loading
close
SON DAKİKALAR

Özgür Özel Manisa’da: Hikayemiz Yeni Başlıyor, Bu Partiyi İktidar Yapana Kadar Durmak Yok

Özgür Özel Manisa’da: Hikayemiz Yeni Başlıyor, Bu Partiyi İktidar Yapana Kadar Durmak Yok
Tarih: 08.11.2023 - 02:20
Kategori: Siyaset

Özgür Özel; “Bu iktidar, bu halkı; bu fakirlik, bu hayat pahalılığı, bu enflasyon, bu işsizlikle daha fazla tutamaz. Yerel seçimler, gelecek genel seçimlerin anahtarı olacak. Hep birlikte çalışacağız, hep birlikte başaracağız; iktidarı değiştireceğiz”

CHP Genel Başkanı Özgür Özel:

-“Bütün Cumhuriyet Halk Partililere diyorum ki; halka gidin, ‘istediğinizi yaptık, biz değiştik, biz gençleştik, biz güçlendik, şimdi hep birlikte kazanma zamanı’ deyin. Partinin kapıları açık, üye yapalım, üye olmayanların gönlünü yapalım.”

-“Bu iktidar, bu halkı; bu fakirlik, bu hayat pahalılığı, bu enflasyon, bu işsizlikle daha fazla tutamaz. Yerel seçimler, gelecek genel seçimlerin anahtarı olacak. Hep birlikte çalışacağız, hep birlikte başaracağız; iktidarı değiştireceğiz”

-“Size söz veriyorum, bir gün hep birlikte yine burada toplanacağız ve bu baba evine; Atatürk’ün vasiyetini tutmuş, partimizi iktidar yapmış, Türkiye’yi çok iyi noktalara getirmiş olarak bir daha geleceğiz. Hikayemiz yeni başlıyor. Bu partiyi iktidar yapana kadar durmak yok”

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Özgür Özel, İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndaki karşılamanın ardından, eşi Sayın Didem Özel ile birlikte CHP Manisa İl Başkanlığı’nı ziyaret etti.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, memleketi Manisa’da CHP İl Başkanlığı önündeki partililere ve vatandaşlara hitaben yaptığı konuşmada şunları söyledi:

Komşu şehrimiz İzmir’in değerli il başkanı, değerli milletvekillerim, Manisa’mızın gözbebeği Saruhanlı’mızın, Akhisar’ımızın, Alaşehir’imizin ve Turgutlu’muzun hepsi birbirinden değerli belediye başkanları. Saruhanlı’mızın, Gölmarmara’nın, Köprübaşı’nın, Demirci’nin, Selendi’nin, Kırkağaç’ın, Soma’nın, Sarıgöl’ün, Alaşehir’in, Salihli’nin, Ahmetli’nin, Turgutlu’nun, Şehzadelerin ve Yunusemre’nin kıymetli ilçe başkanları, yöneticileri. Kadın kollarının, gençlik kollarının değerli başkan ve yöneticileri, belediye meclis üyelerimiz, kıymetli muhtarlarımız ve Özgür Özel’in ve bütün Cumhuriyet Halk Partisinin ailesi, kardeşleri, evlatları hepiniz hoş geldiniz.

Sayın basın mensupları, bugünlerde Özgür Özel'in hayat hikayesi, siyasi hikayesi konuşuluyor. Kısaca bahsedeyim tam yerindeyiz. Yarın devir teslim var. İlk il ziyaretim deprem bölgesine Hatay’a olacak. Devir teslimden önce; birisi bahçıvan Abdullah Ağa’nın oğlu, babası Üsküp’te doğmuş, Manisa’da öğretmen sizin Talat Hocanızın ve ana kucağı Şükran Öğretmeninizin evi. Sizden müsaade aldıktan sonra onların elini öpmeye, oraya helallik istemeye gideceğim. Ama diğer baba evi ve Özgür Özel’in hikayesinin, siyasi hikayesinin başladığı baba evinin hepimiz önündeyiz. Her şey şu balkonda başladı.

Sayın basın mensupları, geçtiğimiz günlerde ilk kez Manisa’ya gelen bir arkadaşımla geçerken dedim ‘hikayeyi anlatayım…’ İstasyona dedim ki, ‘burası istasyon Atatürk’ün geldiği istasyon bu, her sene burada karşılarız. Burası Gazi İlkokulu, ben orada okudum...’ 100 metre ileri gittik, ‘aha burası doğumevim, şunun zemin katında doğdum...’ Sonra geldik, ‘burası Şehitler Ortaokulu, bahçesinde büyüdüm…’ Döndük geldik, ‘burası da hepimizin baba evi yetiştiğimiz büyüdüğümüz, her şeyimizi borçlu olduğumuz birinin evi. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün evi burası…’ dedim

2009 yılında belediye başkan adaylık konuşmamda şunu söylemiştim: ‘Uzun, zorlu, çetin bir yola çıkıyoruz. Kendime güveniyorum, sizlere inanıyorum’ demiştim. Orada, Neşe Gülersoy’u, Mete Erdem’i ve 1980 öncesinde kaybettiklerimizin isimlerini anarken bütün aşağıdaki arkadaşları- belki bugüne göre çok daha azdı sayımız- gözyaşlarını tutamıyorlardı. O günden bugüne bu partinin değerlerini sahiplenerek, sizlerin ilk günden beri verdiği desteği bilerek, süreç içinde ufak tefek kazalar, kusurlar, hatalar olsa da onları hep geride bırakarak ve sizden aldığımız güçle, sizden aldığımız, size borçlu olduğumuz güçle, sizlerden aldığımız ilhamla hep birlikte çalıştık.

Şimdi bugün buradan başka bir yürüyüşü başlatıyoruz. Bugün burada Özgür Özel’in Genel Başkanlığa kadarki yürüyüşü ve o yol arkadaşlarına minnet için, teşekkür için buradayım. Hepiniz sağ olun, var olun.

Bundan sonra esas yürüyüş başlıyor. Bugün illerine giden ya da illerinden telefon alan il başkanlarımız dün akşam, bugün mesajlarla, aramalarla şunu söylüyorlar: ‘Görülmedik bir hava var.’ Biraz önce İzmir’den değerli belediye başkanlarımız vardı, onlar yolda, havaalanında söylediler, hiç görülmedik bir hava, büyük bir umut ve heyecan var. Şimdi il başkanlarımız diyor ki, ‘yıllar önce istifa edenler, aylar önce istifa edenler geri alabilir miyim’ diyor. ‘Üye başvuruları var…’ Ben bütün Türkiye’ye buradan şunu söylüyorum. Bu büyük heyecanın adı, Cumhuriyetin ikinci yüzyılında Atatürk’ün iki büyük eserinden biri Cumhuriyetse biri Cumhuriyet Halk Partisi dediği, benim bugün helallik almaya geldiğim baba evimizin kapıları ardına kadar herkese açık. Yoksulların, işsizlerin, kimsesizlerin, emekçilerin, esnafın, çiftçinin, köylünün, halkın partisi. Hepinize söylemek istediğim şudur; Manisa'da da, Türkiye’de de anketlere baktığınızda Atatürk’ü sevmeyen yok. Atatürk bu partiye; gidin gelişmiş ülkeleri yakalayın, zenginleşin, halkı mutlu edin ödevini verdi. 100 yılın sonunda biz yönetmediğimiz için ve biz zamanında iktidar olmadığımız, doğruları yapmadığımız için bu haldeyiz. Bize vasiyet Avrupa Birliğine, bize vasiyet batıdaki gelişmiş ülkelerin seviyesine ulaşmaktır. Oradaki ülkelerde 50 bin dolar, 60 bin dolar gibi milli gelirler var. Tayyip Bey’in bizi götürmek istediği fakir ülkeler arasında, Şanghay İşbirliği Örgütünde 5 bin dolar bile yok, 4 bin 500 dolar milli gelir var.

Şimdi şunu düşünün; bize olanak, fırsat verirseniz bugün 10 bin dolar bile olmayan geliriniz 5 katına çıkacak. Tayyip Bey’e uymaya devam edersek daha bu kadar fakirleşeceğiz. O yüzden iş için, aş için, ekmek için, mutluluk için bize destek verin, hep birlikte zenginleşelim, hep birlikte başaralım.

Benim özellikle ilçe başkanlarımdan, il başkanlarımdan özel ricamdır. Derhal bir üye kampanyası başlatıyoruz. Hepinizden istediğim şudur; biz kongreden önce dedik ki, ‘halk değişim istiyor, halk artık iktidarı değiştirecek bir Cumhuriyet Halk Partisi istiyor. Halk ayağa kalkmak istiyor.’ Delegelerimize dedik ki, ‘gidin halka sorun.’ Sordular geldiler, değişimi gerçekleştirdiler. Şimdi bütün Cumhuriyet Halk Partililere diyorum ki; halka gidin, ‘istediğinizi yaptık, biz değiştik, biz gençleştik, biz güçlendik, şimdi hep birlikte kazanma zamanı’ deyin. Partinin kapıları açık, üye yapalım, üye olmayanların gönlünü yapalım. Bu önümüzdeki yerel seçimlerde eğer bir büyük başarıyı hep birlikte kazanırsak bu iktidar, bu halkı; bu fakirlik, bu hayat pahalılığı, bu enflasyon, bu işsizlikle daha fazla tutamaz. Yerel seçimler, gelecek genel seçimlerin anahtarı olacak. Hep birlikte çalışacağız, hep birlikte başaracağız, iktidarı değiştireceğiz.

Bundan sonra Cumhuriyet Halk Partisinin parti içi hiçbir meselesi kalmadı. Bakın, ben bütün Türkiye’yi gezdim. İzmir’e gittim. Son gittiğim İzmir ziyaretinde ildeydik, kapının önü böyleydi ama yukarıda çok az sayıda arkadaşımız vardı. Ama bugün İzmir’in bütün seçilmişleri, büyük bir coşkuyla İzmir havaalanında beni karşıladılar. Benim için, geçen seçimde Kemal Bey’i var gücüyle destekleyen İzmir İl Başkanımızla, benim kardeşim, hepinizin evladı Ferdi arasında bundan sonra hiçbir fark yok. Bu partide birlik olacak, beraberlik olacak.

Yarın sabah, sevgili eşim, sizin kardeşiniz Didem'le birlikte Ankara'ya gidiyoruz. Şimdi siz diyeceksiniz, ‘Didem eczaneyi bırakmaz...’ Bu seferlik bırakacak. Ankara’ya gidiyoruz. Öğlen saatlerinde Kemal Bey ve Selvi Hanım’ın evlerinde kahvelerini içiyoruz. Sonra hep birlikte devir teslim törenini yapacağız ve iktidar yürüyüşünü oradan başlatacağız.

Bu partide içimde hiçbir kin, hiçbir nefret, geçmişten hiçbir hesap barındırmıyorum. Belediye başkanlarının seçiminde… Zaten Manisa’da 4 tane gözbebeğimiz var. ‘Belediye başkanlarının seçiminde değişime destek vermeyenlere görev vermeme…’ Ankete bakılacak, millet kimi istiyorsa o görevine devam edecek; bu bir. ‘Onun arkadaşı, ya da geçmişte şunu yaptı, bunu yaptı…’ Kimse kayrılmayacak. Bundan sonra- seçimden önce herkes söyler, burada size söylüyorum- söz, yetki, karar, örgütün olacak. Milletvekilliği seçimlerinde, ön seçim istisnasız uygulanacak.

Ben bundan önce bu sokaktan belki 50 bin kere geçmişimdir. Şu binaya kaç bin kere girmişimdir, birazdan bu binaya Cumhuriyet Halk Partisinin Genel Başkanı olarak gireceğim, bizim Manisa’daki gururumuz. Ben Manisa’nın ilk Grup Başkanvekiliydim, bütün partililer önce şaşırdılar, sevindiler; şimdi Manisa’da hem MHP’de, hem AK Parti’de Grup Başkanvekillerimiz var. Şimdi ben Manisa’nın ilk Genel Başkanıyım ve bu heyecan… Biraz önce belediye başkanlarımız söyledi, ilçe başkanlarımız söylüyorlar; bütün ilçelerde partili, partisiz herkes Genel Başkanlığın Manisa’ya gelmesinden büyük bir mutluluk duyuyor. Bütün Manisalılara şunu söylüyorum; hangi partiden olursanız olun verdiğiniz destek, yükselttiğiniz umut ve ilettiğiniz onurlu mesajlara, başarı dileklerine şükranlarımızı sunuyoruz. Diğer partilerde siyaset yapan bütün arkadaşlarımız aradılar, ulaştılar, ulaşmaya çalıştılar, hepsine teşekkür ediyoruz. Sayın Valimiz, adaylığımız sürecinden itibaren çok olumlu yaklaşımlarda bulundu, kendisine de teşekkür ediyorum. Bundan sonra bir tek isteğim var Manisa’dan. Genel Başkanlar kendi şehirleriyle özdeşleşirler. Isparta, Süleyman Demirel demektir. Mesut Yılmaz siyaset yaptığı dönemde Rize’de ANAP’ın gücünü hepiniz biliyorsunuz. Sayın Cumhurbaşkanı memleketinden çok önemli bir destek alıyor. Hem belediye onlarda. Bunun yanında Sayın Bahçeli’nin Osmaniye’yle özdeşleştiğini biliyorsunuz. Şimdi sıra Manisalı hemşerilerimde. Özgür Özel’in memleketinde tüm ilçe belediyelerinde ve Manisa Büyükşehir Belediyesinde Özgür Özel’in partisinin, Cumhuriyet Halk Partisinin belediye başkanlığını istiyorum. Manisa’da Büyükşehir Belediyesini alacağız. Manisa Büyükşehir Belediyesini, başta dünyadaki siyasi akrabalarımızın iktidarda olduğu muhteşem şehirlerle, Türkiye’de de CHP’nin en güçlü olduğu şehirlerle kardeş şehir yapacağız. Manisa’yı bütün dünyanın bildiği bir Mesir Festivaliyle bütün dünyanın konuştuğu Osmanlı’nın çok önemli bir kenti olarak tarihiyle, kültürüyle bütün dünyaya tanıtacağız. Özgür Özel’in Genel Başkan olduğu Manisa’da bundan sonra ne işsizlik, ne aşsızlık sorunu kalmayacak. Siz bize sahip çıkacaksınız, biz Manisa’ya sahip çıkacağız.

Hepinizi ayrı ayrı kucaklıyorum. Her birinizi tanıyorum, her birinizi çok seviyorum. Bundan sonra hep birlikte omuz omuza çalışacağız. Partimizi iktidara taşıyacağız, partimize belediyeler kazandıracağız.

Ve bir gün size söz veriyorum, hep birlikte yine burada toplanacağız ve bu baba evine; Atatürk’ün vasiyetini tutmuş, partimizi iktidar yapmış, Türkiye’yi çok iyi noktalara getirmiş olarak bir daha geleceğiz.

Hikayemiz bitmedi. Hikayemiz yeni başlıyor. Bu partiyi iktidar yapana kadar durmak yok. Hep birlikte çalışacağız.

Hepinizi sevgiyle, saygıyla selamlıyorum. Sağ olun, var olun.

 

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları