loading
close
SON DAKİKALAR

Rus senatörden Sputnik Türkiye çalışanlarına saldırıyla ilgili açıklama: Yanıt vereceğiz

Rus senatörden Sputnik Türkiye çalışanlarına saldırıyla ilgili açıklama: Yanıt vereceğiz
Tarih: 01.03.2020 - 12:42
Kategori: Dünya

Rus senatör Oleg Morozov, Sputnik Türkiye çalışanlarına yönelik saldırıyla ilgili Rusya'nın yanıt vereceği açıklamasını yaptı. Morozov, ikili ilişkilerdeki gerginliğin, gazetecilere eziyet etmek için bir sebep olmadığını ekledi.

Dün akşam Ankara'da Sputnik Türkiye çalışanlarına yönelik gerçekleştirilen saldırıyla ilgili açıklama yapan Morozov, “Türkiye bu vandallara karşı bizzat tedbir almalı ve yasa doğrultusunda haklarında kovuşturma yapmalı. İlişkilerimizin zorlaşması, gazetecilere eziyet etmek için bir sebep değil” dedi.

Sputnik'e konuşan Morozov, "Her halükârda biz cevabımızı vereceğiz. Türkiye aktif bir şekilde yanıtlarımızla karşı karşıya kalıyor” ifadelerini kullandı.

Rusya Gazeteciler Birliği Sekreteri Timur Şarif ise saldırı ile ilgili, "Türkiye’de olanlar doğrudan bir saldırı ve gazetecilerin canlarına ve sağlıklarına kastetmeye yönelik bir girişim. Bu, sadece gazetecilik ve toplumsal kuruluşların tepkisini ortaya koymasının gerektiği bir saldırı değil. Kuşkusuz Rusya Dışişleri Bakanlığı da doğrudan konuya müdahil olup saldırganların derhal tespit edilmesi, gözaltına alınması ve bu tür provokasyonların tekrarlanmamasını garanti etmek için Türk mercilere yönelik nüfuzunu olabildiğince ortaya koyacaktır” değerlendirmesini yaptı.

Saldırıyla ilgili Rusya Federasyon Konseyi'nin Uluslararası İlişkiler Komitesi Başkanı Konstantin Kosaçev de açıklama yaptı. Kosaçev, Türkiye'nin saldırının sorumlularını hızlıca araştırması, sorumluları cezalandırması ve Rus basını için gerekli güvenlik önlemlerini alması gerektiğini söyledi.

Kosaçev Ankara’nın, girişeceği olası bir başka eylemin ikili ilişkilerin daha da zorlaşmasına yol açacağı konusunda uyarılması gerektiğini ifade etti.

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları