loading
close
SON DAKİKALAR

Miçotakis: Tren faciasında sorumluluk hepimizin, bunu kabul edecek kadar cesur olmalıyız

Miçotakis: Tren faciasında sorumluluk hepimizin, bunu kabul edecek kadar cesur olmalıyız
Tarih: 09.03.2023 - 18:31
Kategori: Dünya

Yunanistan Başbakanı Miçotakis, 57 kişinin ölümüyle sonuçlanan ve son günlerde ihmal nedeniyle hükümet karşıtı protestoları beraberinde getiren tren kazası faciası hakkındaki soruşturmada kamuoyuna 'mutlak şeffaflık' taahhüdü verdi.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, ülkede 28 Şubat'ta yaşanan ve 57 kişinin ölümüne neden olan tren kazasının ardından düzenlenen ilk kabine toplantısı öncesi açıklama yaptı.

Miçotakis, 'ihmallerin ortaya çıkarılması için soruşturmada mutlak şeffaflık' olacağı sözü verdi.

'Yeri göğü inleteceğiz'

'Demiryollarındaki sorunlu durumun iyileştirilmesi için derhal harekete geçileceğini' kaydeden Miçotakis, güvenlik sistemlerindeki iyileştirmelerin tamamlandığından emin olmak için 'yeri göğü inleteceklerini' vurguladı.

Miçotakis, "Sorumluluk hepimizde, bunu kabul edecek kadar cesur olmalıyız" ifadelerini kullandı.

Başbakan, trenleri yanlışlıkla aynı hatta yönlendirdiği iddia edilen istasyon şefi ile diğer demiryolu personeli arasındaki konuşmaları duyduğunda 'öfke ve utanç' hissettiğini de sözlerine ekledi.

'İnsan hatalarının ardına saklanmamalıyız'

Bununla beraber ihmallerden ötürü tekrar özür dileyen Miçotakis, "Bir dizi insan hatasının ardına saklanmamalıyız" dedi.

Dün on binlerce protestocu, ülke çapında sokaklara dökülmüş ve Atina ile Selanik'te polis ile göstericiler arasında çatışmalar patlak vermişti.

Demiryolu işçileri düzenledikleri grevi 48 saat uzattı: 'Mücadele burada bitmiyor'

Öte yandan Yunanistan Demiryolu Çalışanları Federasyonu (POS), tren kazası nedeniyle hükümetin demiryolu güvenliğini arttırması talebiyle başlattıkları grevi 10 Mart'a kadar uzattıklarını açıkladı.

Açıklamada, "Talebimiz net; güvenli, yüksek kaliteli kamu demiryolları. 10 Mart Cuma günü Ulaştırma Bakanlığı ile yapacağımız görüşmede demiryollarının yeniden faaliyete geçmesine ilişkin önerilerimizi sunacağız. Ardından pozisyonumuzu gözden geçireceğiz çünkü hesap verebilirlik ve seyahat güvenliği için verdiğimiz mücadele burada bitmiyor" ifadelerine yer verildi.

2 Mart'ta başlatılan grevin 24 saat sürmesi bekleniyordu ancak defalarca uzatıldı.

Kaynak : sputnik

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları