loading
close
SON DAKİKALAR

Koronavirüsün yeni mutasyonu daha bulaşıcı

Koronavirüsün yeni mutasyonu daha bulaşıcı
Tarih: 03.07.2020 - 15:42
Kategori: Bilim

Uluslararası bilim insanlarından oluşan bir ekip, yeni tip koronavirüsün D614G adlı mutasyonunun şu anda dünyada hastalığa neden olan en yaygın varyasyon olduğunu söyleyerek, virüsün yapısı nedeniyle orijinalinden çok daha bulaşıcı olduğu açıkladı.

Dünyanın dört bir yanında görülen yeni tip koronavirüs (Covid-19) pandemisi nedeniyle enfekte olanların sayısı 11 milyonu aşarken, İngiliz bilim insanları şu anda vakaların çoğuna neden olan virüsün orijinalinden farklı olduğunu açıkladı.

ABD’deki Los Alamos Ulusal Laboratuvarı ile İngiltere’deki Duke Üniversitesi ve Sheffied Üniversitesi’nden araştırmacılar, şu anda dünyanın genelinde yeni tip koronavirüsün D614G adlı mutasyonunun hüküm sürdüğünü belirtti.

Orijinalinden daha bulaşıcı

Bilim insanları söz konusu mutasyonun koronavirüsün yapısında bulunan peplomer (virüsün üzerinde yer alan ve konakçı hücreye tutunmasını sağlayan protein yapı) sayısını artırdığını ve bu nedenle virüsün daha bulaşıcı hale geldiğini ve Covid-19’a yakalananlardaki viral yükün arttığını söyledi.

Sheffield Üniversitesi’nden bulaşıcı hastalıklar uzmanı Dr. Thushan de Silva, “Koronavirüs şehrimize girdiğimizden beri analiz ediyoruz. Bugün hakemli dergide yayımlanan araştırmamız D614G adlı genetik mutasyonun en sık görülen koronavirüs türü olduğunu doğruladı. Bununla birlikte, yapılan laboratuvar deneylerinde virüsün orijinalinden çok daha bulaşıcı olduğu görüldü” ifadeleri kullanıldı.

Çalışmada araştırmacılar, laboratuvar deneylerinin yanı sıra tüm dünyadan binlerce vakaya dair bilgilerin bulunduğu GISAID veri tabanından yaralandı. Bu şekilde virüsün dünyada izlediği yolculuk analiz edildi.

Dünyadaki hakim koronavirüs mutasyonu: D614G

Los Alamos Ulusal Laboratuvarı’ndan Doktor Bette Korber, “Şu anda SARS-CoV-2’nin (Covid-19) küresel evrimini izlemek çok kolay, çünkü dünya genelindeki pek çok araştırmacı karşılaştığı vakalardan alınan örnekleri GISAID’a yükleyerek diğer bilim insanlarının görüşüne açıyor. Projede on binlerce vaka bulnuyor. Bu şekilde D614G’nin dünyadaki hakim mutasyon olduğunu keşfettik” dedi.

“Daha fazla bulaşıcı ama daha fazla ölümcül değil”

Diğer taraftan, araştırmacılar mutant corona virüsün daha bulaşıcı olmasına rağmen, hastalığın şiddetini artırmadığına inandıklarını söyledi. Dr. De Silva, “Şanslıyız ki, D614G şu aşamada daha ciddi bir Covid-19 hastalığına sebep olmuyor. Virüs daha bulaşıcı hale gelmesine rağmen, daha fazla ölümcül değil” ifadelerini kullandı.

Kaynak : A3 Haber

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları