loading
close
SON DAKİKALAR

Kılıçdaroğlu; 'Millet İttifakı iktidarında TOKİ, asıl görevi olan sosyal konut üretimine odaklanacak'

Kılıçdaroğlu; 'Millet İttifakı iktidarında TOKİ, asıl görevi olan sosyal konut üretimine odaklanacak'
Tarih: 30.04.2023 - 00:34
Kategori: Siyaset

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı ve Millet İttifakı 13. Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu'ndan vatansaşların en büyük sorunu “Kiralar” çıkışı.

CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu:

-“Millet İttifakı iktidarında TOKİ, asıl görevi olan sosyal konut üretimine odaklanacak. Bu kapsamda, Türkiye’de asgari ücretle geçinen dar gelirli vatandaşı yuva sahibi yapacağız. Halk Konut’ta oturan vatandaşın kirası, asgari ücretin yüzde 20’si olacak. Ödenebilir konutta, ihtiyaç sahiplerinin gelir durumlarına ve hane halkı büyüklüğüne uygun ödeme koşulları sağlanacak. Nihai hedef, beş yılda sosyal konutların sayısını tam dört katına çıkarmak. Devlet, yerel yönetimlerle altyapısı tamamlanmış arsa üretecek, evi olmayan vatandaşlara uygun ödeme koşullarıyla sunacak.”

-“Halkımızın barınma sorunu çözülmeden, tek bir yabancı bile konu satın alamayacak bu ülkede. Halkımın barınmak için ihtiyaç duyduğu gayrimenkulün zerresini yabancılara koklatmayacağım. Bu rezilliğe de son verilecek. Artık kimse kendi yurdunda garip, öz vatanında parya olmayacak.”

CHP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, bu akşam sosyal medya hesabından “Kiralar.” başlığıyla paylaştığı videoda şu açıklamalarda bulundu:

“Sevgili halkım;

Bu aralar hepimizi mahveden, darmadağın eden, soframızdaki ekmeğimizden eden kira konusu var. Tabi asıl sorun, Türkiye’nin kangren olmuş barınma sorunu. 2002’de nüfusun yüzde 75’i ev sahibi iken bugün bu oran yüzde 55’e düştü. Görüyor musunuz şu korkunç durumu? Yeni jenerasyonlar asla ev sahibi olamıyor. Konut fiyatlarındaki artış, doları ikiye katladı. Maaşlarına sahte enflasyon rakamlarının bile altında zam alan çalışanların, hele milyonlarca asgari ücretlinin ev sahibi olması mümkün değil, hayal. 1 yıl içinde kiralar yüzde 197 arttı. Asgari ücret 8 bin 500 lira iken bir evin kirası ortalama 7 bin 400 liraya çıktı. Bütün bir ay gece gündüz çalış, yüklen, yüklen, yüklen; sonra kazandığın 3 kuruşun 2’si kiraya gitsin, bu Erdoğan kapitalizminin altında böyle ezil.

Türkiye’de evlenme yaşının yükselmesinden dem vuran saraylının, ‘Bu gençler bu kiraları nasıl ödeyecek’ sorusuna yanıtı yok. Çünkü sorunu yaratan kendisi. Konut sektörünü rant alanına dönüştürdüler. Çetelere buradan gelir ve servet transferi yaptılar. Çeteler semirirken halk, anayasal hakkı olan barınma hakkından dahi yoksun bırakıldı.

Bakın dramatik bir rakam söyleyeyim size, 1984, 1999 arasındaki 15 yılda, 1 milyon 139 bin 99 konut yapan TOKİ son 20 yılda, 506 bin 861 Konut yaptı. Sizce neden konut sayısı bu kadar düşük? Çünkü TOKİ’yi konut dışında beşli çetelere kaynak aktarmak için başka işlerde kullandılar.

Açıkça söylemek gerekirse orta sınıfı, hele hele yoksulları resmen unuttular. TOKİ’yi de nefessiz bıraktılar. Konut, barınma, kira krizini çözmek için ikinci yüzyıl programını geliştirdik. Millet İttifakı iktidarında Toplu Konut İdaresi, asıl görevi olan sosyal konut üretimine odaklanacak. Bu kapsamda, Türkiye’de asgari ücretle geçinen dar gelirli vatandaşı yuva sahibi yapacağız. Halk Konut’ta oturan vatandaşın kirası, asgari ücretin yüzde 20’si olacak. Ödenebilir konutta, ihtiyaç sahiplerinin gelir durumlarına ve hane halkı büyüklüğüne uygun ödeme koşulları sağlanacak. Nihai hedef, beş yılda sosyal konutların sayısını tam dört katına çıkarmak. Devlet, yerel yönetimlerle altyapısı tamamlanmış arsa üretecek, evi olmayan vatandaşlara uygun ödeme koşullarıyla sunacak.

Son olarak da, ister ayrımcı desinler, ister ırkçı desinler, ne derlerse desinler… Halkımızın barınma sorunu çözülmeden, tek bir yabancı bile konu satın alamayacak bu ülkede. Halkımın barınmak için ihtiyaç duyduğu gayrimenkulün zerresini yabancılara koklatmayacağım. Bu rezilliğe de son verilecek. Artık kimse kendi yurdunda garip, öz vatanında parya olmayacak.

Bir de tüm bunların üstüne, sığınmacıları iki sene içinde kendi ülkelerine uğurladığımda fiyatlar dengeyi bulacak. Ülkemizde ev sahipliği yeniden yüzde 75’lere gelecek.

Kalın sağlıcakla.”

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları