loading
close
SON DAKİKALAR

'Mutasyonlu virüsle vaka küçük yaşlara doğru kaymaya başladı'

'Mutasyonlu virüsle vaka küçük yaşlara doğru kaymaya başladı'
Tarih: 05.03.2021 - 12:10
Kategori: Sağlık, Yaşam

Konya Tabip Odası Başkanı Eyüp Çetin, “Mutasyonlu virüsle birlikte görülme sıklığı küçük yaşlara doğru kaymaya başladı. Eskiden yaş grubu daha yüksekken, şimdi mutasyonlu virüsle birlikte ne yazık ki düştü” diye konuştu.

Çok riskli iller arasında olan Konya’da, vaka sayısı artışlarının en büyük nedeninin ev ziyaretleri olduğu belirtiliyor. Konya Tabipler Odası Başkanı Eyüp Çetin de vaka artışlarında ev ziyaretlerine dikkat çekip, her akşam başlayan sokağa çıkma kısıtlamasının saat 21.00’den 19.30’a çekilmesi gerektiğini belirtti.

Tedbirlerin artırılması gerektiğini vurgulayan Çetin, artırılmadığı takdirde kırmızı kategoride bulunan il sayısının yükselebileceğini kaydetti.

“Aşı olmak ‘normale dönmek’ anlamına gelmiyor”

Mutasyon virüsün hızla yayıldığını belirten Tabip Odası Başkanı Çetin, “Mutasyonlu virüs çok daha çabuk yayılan, çok daha etkisini gösteren ve ağır seyreden bir tabloya sahip. Mutasyonlu virüsün tedavi şekli de aynı; fakat önüne geçemiyoruz, yükselmeye devam ediyor. Mutasyonlu virüsle birlikte görülme sıklığı küçük yaşlara doğru kaymaya başladı. Eskiden yaş grubu daha yüksekken, şimdi mutasyonlu virüsle birlikte ne yazık ki düştü” diye konuştu.

Aşı olmanın ‘normale dönmek’ anlamına gelmediğini hatırlatan Çetin, “Aşıyla birlikte gevşeme oldu. !Aşı olduk, maskeyi atacağız, normale dönüyoruz’ gibi bir algı var. Aşı hastalığa bulaşmamızı engellemeyecek; ama hastalığı daha kolay atmamıza ve hastaneye ihtiyaç duymamamıza sebep olacak. Maske, mesafe ve hijyen konusunda taviz vermememiz gerekiyor. Çocuklarımızı korumak için tedbirlere sıkı sıkı sarılmamız gerekiyor” dedi.

Kaynak : DHA

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları