loading
close
SON DAKİKALAR

Merkez Bankası faiz artırdı

Merkez Bankası faiz artırdı
Tarih: 24.09.2020 - 14:19
Kategori: Ekonomi

Merkez Bankası, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) yüzde 8.25'ten yüzde 10.25'e yükseltti.

Merkez Bankası, eylül ayı Para Politikası Kurulu toplantısının ardından politika faizini 200 baz puan artırarak yüzde 8.25'ten yüzde 10.25'e çıkardı.

Faiz artışı kararı sonrasında dolar/TL kurunda hızlı bir gerileme yaşandı. Sabah saatlerinde 7.71 ile rekor kıran dolar/TL, faiz artış kararıyla birlikte 7.60'ın altına geriledi.

TCMB Para Politikası Kurulu açıklamasında, "Dezenflasyon sürecinin yeniden tesisi ve fiyat istikrarının desteklenmesi için politika faizi 200 baz puan yükseltildi" denildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

  • Enflasyondaki düşüş sürecinin devamlılığının, ülke risk priminin gerilemesi, uzun vadeli faizlerin aşağı gelmesi ve ekonomideki toparlanmanın güç kazanması açısından büyük önem taşıdığı değerlendirilmektedir.
  • Enflasyon üzerinde etkili olan salgına bağlı arz yönlü unsurların, normalleşme sürecinde kademeli olarak ortadan kalkacağı ve talep yönlü dezenflasyonist etkilerin daha belirgin hale geleceği öngörülmüştü. Ancak, güçlü kredi ivmesiyle ekonomide sağlanan hızlı toparlanma ve finansal piyasalarda yaşanan gelişmeler neticesinde enflasyon öngörülenden daha yüksek bir seyir izlemiştir.

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları