loading
close
Dolar: TL
Euro: TL
Sterlin: TL
SON DAKİKALAR

Pervin Buldan: Cumhurbaşkanı adayımızı en kısa sürede Türkiye kamuoyu ile paylaşacağız

Pervin Buldan: Cumhurbaşkanı adayımızı en kısa sürede Türkiye kamuoyu ile paylaşacağız
Tarih: 07.01.2023 - 20:54
Kategori: Siyaset

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Kars 4’üncü Olağan İl Kongremizde konuştu.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Kars 4’üncü Olağan İl Kongremizde konuştu. Buldan, şunları söyledi:

Hepiniz sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum. Bugün Kars’ta olmaktan büyük bir onur duyduğumu özellikle ifade etmek istiyorum. Kars 4’üncü Olağan İl Kongremizde siz değerli halkımızla bir araya gelmekten büyük bir gurur duyuyorum. Yönetime seçilecek olan başta il eşbaşkanları olmak üzere bütün arkadaşlarımıza yeni görevlerinde üstün başarılar diliyorum. Görevi bir başka arkadaşına devredecek olan ve bugüne kadar çalışma yürüten, emek veren, zorlu mücadelemizde bizi yalnız bırakmayan bütün arkadaşlarıma da emeklerinden ve katkılarından dolayı sonsuz teşekkür ediyorum.

Bugün Türkiye’nin her yerinde HDP var

Seçimlere yaklaşırken bir yandan baskı ve engellemelerle mücadele ederken, diğer yandan halk buluşmalarımızı, kongrelerimizi ve seçim çalışmalarımızı tam hızıyla yapıyoruz. Ve kongrelerimiz de bütün bu süreçlerin bir parçası olarak halkımızla bir araya gelmenin vesilesi oluyor. O yüzden kongrelerimiz bu kadar coşkulu, bu kadar görkemli, bu kadar büyük katılımla gerçekleşiyor. Gittiğimiz her yerde, her halk buluşmasında, her kongrede ve esnaf gezisinde aynı teveccüh ve aynı alakayı halkımızdan görüyoruz. Ve bugün bakıyoruz Türkiye’nin her yerinde HDP var.

Korkulu rüyalar görmeye devam etsinler, çünkü HDP gümbür gümbür geliyor

Siyasette HDP var, meydanlarda HDP var, sokaklarda HDP var, mücadelede HDP var, ezilenlerin yanında HDP var, mazlumların yanında HDP var, kadınların ve gençlerin yanında HDP var. Ama bir yandan da bazılarının korkulu rüyası haline gelen bir HDP var. AKP ve MHP, her gece korkulu rüyasına giren HDP’nin bütün çalışmalarını nasıl engellerim, HDP’yi nasıl siyasetten uzaklaştırırım diye düşünüyor. Bunun hesabını yapan bir zihniyetin sahibi olan AKP-MHP ittifakı var. Ama korkulu rüyalar görmeye devam etsinler, çünkü HDP gümbür gümbür geliyor. Biz biliyoruz ki AKP ve MHP’nin derdi bu ülkenin sorunları değil. AKP ve MHP’nin derdi ülkede yaşanan ekonomik kriz değil, ülkenin sefalete ve açlığa sürüklenmesi değil. AKP ve MHP’nin derdi sadece ve sadece HDP’nin nasıl engelleneceği, yargı eliyle HDP’nin nasıl küçültüleceği ve engelleneceğidir. Onlar bunun hesabını yapıyorlar.

Halkın iradesini bloke edecek hiçbir güç yoktur

En son AYM’nin verdiği karar var. HDP’nin, yani Türkiye’nin üçüncü büyük partisinin, 6 milyondan - bu son seçim için söylediğim rakam - fazla insanın oy verdiği bir partinin Hazine yardımının aktarıldığı hesaba bloke konulması kararı var. Hazine yardımından yoksun bırakılması ve yardımın gasp edilmesi meselesi var. Elbette ki bu kararın hukuki bir karar olmadığını biliyoruz. Bu kararın Saray’ın talimatıyla alındığını da biliyoruz. AYM bu hukuksuzluğun altına imza atarak kendisini Saray’ın aracı haline getirdi. Bunu üzüntüyle belirtmek istiyorum. Onlar Hazine yardımımızı bloke edebilirler ama halkın iradesini bloke edecek olan hiçbir güç yoktur.

Bu hukuksuzluk AKP-MHP’nin seçim çalışmasıdır

Biz bu hukuksuzluğun aynı zamanda AKP-MHP’nin seçim çalışması olduğunu biliyoruz. Çünkü onlar seçim çalışmalarını haksızlık ve hukuksuzluklar üzerine kurdu. Bunu devam ettiriyorlar. Kobanî Kumpas Davası buna bir örnektir, HDP’nin kapatılması davası buna bir örnektir. Belediyelerimize atanan kayyımlar buna bir örnektir. Milletvekillerimizin vekilliklerinin düşürülmesi buna bir örnektir. DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır’ın tutuklanması buna bir örnektir. Bütün seçim çalışmalarını hukuksuzluklar üzerinde gerçekleştiren ve bu zihniyeti hayata geçirmeye çalışan AKP-MHP iktidarı, işte seçimlere bu saiklerle hazırlanıyor.

AKP-MHP ittifakı gasp ittifakıdır

Hem Türkiye içinde hem de Türkiye dışında Kürt düşmanlığı gerçekleştiren ve Kürt düşmanlığı üzerinden siyaset yapan bir iktidarla karşı karşıyayız. AKP-MHP ittifakı kısacası bir zulüm ittifakıdır. AKP-MHP ittifakı bir siyasi gasp ittifakıdır, bir hukuksuzluk ittifakıdır. Bu zihniyetle, bu Kürt düşmanlığıyla, savaş politikalarıyla, tecrit politikalarıyla seçime hazırlanan bir siyasi partinin alacağı sonuç da şimdiden ortadadır. Çünkü Türkiye halkları ve Kürt halkı bu zulmü hak etmiyor. Türkiye halkları savaş politikalarından dolayı ekmeğinin, sofrasının ve ekonomisinin küçülmesine tahammül edemiyor. Türkiye halkları aynı zamanda bütün bu haksızlıklar ve hukuksuzlukların kendilerine farklı bir kriz olarak döndüğünün farkında. Dolayısıyla hangi tarihte olursa olsun, Nisan’da da olsa Mayıs’ta da olsa Haziran’da da olsa yapılacak olan ilk seçimde, AKP ve MHP’yi tarihin çöp sepetine göndermek boynumuzun borcudur.

Bizleri durdurmaya çalışan AKP ve MHP bu seçimde hüsran yaşayacaktır

Bütün bu kumpaslarla, bütün bu hukuksuzluklarla Türkiye’yi bir seçime götürecek olan AKP-MHP ittifakı seçim sonuçlarını gördüğü zaman elbette ki bir hüsran yaşayacaktır. Bunu şimdiden ifade ediyorum. Biz de HDP olarak; bizlere yapılan zulme, haksızlığa, kötülüğe ve zora karşı hummalı bir çalışma yürüterek, kadın ittifakımızı, Kürt ittifakımızı, Emek ve Özgürlük İttifakımızı, tüm ittifaklarımızı kurarak bu seçimlerde üstün bir başarı elde etmeyi hedefliyoruz. Onların HDP’siz bir siyaset, HDP’siz bir parlamento yaratmaya çalıştıklarını bildiğimiz için bu çalışmalarımızı çok daha görkemli, çok daha güçlü bir şekilde yapmanın zamanı gelmiştir.

AKP’li Kürtlere çağrımız şudur: Bu zulüm karşısında şapkanızı önünüze koyup bir daha düşünün

Buradan AKP’ye oy veren Kürt halkına kısa da olsa seslenmek isterim. HDP’ye bu kadar zulüm yapılırken, Kürtlere bu kadar zulüm yapılırken, HDP’nin her türlü siyasi hakkı elinden alınmaya çalışılırken, milletvekillerinin ve belediye eşbaşkanlarının cezaevinde olduğu bir süreçte hala AKP’ye oy vermeyi düşünen Kürtlerin artık şapkalarını çıkarıp bir kez daha düşünmelerinin vakti gelmiştir. Vicdanı olan her bir Kürdün, kendisine insanım diyen her bir demokratın, barış isteyen, demokrasiden yana olan herkesin, ülkenin bütün kaynaklarını savaşa aktaran zihniyetten kurtulmak isteyen herkesin birlikte hareket etmesi gerekiyor. Tecrit politikasını sadece İmralı’da Sayın Öcalan’a değil Türkiye’nin her yanına yaymaya çalışan ve tecridi bir yaşam biçimi haline getiren ve bunu da sistematik hale getiren AKP ve MHP zihniyetine karşı bu seçimlerde el ele, omuz omuza hareket etmek zorundayız.

Türkiye halklarının bir seçim daha beklemeye tahammülü yok

Bizler öyle bir gelenekten geliyoruz. Geçmişte yaşadığımız acıların, ödediğimiz bedellerin bir kez daha yaşanmasını istemiyoruz. Bu ülkenin artık annelerinin gözyaşı dökmediği bir ülke haline gelmesinin zorunlu olduğunu belirtmek istiyorum. Bu ülkede artık gençlerin, çocuklarımızın toprağın altına düşmediği bir sürecin mutlaka yaşanması gerektiğini ifade etmek istiyorum. İşte bunun için yapmamız gereken şey AKP-MHP blokunu son seçimlerde bu iktidardan göndermektir. Cumhurbaşkanın son yaptığı açıklama var. “Bana son bir kez oy verin, son bir kez yetki verin. Bundan sonra sizden yetki istemeyeceğim” diyor. Son bir kez yetki istemesinin anlamı, bir dahaki seçimlerde benden kurtulacaksınız demektir. Vallahi Türkiye halklarının bir seçim daha beklemeye tahammülü yoktur. Biz senden bu seçimlerde kurtulacağız. Türkiye halkları senden bu seçimlerde kurtulacak. Seni göndereceğiz. Türkiye halkları seni gönderecek. Ülkeyi getirdiğin halin, yaşattığın zulmün, bütün bunların sandıkta hesabını vererek gideceksin. Ve sandıklar açıklandığı zaman “Atı alan Üsküdar’ı geçti” diyen bu kez biz olacağız. Atımızı alacağız, Üsküdar’ı geçeceğiz ve AKP-MHP iktidarını iktidardan düşüreceğiz. Başka alternatifimiz, başka şansımız yok. Bu ülke halklarının, Türkiye halklarının yeni bir anlayışa, yeni bir ülke yönetimine, demokrasiye, özgürlüklere, adalete, hukuka ve barışa ihtiyacı var. Bunların gelebilmesi için AKP’nin gitmesine ihtiyaç var.

En kısa zamanda cumhurbaşkanı adayımızı Türkiye kamuoyu ile paylaşacağız

Şimdi herkesin dört gözle beklediği cumhurbaşkanı adayının kim olacağı meselesi. Biz HDP olarak en kısa zamanda kendi cumhurbaşkanı adayımızı Türkiye halklarıyla paylaşacağız. HDP kendi adayını çıkaracak, kendi adayını gösterecek ve seçimlere kendi adayıyla gidecek. Bizim ne Cumhur İttifakıyla ne Millet İttifakıyla herhangi bir ortaklığımız yok. Ancak ilkesel yaklaşımlarımız var. Bunları zamanı geldiğinde oturup konuşabiliriz, müzakere edebiliriz, diyalog içinde olabiliriz. Ama HDP’nin şu anki kararı kendi adayıyla seçimlere girmektir. Türkiye’nin tüm demokrasi güçleriyle birlikte, Emek ve Özgürlük İttifakıyla birlikte; kadınların ve gençlerin onayıyla ve bu ülkede bütün kesimlerin önerilerini alarak kendi adayımızı en kısa zamanda açıklamanın hazırlıklarını yaptığımızı özellikle belirtmek istiyorum. Hiç kimse HDP’yi a ya da b partisine bağlamasın. HDP, Türkiye’de bir iradedir, büyük bir güçtür. Ve seçimlerde büyük bir oy oranıyla çıkmayı hedefleyen bir siyasi partidir.

HDP, ötekileştirilen bütün kimlikleri parlamentoya taşıyacak çatıdır

Cumhurbaşkanlığı seçimi ayrı, parlamento seçimleri ayrı olacak. Parlamento seçimlerinde de yine Türkiye’nin en geniş seçim ittifakı ile ittifaklarımızı daha da büyüterek, Türkiye'nin farklı kesimlerini ve inançlarını parlamentoya taşımanın ve çok sayıda milletvekiliyle parlamentoya girmenin çalışmalarını yaptığımızı halkımızın bilmesini istiyorum. HDP sadece Kürtlerin değil bugün Ermenilerin de Süryanilerin de Alevilerin de Azerilerin de Terekemelerin de partisidir; bu ülkede ezilen, yok sayılan, ötekileştirilen tüm kesimlerin partisidir. O yüzden sadece Kürtlerin değil diğer inançların ve kimliklerin de parlamentoya taşınması için HDP büyük bir çatıdır. Şunu da unutmamak gerekiyor; bu ülkede en büyük zulmü ve ayrımcılığı gören, en fazla ötekileştirilen halk Kürtlerdir. Bugüne kadar yaşadığı acılar ortadadır. HDP içerisinde yoğunlukta Kürtler var, bu da doğaldır. Ama aynı zamanda bu ülkenin farklı kimliklerinin de HDP içerisinde siyaset yapması bizim fikriyatımızın gereğidir. Ben bugün burada gerçekleştirdiğimiz kongremizin, seçim sürecinde ve sonrasında yapacağımız bütün çalışmalara büyük katkısının olacağına yürekten inanıyorum. Bütün bu çalışmalar bizleri daha da büyütecek. Çeperimizi daha genişletecek olan çalışmalardır. Şimdiden yeni seçilecek olan arkadaşlarıma başarılar diliyorum. Hepimizin yolu açıktır. Allah yardımcımız, Hızır yar ve yardımcımız olsun.

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları