loading
close
SON DAKİKALAR

Meral Akşener Ankara il kongresinde konuştu; 'Sinan Ateş’in katillerini niçin bulmuyorsun Sayın Erdoğan?'

Meral Akşener Ankara il kongresinde konuştu; 'Sinan Ateş’in katillerini niçin bulmuyorsun Sayın Erdoğan?'
Tarih: 29.01.2023 - 19:02
Kategori: Siyaset

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, MeyraPalace Otel'de düzenlenen partisinin Ankara 3. Olağan İl Kongresine katıldı.

Akşener: Aldığınız her sözü ağzınıza tıkmak benim için şeref sözü

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, “NATO Genel Sekreteri, İsveç Dışişleri Bakanı şöyle bir açıklama yapmışlar; Temmuz ayına kadar İsveç, NATO'ya girme talebini geri çekmiş. Bu benim kafamda neyi getirdi biliyor musunuz? Hollanda. Portakallar kesilmişti. 2017 referandumunda böyle bir durum olmuştu. Buradan İsveç Başbakanı'ndan kralına, oradan Dışişleri Bakanı'ndan NATO Genel Sekreteri'ne kadar kim varsa sesleniyorum; İYİ Parti'nin olduğu yerde üç kağıt olmaz kardeşim. Sayın Erdoğan'a kapı arkasından her şeyi yaptırabilirsiniz ama İYİ Parti'ye ve Meral Akşener'e yaptıramazsınız. Onun için müracaatınızı çekmeyin. Arka kapılardan seçimlere çaktırmadan müdahale edip, el sıkışıp her şeyi almaya alışıksınız değil mi? Ama bu seçimi biz alacağız. Ondan aldığınız her sözü ağzınıza tıkmak, şeref sözüdür benim için." dedi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, MeyraPalace Otel'de düzenlenen partisinin Ankara 3. Olağan İl Kongresine katıldı.

Partisinin kuruluşunda karşılaştıkları sıkıntıları anlatan Akşener, "Bu salonu şereflendiren her bir arkadaşımın en büyük özelliği makulün ve demokrasinin yanında durmalıdır. Hangi görüşten olursa olsun, hangi siyasi gelenekten geliyor olursa olsunlar, bu salonu şereflendiren herkes 2010'daki o referanduma karşı çıkanlardır. Bu salonu şereflendiren herkes 2010'daki referandumun, 2016'da 15 Temmuz'da bir kalkışmaya neden olduğunu bilenlerdir." dedi.

"Referandum sunulmasaydı 15 Temmuz olmazdı"

"O referandum sunulmasaydı, o referandumda insanımıza yalan söylenmesiydi, 15 Temmuz kalkışması olmazdı." diyen Akşener, "Bu ferasetli millet, devletini köprüden, sokaktan toplamıştır. 240'ın üzerinde şehidimiz, binlerce gazimiz olmazdı. Bunların sorumluları 2010 referandumu ile bu milleti aldatanlardır, bütün kurumlarımızı o günün şartlarında FETÖ'ye, bugünün şartlarında da metoya teslim edenlerdir." ifadesini kullandı.

Akşener şöyle devam etti:

"Burayı şereflendiren herkes 2010'da nasıl demokrasinin, doğrunun yanında durup bedel ödediyse, aynı insanlar 2017'de o günün en zor şartları altında il il, ilçe ilçe gezerek, 2017 referandumunda milletvekillerinin kıymeti harbiyesinin kalmayacağını, kurumların ortadan kalkacağını, dün FETÖ ile içi boşaltılan ve itibarı neredeyse sıfıra getirilen, Mete Han'dan günümüze gelen Türk ordusunun içinin boşaltılmasına, o yıllarda nasıl karşı çıkıldıysa, 2017 referandumunda da burayı şereflendiren herkes sivil ya da silahlı kurumlarımızın, hukukun, yargının ve TBMM'nin hükmi şahsiyetinin yerlere düşürüleceğini bildik, gördük, karşı çıktık. Keşke biz haklı çıkmasaydık. Haklı çıktık.

2017 referandumundan sonra ortaya çıkan gerçeklik, bu ülkenin tek adam rejimi, bu ülkenin partili cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi denilen bir ucube sistemle yönetilmesi oldu. O da yetmedi, bugün üçüncü defa seçilmesinin imkansız olduğu bir sistemde Sayın Erdoğan ve arkadaşları yine ve yeniden hukuku, yargıyı, adaleti havagazı haline getirerek başka bir düzeneğin içindeler. Bütün bunlar nedir biliyor musunuz? Dış politikada tek adam rejimi, ekonomide tek adam rejimi, yargıda tek adam rejimi, hukukta tek adam rejimi, kayırmada tek adam rejimi. Liyakatin ortadan kalktığı, yağcılığın-yalakalığın öne geçip tercih edildiği; liyakatin, iyi bilmenin ve bu ülkeye bağlılığın önemli olmadığı, buna karşılık tırnak içinde o tek adama bağlı olmanın her şeyin üstünde olduğu, ona yalakalık yapmanın her şeyin üstünde olduğu bir ülkeyle, yönetim anlayışı ile karşı karşıyayız."

“İYİ Parti kalıcı olacaktır”

İYİ Parti'nin kuruluşunda yer alan her bir ismin bütünlük içinde yan yana geldiğini belirten Akşener, "Bana 'Şurada düş önümüze, yürü' dendi. İYİ Parti her birimizin eşit olduğu bir organizasyondur. Birimizin, birinin önünde olmadığı bir ailedir İYİ Parti. Önce salon bulamadık sonra binayı kuracak yer bulamadık. Genel Merkezi kuracak kiralık bina bulamadık. Herkes tehdit yedi. Böyle bir süreçten sonra İYİ Parti yanyana gelişin, sırtını birbirine dönebilmenin ve birbirine sonsuz güvenen insanların, bu ülke ve millet için her türlü fedakarlığa hazır olan insanların kurduğu partidir. Onun İYİ Parti yaşayacaktır. Onun için İYİ Parti kalıcı olacaktır. Onun için İYİ Parti kurumsal bir sistem olacaktır" şeklinde konuştu.

"İYİ Parti kazan kazan oynayan bir partidir"

İYİ Parti'nin seçime girebilmesi için atılan adımları hatırlatan Akşener, "24 Haziran'da seçime gidildi. Ben Sayın Kılıçdaroğlu ile görüştüm. Seçime girebilmemiz için 15 milletvekili bize yardıma geldi. 15 milletvekili arkadaşımızın hakaret görmemesi için seçim kararı alınır alınmaz partilere dönmelerini sağladık. Hepimiz hayatımız boyunca bu arkadaşlarımıza teşekkür etmeye devam edeceğiz. Benim bu talepte bulunmam Sayın Kılıçdaroğlu'nun olumlu cevap vermesinin sonuçları ne oldu? Sonuçlarından biri karşımda oturuyor (Mansur Yavaş) Seçime beraber girdik ve sonuç itibariyle, yan yana gelemez denilen her bir iddia çürüdü. Biz seçime 4 siyasi parti olarak girdik. 24 Haziran seçimden, hem Saadet Partisi'nin hem CHP'nin oylarıyla 4 milletvekili kazandık. CHP de bu sinerjiden 24 milletvekili kazandı. Yani İYİ Parti kazan kazan oynayan insanların oluşturduğu bir partidir. Bu birliktelik Cumhur İttifakı'nın yani tek adam rejimi bileşenlerinin Meclis'te gücünü kırdı." dedi.

"Bu sizin için golse eğer batsın bu dünya"

Başörtüsüne yönelik anayasa değişikliği teklifi sürecinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Gollük pas" şeklindeki çıkışına tepki gösteren Akşener, "Sayın Erdoğan adına gerçekten çok utanıyorum. 2 kızını Türkiye'de okutamadığı için Amerika'da okutmuş bir babadan bahsediyorum. Başlarını açmak mecburiyetinde kalmasınlar diye Amerika'da okutmuş bir babadan bahsediyorum. Ben de başörtüsü nedeniyle çok büyük acılar çekmiş iki kızın halası olarak, onun adına çok utandım, çok utanıyorum. Kadınların ister dini inancı nedeniyle ister başka bir nedenle... Sorgulayamazsınız kardeşim sorgulayamazsınız. 'Niye kafanı açıyorsun, niye kafanı kapatıyorsun?' Sanane! Buna böyle bakmanız lazımken, Sayın Kılıçdaroğlu'nun attığı adımı eğer pas olarak değerlendirip, bunu gole çevireceğim diyorsanız; yazıktır size, ayıptır size. Siz bu ülkenin Cumhurbaşkanısınız. Bütün bunlara baktığınız zaman bu sizin için gol alamaz kardeşim. Bu sizin için golse eğer batsın bu dünya. Bu gol-pas sözlerinden gerçekten midem kalkıyor." değerlendirmesini yaptı.

"Bu ucube sistemin behemehal değiştirilmesi gerekiyor"

Başörtüsüne yönelik kendi önergelerinin Cumhur İttifakı tarafından reddedildiğini hatırlatan Akşener, "Bu benim için ne biliyor musunuz? O kadar çok iftiraya uğramış bir insanım ki, o kadar zorbalığa uğramış bir insanım ki; ben hepimiz için dua ettiğim zaman 'Allah’ım zalimin zulmünden, iftiracının iftiralarından bizleri koru' derim. Bundan bile kendimi kötü hissettim. Meclis'te bulunan tüm partilerin evet oyu verebileceği, kadının da lehine olacak, 3 kelimenin değiştiği, yanlışın düzeltildiği önerge AK Parti ve MHP oylarıyla reddedildi. Bugün sizin karşınızda bütün açıklığıyla şunu söylemek isterim; amaç üzüm yemek değil, bağcı dövmekmiş. Türkiye'nin rayından iyice çıktığını, çıkarıldığını ve tek adam rejiminde her şeyin iki dudak arasına sıkıştırıldığı, saraya hapsolmuş, 5-10-15 maaş alan kifayetsiz danışmanların elinde oyuncak olmuş, kurumların yok edildiği bu ucube sistemin, yargının ortadan kalktığı, hukukun ortadan kalktığı, ekonominin allak bullak olduğu, tencerenin kaynamadığı bu sistemin behemehal 14 Mayıs'ta değiştirilmesi gerekiyor." şeklinde konuştu.

Akşener şunları ekledi:

"Huzurunuzda söz veriyorum. Eğer beş çalışacaksam bin çalışacağım. Siz de bin çalışacaksınız. Milletimiz için çalışacaksınız. (Başbakan Meral sloganları üzerine) Olacağım inşallah. Başbakan olacağım ben. Siz yapacaksınız ama öncelikle milletimizi kurtaracağız. Öncelikle devletimizi kurtaracağız. Öncelikle memleketimizi kurtaracağız. Bakın başörtüsü meselesi. İçim yanıyor arkadaşlar. Nasıl bir şeydir bu. Kadın, başörtüsü umurlarında değil. Tevekkeli değil kadınlara sürtük dedi. Adamın şuur altında hepimiz sürtüğüz. Misliyle iade ediyorum. Şimdi ikinci bir şey var; bakın bu seçimi alacağız, almak zorundayız. İYİ Partililere sesleniyorum; öyle çalışacağız ki, hem başı açık hem başı örtülü kadınlarımız için alacağız.

"Aldığınız her sözü ağzınıza tıkmak şeref sözüdür"

İsveç'te Kuran-ı Kerim'in yakılmasına değinen Akşener, "Urfa'da bunu yapanın şerefsiz, yapılan için ahlaksızlık olduğunu söyledim. Bununla da bırakmadık. İsveç'teki gönüllülerimiz eliyle, kutsal kitabımızı yakan bu şerefsizi İsveç hukukuna göre mahkemeye verdik. Bu iş, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne kadar gidecek. Biz üzerimize düşeni yaptık. Bu siyaset üstü bir mevzuu. Türkiye'de yaşayan herkes bu eylemin karşında. Biz İYİ Parti olarak bir hareket yaptık. Ne beklersiniz? Dışişleri Bakanlığı'nın, AK Parti'nin bütün gücüyle, bu konuda yardımcı olmasını beklerisiniz ama henüz tık yok. Buraya gelirken bir şey okudum. NATO Genel Sekreteri, İsveç Dışişleri Bakanı söyle bir açıklama yapmışlar; Temmuz ayına kadar İsveç, NATO'ya girme talebini geri çekmiş. Bu benim kafamda neyi getirdi biliyor musunuz? Hollanda. Portakallar kesilmişti. 2017 referandumunda böyle bir durum olmuştu. Buradan İsveç Başbakanı'ndan kralına, oradan Dışişleri Bakanı'ndan NATO Genel Sekreteri'ne kadar kim varsa sesleniyorum; İYİ Parti'nin olduğu yerde üç kağıt olmaz kardeşim. O gün biz bu seçimi aldığımızda, Sayın Erdoğan'a kapı arkasından her şeyi yaptırabilirsiniz ama İYİ Parti'ye ve Meral Akşener'e yaptıramazsınız. Onun için müracaatınızı çekmeyin. Arka kapılardan seçimlere çaktırmadan müdahale edip, el sıkışıp her şeyi almaya alışıksınız değil mi? Ama bu seçimi biz alacağız. Ondan aldığınız her sözü ağzınıza tıkmak şeref sözüdür benim için." açıklamasını yaptı. 

Sinan Ateş’in katledilmesi

Sinan Ateş’in katledilmesi üzerinde de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seslenen Akşener şunları söyledi:

“Sinan Ateş’in katillerini niçin bulmuyorsun Sayın Erdoğan? Bunu bulma sorumluluğu senindir. Hakimler senin, hukuk senin, devlet senin, emniyet senin, asker senin, MİT senin; her şey senin Sayın Erdoğan. Dün Zeynep’in doğumgünüydü. Babasız geçen ilk doğumgünü. Bunu her konuşmamda söyleyeceğim; gözünü kapat Sayın Erdoğan. Allah muhafaza oğlun öldürülse, torunların sana ‘dede’ diye bağırsa, Sayın Erdoğan ne yaparsın? Biraz empati.”

 

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları