loading
close
SON DAKİKALAR

Memleketlerine dönmek isteyen işçilerden 500 TL otobüs parası istediler

Memleketlerine dönmek isteyen işçilerden 500 TL otobüs parası istediler
Tarih: 30.03.2020 - 11:29
Kategori: Yurt

Bodrum’da inşaatta çalışan işçiler, memleketlerine geri dönebilmek için Van’dan otobüs getirtti. Koronavirüs tedbirleri kapsamındaki yüzde 50 sınırlamasından dolayı gidiş için 500 TL istenince işçiler ortada kaldı. İşçiler Bodrum Belediyesi'nin desteği ile memleketlerine gönderildi. ...

Bodrum’da çeşitli şantiyelerde çalışan Vanlı işçiler, inşaatlarında faaliyet sona erince memleketlerine dönmek istedi. Şehirlerarası otobüs seferlerine kısıtlama getirildiği için Van’dan araç getirten inşaat işçileri, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında şehir içi ve şehirler arası çalışan toplu taşıma araçlarında yüzde 50 yolcu taşıma kararından dolayı gidiş ücreti için 500 TL istenince Bodrum’da kaldı.

“KİMSENİN O PARAYI VERECEK GÜCÜ YOK”
İşçiler, Bodrum Sanayi Sitesi’nde toplandı. Çoğunluğun yeni geldiği ve ceplerinde para olmadığı ifade edilen işçiler, yetkililerden yardım istedi. İşçilerden Okan Gören, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bu işçilerin çoğu yeni geldi, ceplerinde 5 kuruş para yok. Memleketten araç istedik. Araçlar geldi fakat sınırlı yolcu taşıyabildikleri için 500 TL istiyorlar. Kimsenin o parayı verecek gücü yok. Burada herkes mağdur. Arkadaşların hepsi inşaat sektöründe çalışıyor. 200’ün üzerinde kişi var.”

KİŞİ BAŞI 500 TL
Van’dan 5 araç geldiğini ifade eden Gören, “Yolcu sayısında kota belirlenmiş. Bu kotaya göre araç sahipleri zarar ediyor diye kişi başı 500 TL isteniyor. Şu anda o parayı verecek durumda değiliz. Millet sokakta kaldı. Zaten kotadan dolayı herkes de otobüse binemeyecek. Bu insanların bu akşam sokakta kalma durumu var. Vahim bir durum” dedi.

Bodrum Belediyesi'nin devreye girmesiyle işçiler evlerine gönderildi. İşçiler normal yol ücretini kendi ceplerinden öderken, aradaki farkı ise Bodrum Belediyesi üstlendi.

Öte yandan, gönderilen işçilerin yanı sıra biletleri pahalı bulan bazı inşaat işçileri otogarda bekleyişlerini sürdürüyor.

Kaynak : ANKA

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları