loading
close
SON DAKİKALAR

Başkan Trump'ın tweetinin düşündürdükleri

Onur Öymen
Tarih: 09.10.2019
Köşe: Diplomasi
Kaynak: www.istanbulgercegi.com

Eski Büyükelçi Onur Öymen, Başkan Trump’ın Türk milletini incitici sözleriyle ilgili olarak konuya ilişkin görüşlerini açıkladı.

“Trump yönetiminin, bazı Amerikalı diplomatların bile PKK’nın kurdurduğunu ve bu örgütle işbirliği içinde olduğunu kabul ettikleri PYD’yi açıkça desteklemesi ve silahlandırması akla, sağduyuya ve uluslararası hukuka aykırıdır.

Türkiye’nin yanı sıra, Suriye’nin de kısa bir süre önce PYD’yi resmen bölücü bir terör örgütü olarak nitelendirmesi bu konuya yeni bir boyut kazandırmıştır.

Trump’ın bu açıklamaları BM’nin, NATO’nun ve diğer uluslararası kuruluşların terörle mücadele konusunda aldığı kararların da açık bir ihlalini oluşturmaktadır.

Trump’ın attığı tweetlerde kendi çizdiği çizgilere uymaması halinde Türk ekonomisini yok edeceği yolundaki ifadeleri Türkiye ile Amerika arasındaki ilişkilere kalıcı bir hasar verecek ve Türk milletinin Amerika’ya karşı zaten en alt düzeye inmiş bulunan güvenini büsbütün yok edecektir.

Trump’ın Türklerin, cumhuriyetin ilanından bu yana hiçbir dış tehdide boyun eğmeyen bir millet olduğunu hala öğrenemediği görülmektedir.

NATO müttefikine karşı bir terör örgütünü desteklemek ittifak içindeki karşılıklı saygı ve dayanışma duygularını da tahrip edecek niteliktedir.

Bu koşullarda, Sayın Cumhurbaşkanının Trump’ın daveti üzerine Amerika’yı ziyaret etme düşüncesini gözden geçirmesi bence uygun olacaktır. Ayrıca, Amerika’nın Türkiye’nin çıkarlarına zarar verecek kararlarına ve eylemlerine karşı ülkemizin alabileceği tedbirlerin de bir an önce saptanması ve gerektiğinde uygulamaya konulması uygun olacaktır. 1975 yılında, Amerikan Kongresinin aldığı silah ambargosu kararına karşı Türk hükümetinin gösterdiği tepki örnek olacak niteliktedir.”

ÜYE YORUMLARI

hursıt kahraman

sn oymen dogru bır saptama .bravo ama sanırım ne anlayan ne okuyan var. ozellıklede chplıer.
chp bildigınız gıbı chp lılıkten cıkmıs .delegesı secmenı uyesı yonetımı ıktıdar hırsı ile at gozlugu takmıs vazıyette. ıktıdar ıcın seytanlarla ıs bırlıgı yapmaktan cekınmez halde. saygılar

09.10.2019, 14:33
Yorum Yap

Facebook Yorumları