loading
close
Dolar: TL
Euro: TL
Sterlin: TL
SON DAKİKALAR

Rus paralı asker grubu Wagner’in lideri Prigojin uçak kazasında öldü mü?

Rus paralı asker grubu Wagner’in lideri Prigojin uçak kazasında öldü mü?
Tarih: 23.08.2023 - 15:04
Kategori: Dünya

Rus paralı asker grubu Wagner’in lideri Yevgeni Prigojin, hafta başında Afrika'da olduğunu söylediği bir video paylaşmıştı. Videoda, elinde bir tüfekle kamuflajlı bir şekilde açık bir arazide dururken görülüyordu.

Rus acil durum yetkilileri, Moskova'dan St. Petersburg'a giden bir iş jetinin düştüğünü ve uçaktaki 10 kişinin tamamının öldüğünü söyledi. Yetkililer, Rus paralı asker grubu Wagner’in lideri Yevgeni Prigojin’in yolcu listesinde olduğunu, ancak uçakta olup olmadığının henüz bilinmediğini kaydetti. Rus sivil havacılık dairesi Rosaviatsia, Prigojin'in yolcu listesinde olduğunu söyledi. Ancak Prigojin'in uçağa binip binmediği netlik kazanmadı. Rus devlet haber ajansı Tass'ın acil durum yetkililerine dayandırdığı haberine göre uçakta üç pilot ve yedi yolcu bulunuyordu. Yetkililer, Moskova'nın 100 kilometre kuzeyindeki Tver bölgesinde meydana gelen kazayı araştırdıklarını söyledi.

Rusya devlet haber ajansı RIA Novosti'nin acil durum yetkililerine dayandırdığı haberine göre kaza yerinde sekiz ceset bulundu.
Uçak Wagner'e kayıtlı Associated Press haber ajansının incelediği uçuş takip verileri, Prigojin'in daha önce kullandığı Wagner'e kayıtlı özel bir jetin Çarşamba akşamı Moskova'dan havalandığını ve transponder sinyalinin dakikalar sonra kaybolduğunu gösterdi.
Sinyal, jetin güvenli bir şekilde iniş yapabileceği yakın hava alanlarının bulunmadığı kırsal bir bölgede kayboldu.

Rusya'nın Tver bölgesinde düşen uçağın enkazına ait olduğu iddia edilen görüntüler, Wagner'e yakın bir Telegram kanalında yayınlandı. Wagner yanlısı bir sosyal medya hesabı tarafından yayınlanan ve yanan enkazı gösteren bir görüntüde, şirkete ait özel bir jetle eşleşen kısmi bir kuyruk numarası görülebiliyordu. Düşen uçağın motorundaki numaranın rengi ve yerleşimi, AP tarafından incelenen Wagner jetinin önceki fotoğraflarıyla eşleşiyor.

Beyaz Saray ve Batı yakın takipte

Beyaz Saray, ABD Başkanı Joe Biden'ın kazayla ilgili bilgilendirildiğini açıklarken, Ulusal Güvenlik Sözcüsü Adrienne Watson, ''Eğer doğrulanırsa kimse şaşırmamalı" dedi. ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan da aynı açıklama yapıldı.
CNN'e konuşan Estonya Başbakanı Kaja Kallas ise Moskova'nın kazadan sorumlu olabileceğini ima ederek, "Eğer doğruysa, bu Putin'in muhaliflerini ortadan kaldıracağını gösteriyor ve bu da kendisinden farklı görüşler ifade etmeyi düşünen herkesi korkutuyor" dedi.
Kurucusu olduğu Wagner, Ukrayna'da Rusya'nın düzenli ordusunun yanında savaşan Yevgeni Prigojin, Haziran ayı sonunda Rusya'nın askeri yönetimine karşı kısa süreli bir silahlı isyan başlatmıştı. Prigojin, iki günlük isyandan geri adım atmasının ardından, hafta başında ilk video konuşmasını yayınlamıştı ve Afrika'da olduğunu kaydetmişti.

Kaynak : Ajanslar

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları