loading
close
SON DAKİKALAR

Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer: 'İktidar kaşıkla veriyor, bankalar kepçeyle alıyor'

Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer: 'İktidar kaşıkla veriyor, bankalar kepçeyle alıyor'
Tarih: 03.07.2023 - 12:51
Kategori: Siyaset

Cumhuriyet Halk Partisi Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer çiftçinin bankalar ile yaşadığı sorunları kamuoyuyla paylaştı.

Tarım kanunu da yok sayılıyor

Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu üyesi,CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, bir yılda çiftçilerin bankalara olan borçlarının %113 arttığı söyledi.”Gürer” bankalardan çiftçi kredi alarak yaşıyor.Kredi şartları da oldukça ağır.İktidar kaşıkla verdiği destekleri bankalar çiftçiden kepçe ile geri alıyor.Çiftçi kredi kullanarak ayakta kalıyor” dedi.

Çiftçilerin üretimden uzaklaşmaması adına milli gelirin %1'i oranında çiftçiye destek verilmesi gerektiğinin Tarım Kanunda açık bir şekilde belirtildiğini ifade eden Gürer, "Tarım Kanununda belirtilen %1 destek çiftçiye verilmiyor, 2023 yılı bütçesinden Çiftçiye verilmesi gereken 186 milyar ayrılmadı ve verilecek destek ise bütçede 54 milyar oldu.Çiftçi gelir gider dengesi ekonomik kriz ile bozuldu.Ürününü satan çiftçi aldığı para ile bankaya kredi borcu ödemeye koşuyor.çiftçilerin kamu bankalarına ve Tarım Kredi Kooperatifine olan borçları artıyor.En azından bu dönemde olsun Çiftçilerin kredi faizleri silinmelidir" dedi.

ÇİFTÇİNİN BANKALARA OLAN BORCU 415 MİLYAR 513 MİLYON TL

Tarım sektörünün 2022 ve 2023'ün Nisan ayları arasında bankalara olan borç tutarının %113 arttığını belirten CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, "2022 yılının Nisan ayında tarım sektörünün bankalara olan borcu 194 milyar 701 milyon iken 2023 yılının Nisan ayında bu rakam 415 milyar 513 milyon TL'ye çıktı. Tarımsal desteklemelerde ise 2023 yılı için bütçeden 54 milyar ayrıldığı açıklandı. Bu rakam da milli gelirin %1’inden çok çok aşağıda kalacağı görülmektedir. Çiftçi yeterli destek alamazken diğer taraftan çiftçinin bankalara olan borcunda %113 artış gerçekleşti. Tarımsal desteklemeler yetersiz kaldıkça çiftçilerin bankalara olan borçları da artıyor" dedi.

ÇİFTÇİNİN ALACAĞINI YOK SAYDILAR

Tarım Kanunu'nun 21. Maddesi: "Tarımsal destekleme programlarının finansmanı, bütçe kaynaklarından ve dış kaynaklardan sağlanır. Bütçeden ayrılacak kaynak, gayrisafi millî hasılanın yüzde birinden az olamaz." şeklinde açıkça belirtildiğini ifade eden Gürer, "2022 yılı gayrisafi milli hasılamız 15 trilyon 6 milyon TL olarak gerçekleşti.Peki, çiftçimize ne kadar destek verildi? 29 milyar TL. Yani çiftçimizin 2022 yılında 131 milyar TL alacağı yok sayıldı. 2023’de de çiftçiye hak ettiği desteklerde bütçede yer almadı.Her yıl iktidar verdiği destekleri üst üste koyup rakam açıklıyor.Çiftçi sayısına yıla göre dağılım yapıldığında destek dişinin kovunuğuna gitmediği görülür ." şeklinde konuştu.

ÜRETİCİNİN DEĞERİ ANLAŞILMALI

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, "Tarımsal üretimin devamlılığı ve ilerlemesi açısından çiftçi refahı son derece önemlidir. Ancak görüyoruz ki tüm üretim girdileri zamlanırken üreticiye yeterli destek verilmiyor. Alanda hangi çiftçimize gitsek borçlu olduğundan, faizlerini ödeyemediğinden ve desteklerin yetersiz olduğundan dert yanıyor. Çiftçilere yeterli destek verilmediğinin somut örneği her geçen gün çiftçi borçlarının artmasıdır. Çiftçilerin içinde bulunduğu maddi olanaksızlıkların aşılması için çiftçilerin bankalara ve tarım kredi kooperatiflerine olan kredi borç faizlerinin silinmesi gereklidir.27. dönemde, 2022 yılının şubat ayında Kanun Teklifi verdim. AKP, bu bağlamda duyarsız kalarak teklifimizin Meclis Genel Kurulu'na taşınmasına destek olmadı. Bir an önce çiftçilerimizi rahatlatacak düzenlemeler yapılmalıdır.” dedi. Dünyada tarımı öncelikleyen ülkelerin olası krizler için hazırlandığına dikkat çeken CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer çiftçi nüfusun yaşlanırken gençlerin tarıma ilgisinin sınırlı kaldığına işaret ederek sürecin doğru yönetilmesi ile Gıda krizi yaşanmaz aksi durumda gelecekte sorunlar daha da ağırlaşır.raftaki ürün fiyatında sürekli artış girdi maliyetleri ile ilgili olduğu kadar üretimle de doğrudan bağı vardır.Verim ve üretim artması çiftçi varlığı ile de ilgilidir.Çiftçi geliri çiftçiliği özendirici noktaya ermesi yanında bilgi ve bilimsel verilerdende yararlanarak daha çok fayda sağlayacağı konuma erdirilmelidir” diye konuştu.

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları