayatın başlamasını sağladığı için Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum.Deprem öncesi yaşadıklarını anlattılar. Deprem sırasında yaşadıklarını anlattılar. Bugünde yaşadıklarını anlattılar.

Depremden korkmadıklarını söylediler. Evimizde rahat ve huzur içinde oturuyoruz dediler. Evlerini terk edip tekrar eski komşularıyla bir araya geldiklerini ifade ettiler. 20 yıldır aynı komşularla şimdi bir aradayız dediler. Kendi kültürlerini,arkadaşlarını, komşuluk ilişkilerini aynı şekilde büyük bir heyecanla keyifle duygu ile yönetiyorlar. Hepinizin önünde belediye başkanımıza teşekkür ederim" dedi.

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları