loading
close
SON DAKİKALAR

Nazım'dan Necip Fazıl'a açık mektup

Nazım'dan Necip Fazıl'a açık mektup
Tarih: 07.01.2013 - 13:03
Kategori: Kültür & Sanat

Nazım Hikmet'in, Necip Fazıl Kısakürek'i iktidar yalakalığı yapmaması konusunda uyardığı bir hiciv mektubu yazdığı ortaya çıktı...

Cumhuriyet döneminin iki önemli şairi Nazım Hikmet ile Necip Fazıl Kısakürek birbirlerini her fırsatta hicvediyor, kalemleriyle birbirlerine dokundurmadan edemiyorlardı.

Nazım Hikmet'in, geçtiğimiz günlerde dönemin başbakanı Adnan Menderes'e yazdığı mektupla gündeme gelen eski dostu Necip Fazıl'a, Varlık dergisinde yayınlanan bir mektup yazdığı ortaya çıktı.

İşte Nazım'ın, Necip Fazıl'ı iktidar yalakalığı yapmaması konusunda uyardığı o mektup:

"Sevgili Necip, ismin temiz demek, necîb temiz demektir benden iyi bilirsin. Necip'i necis yapma. Sen en cihanşumül eserlerini beş parasız Paris sokaklarında dolanırken vermiş bir şairsin, cebin para para olacak diye ruhun pare pare olmasın. Bilirim kalemin kıvraktır lisanın çeviktir, bilirim üç satırda ruh üflersin kağıda, bilirim bir yazsan parçalarsın edebiyatın Çin Seddi'ni, o lisan-i mücerret dilinle Babali yokuşunun yollarını yalaman beni kahrediyor Necip.

Sevgili Necip, inandığın Allah'ın aşkına, o kudretli kalemini iktidara payanda yapacağım diye camii direğine çevirme, o kudretli kelimelerini üç kurusa parselleme üç tanesi üç kuruş etmeyecek ciğersizlere. sevgili necip, elinde sur-u israfil var, onu borazana çevirme.

Eski dostun

Nazım."

Ceren Özçelik-Vişne Haber Ajansı

ÜYE YORUMLARI

Naci gemici

Mükemmel...

21.05.2020, 13:31
Yorum Yap

Facebook Yorumları