loading
close
SON DAKİKALAR

Kılıçdaroğlu: 'Tarihi İpek Yolu’nu Canlandıracağız'

Kılıçdaroğlu: 'Tarihi İpek Yolu’nu Canlandıracağız'
Tarih: 07.05.2023 - 00:01
Kategori: Siyaset

CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından yayınladığı videoda; “Tarihi İpek Yolu’nu canlandıracağız. Yani Türkiye’yi, Çin’e bağlayacağız.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı ve Millet İttifakı 13. Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından yayınladığı videoda; “Tarihi İpek Yolu’nu canlandıracağız. Yani Türkiye’yi, Çin’e bağlayacağız. Hızlı, yeni bir ticaret ve taşıma koridoru yani otoban açacağız… Tarihi İpek Yolu otobanı ve demiryolu yaklaşık 5 bin 500 kilometre uzunluğunda olacak… Dış ticaretimiz, en az yüzde 50 artacak. Asya ve Avrupa arasındaki en önemli ticaret güzergâhlarından birine ev sahipliği yapınca Türkiye’nin dünyada ekonomik ve stratejik önemi daha da artacak. Kendi şartlarında, kendi oyununu oynamaya başlayacak” dedi.

CHP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, “Ne Batı ne Doğu, bu Türk'ün Yolu” notuyla yayınladığı videoda şunları söyledi:

“Sevgili halkım, sevgili gençler;

Millet İttifakı Batı yanlısı iftirasında bulunuyorlar. Onlar konuşadursunlar, bugün hayatımın en büyük projesini açıklıyorum. Görsünler Batı’yı Doğu’yu ne kadar umursuyormuşum… Ben Doğu Batı diye ayırmam. Türk devletinin menfaati neredeyse orada olurum.

Açıklayacağım proje, Türk devletinin gerçek manada Türk dünyası ile buluşma projesidir. Türkiye’nin Türk dünyası ile geç başlayan, ama yavaş yavaş sağlıklı bir zemine oturmaya başlamış ilişkilerini arşa çıkaracak projedir bu.

Tarihi İpek Yolu’nu canlandıracağız. Yani Türkiye’yi, Çin’e bağlayacağız. Hızlı, yeni bir ticaret ve taşıma koridoru yani otoban açacağız. Bu koridor boyunca yüksek kapasiteli karayolu ile çift hat demiryolu alt yapısı oluşturacağız. Tarihi İpek Yolu otobanı ve demiryolu yaklaşık 5 bin 500 kilometre uzunluğunda olacak.

Şimdi düşünün, Türkiye’den Gürbulak ve Kapıköy’den çıkarak; İran’da Tebriz ve Tahran’ı, Türkmenistan’da Aşkabat’ı, Özbekistan’da Taşkent’i ve Kazakistan’da da Almata’yı geçerek Çin’e varacaksınız. Böylece Kuzey’de Gürbulak Çin’i ve koridor üzerindeki ülkeleri Avrupa ve Karadeniz limanlarına; Güney’de ise Kapıköy ile Mersin, İskenderun limanlarına bağlantısı sağlanacak.

Sevgili halkım, bugün uluslararası ticaretin yaklaşık yüzde 90’ı deniz yolu ile yapılıyor. Bu proje, denizlere kıyısı bulunmayan Türkmenistan, Özbekistan ve Kazakistan’ı Türkiye limanları ile buluşturacak. Türkiye, Türk dünyasının deniz girişi kapısı olacak.

Bakın, bu dediğim Batı’yı kaygılandıracak, bunu biliyorum. Bu akşam raporlarını geçeceklerdir. Ben de diyorum ki; varsın kaygılansınlar.

Çin’e de sözüm olacak. Bu proje, aynı zamanda Çin adına büyük bir fırsat teşkil edeceği için Türkistan’a uyguladıkları zulmü durdurmaları ön şartlarımızdan biri olacak. Biz oradaki canımızı, kanımızı, kaderine terk etmeyeceğiz.

Yani özetle Batı da, Çin de kaygılansın. Biz, işimize bakalım. Bu proje, herkesin kazanacağı bir projedir. ‘Buyurun, oturun bizimle masaya’ diyeceğiz. Amerika Birleşik Devletleri ile bu bölgelerin ticareti de bizim limanlarımızdan transit yapılacak. Koridorun, hem Türkiye’nin tüm bölgelerine bağlantısını hem de limanlar ve Avrupa’ya bağlantılarını sağlamak için, ülkemizdeki karayolu, demiryolu ulaşım altyapılarında da iyileştirmeler ve yeni bağlantılar yapılacak. Bunların başında; Horonsan, Ağrı, Gürbulak demiryolu hattı geliyor. Bu transit yolun, her ülke için birkaç çıkışı olacak. Çıkış loncalarının çevresine, gümrük lojistik merkezleri yapılacak. İhraç mallar İran’a 17 saatte, Türkmenistan’a 31 saatte, Özbekistan’a 50 saatte, Kazakistan’a 63 saatte varacak. Tarihi İpek Yolu otobanı ve demiryolu ile Avrupa ve bu ülkeler arasındaki transit ticaret hacmimiz, muazzam büyüyecek. Dış ticaretimiz, en az yüzde 50 artacak. Asya ve Avrupa arasındaki en önemli ticaret güzergâhlarından birine ev sahipliği yapınca Türkiye’nin dünyada ekonomik ve stratejik önemi daha da artacak. Kendi şartlarında, kendi oyununu oynamaya başlayacak. Çünkü bu bağlantı ile Avrupa ve Asya arasındaki ticareti kolaylaştıracağız. Ülkeler arasında daha fazla iş birliğini ve ekonomik entegrasyonunu sağlayacağız. Türkiye; Orta Asya, Kafkasya ve Çin arasındaki ticaret yollarında çok hayati bir konuma sahip olacak. Küresel ve bölgesel ticaret, taşımacılık ve lojistik ağlarında merkez ülke haline gelecek.

Tüm bunların dışında Tarihi İpek Yolu otobanı ve demiryolu; ülkeler arasındaki siyasi, kültürel ve sosyal etkileşimi artıracak. Kültürel ve tarihsel bağlarımız, ortak tarihsel hafızamız daha da güçlenecek. Türkiye, kardeş coğrafyaları ile tam anlamıyla bütünleşecek.

‘Türkiye, dünya ile rekabet edecek’ diyordum ya, ben halkıma hiçbir zaman hayal satmadım, inanın hiç zor değil. Güzel ülkemiz işte böyle dünya ile rekabet eden, Türk dünyası ile bütünleşen bir ülke haline gelecek.

Sevgili halkım, Türkiye bunu fazlası ile hak ediyor.

Sağlıcakla kalın.”

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları