loading
close
SON DAKİKALAR

Prof. Dr. Şenol: 'Ankara, Vuhan oldu' durumu yavaş yavaş diğer illerde de olacak

Prof. Dr. Şenol: 'Ankara, Vuhan oldu' durumu yavaş yavaş diğer illerde de olacak
Tarih: 18.09.2020 - 15:11
Kategori: Gündem

Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol, "‘Ankara, Vuhan oldu’ durumu yavaş yavaş diğer illerde de olacak. Hareketlenmeyi yüksek düzeyde izleyeceğiz” dedi.

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının gidişatına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Cumhuriyet'ten Sibel Bahçetepe'ye konuşan Şenol, "Çember daralıyor. Salgınla mücadele yürütülmüyor. Bu süreci yönetenlere bir gün hastaneleri gezmelerini öneriyorum. Hekimler çığı elleriyle tutmaya çalışıyor" dedi.

"GÖRDÜĞÜMÜZ VAKALAR BUZDAĞININ YÜZEYİ"

Kontrolsüz ve çoklu odaktan bir toplumsal yayılım olduğunu vurgulayan Şenol, “‘Ankara, Vuhan oldu’ durumu yavaş yavaş diğer illerde de olacak. Hareketlenmeyi yüksek düzeyde izleyeceğiz” dedi.

“Zaten hiç kontrol edemedik ama salgın yüksek düzeyde bir hale gelecek” diyen Şenol, “Bu ne demek: Birincisi, sistem her şey onunla meşgul olacak. İkincisi ise hayatın açıldığı alanlarda aktif vaka taramalarını yaptıracak sistem ve test yetmeyecek, yani toplumsal salgını yönetmeye ve yürütmeye sistem yetmeyecek. Ağır vaka sayılarının arttığını ve biriktiğini görüyoruz. Gördüğümüz vakalar da buzdağının yüzeyi... Önümüzü çok daha vahim görüyoruz, bu, çok daha büyük endişe yaratıyor” değerlendirmesini yaptı.

"HER DÜZEYDE PERSONEL HASTALANIYOR"

“Hekimler çığı elleriyle tutmaya çalışıyorlar” diyen Şenol, şunları söyledi: “Acil serviste mesela 8-10 yatırılması gereken hasta yatıyor ama yatak sayısı buna cevap veremiyor. Çünkü bu hastalar hem çok fazla hem de sistemi çok uzun süre meşgul eden hastalar. Hem yoğun bakım yatağı hem de normal yatak yok. Bir de hastalanıyoruz tabii ki... Mesela bizim hastanemizde şu anda büyük ölçüde personel sıkıntısı hastalık nedeniyle olmaya başladı. Her düzeyde personel hastalanıyor.”

"STRATEJİK BİR YÖNETİM YOK"

Salgın ile mücadele sürecini de eleştiren Şenol, “Stratejik bir yönetim yok. Eleştiri sandıkları sesleri aslında uyarı gibi almak durumundalar” dedi.

“Haber vermeden Ankara’daki bir hastaneyi gezsinler" diyen Şenol, "Test kuyruklarındaki insanları, kaç sıra verildiğini, acil servisleri ve poliklinik kuyruklarını görmelerini istiyorum... Yeterli yoğun bakım uzmanı yok. Gözyaşlarını tutamayan hasta yakınları... Telefonda, Batman’da yaşlı kalmadı her gün 10 cenaze diyen eski hastam... Artık çok ağır geliyor. Hayat yalnızca Covid değil, Covid alanı çok tıkadı, başka hastalar ve hastalıklar da sağlık bakımına erişemiyorlar..." ifadelerini kullandı.

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları