loading
close
SON DAKİKALAR

Kılıçdaroğlu: 'Kişi başına düşen milli gelirimiz kademeli bir biçimde 20 bin doların üzerine çıkacak'

Kılıçdaroğlu: 'Kişi başına düşen milli gelirimiz kademeli bir biçimde 20 bin doların üzerine çıkacak'
Tarih: 16.04.2023 - 00:44
Kategori: Siyaset

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı ve Millet İttifakı 13. Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu: “Bu benim çalışma tahtam. Bu aralar benden çokça yeni proje duyacaksınız.”

CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı 13. Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabından, “Türkiye'yi şahlandırmaya her şeyimizle hazırız. Vizyonumuz, şampiyonlar ligi ekonomistler, dürüst bürokratlar, çalışkan insanlar, bolca temiz yatırım parasıyla. Erdoğan şimdi bunu da yazar beyannameye, sonra da bir lansman patlatır. Koş Erdoğan koş da, sende bunların hiçbiri yok” notunu düşerek paylaştığı videoda şu açıklamalarda bulundu:

“Bakın, bu benim çalışma tahtam.

Bu aralar benden çokça yeni proje duyacaksınız.

Bir kere net bir gerçeği ortaya koyalım. Türkiye’nin zenginleşebilmesi için nitelikli üretim yapması gerek. Türkiye, katma değeri yüksek ürünler üretmeden zenginleşemez, büyüyemez. Verimliliği yüksek üretim için üretim makinalarını da, ara malını da, yedek parçayı da, nihai ürünü de kendimiz üretmeliyiz.

Nasıl mı?

Öncelikle tüm Türkiye’yi kapsayacak özel ekonomi bölgeleri oluşturacağız. Global bir üretim. Ticaret, finans ağımız olacak. 81 ilimize dolaylı olarak etkileyen 9 özel ekonomi bölgesi, 17 tarım ve hayvancılık merkezi ve 50 üretim üssü kuracağız. Türkiye genelinde büyük bir üretim hareketi başlatacağız.

Bu bölgeler 6 temel prensip, yani 6 temel ilke ile çalışacak.

1.Maliyet

Toplam maliyet liderliği. Rekabet gücümüz, kur farkı ve ucuz işgücünden kaynaklanmayacak. Yani Türkiye bir ucuz işgücü pazarı asla olmayacak. Stratejik üretimden, katma değerli ürünlerden, uygun lojistikten kaynaklanacak.

2.Odaklanma

Belirli alanlara odaklanarak uzmanlaşacağız. Bütün gelişmiş ülkeler böyle yapıyor. Biz de aynısını yapacağız.

3.Farklılaşma

Farklılaşma pazarda ayrışan ürünler üreterek farklılaşacağız.

4.İnovasyon

Yani Yenilikçilik. Anlattığım bu bölgeler; Ür-Ge yani üretim geliştirme, Ar-Ge yani araştırma geliştirme ve inovasyon odaklı olacak.

5.Sermaye

Bölgelerde, güçlü güvenli ve ulaşılabilir sermaye alt yapısı hazır olacak.

6.Hukuk

Yani hukuki güvence. Çalışanlar, yatırımcılar ve işletmeler hukuki güvence altına alınacak. Herkesin can ve mal güvenliği olacak. İktidarımızın ilk üç ayında gerekli yasal düzenlemeleri yaparak hemen temelleri atacağız.

İlk beş yılda 123 milyar dolar, on yılın sonunda da 300 milyar dolarlık yatırım yapacağız. Bu yatırımların yüzde 20’sini kamu kaynaklarıyla yapacağı. Temiz yatırım hedefleyen fonları ülkemize getireceğim. Hem yerli üreticilerimizi, hem de ülkemize yatırım yapmak isteyen yabancı finansmanı özel ekonomi bölgelerinde birlikte çalıştıracağız.

Kişi başına düşen milli gelirimiz kademeli bir biçimde 20 bin doların üzerine çıkacak. İşte bu hacim Türkiye’yi iki kat büyütecek.

Tüm ülke için kalkınma planlarımız hazır. Bu projelerin de katkısıyla Türkiye, ilk dört yıl en az yüzde 5.5 sonraki altı yılda ise en az yüzde 6.2 istikrarlı, gerçek büyümeyi sağlayacak.

Büyük şehirlerden Anadolu’ya tersine göç başlayacak, Anadolu tekrar canlanacak.

Gençlerimiz geleceğini yurtdışında aramayacak. Bu kalkınma hareketi ile 2.5 milyon yeni istihdam yaratacağız. İşsizlik oranı ilk beş yılda yüzde 5’in altına düşecek. Genç işsizlik sorunu çözülecek.

Türkiye’yi kalıcı refaha ulaştıracak projelerimizi detaylarıyla anlatmaya devam edeceğim. Çünkü Türkiye bunu hak ediyor, halkımız refahı hak ediyor, gençlerimiz zenginliği hak ediyor.

Merak etmeyin, geliyoruz, sana söz.

Kalın sağlıcakla…”

Kaynak : wwww.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları