loading
close
SON DAKİKALAR

Rusya liderliğindeki barış gücü Kazakistan'da

Rusya liderliğindeki barış gücü Kazakistan'da
Tarih: 06.01.2022 - 13:09
Kategori: Dünya

Kazakistan'da LPG fiyatlarına yapılan zammın ardından başlayan protestolarda çok sayıda göstericinin hayatını kaybetti, binden fazla kişi yaralandı

Kazakistan'da protestocularla güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmalarda onlarca göstericinin öldürüldüğü bildirildi. Cumhurbaşkanı Tokayev'in çağrısı üzerine Rusya liderliğindeki barış gücü ülkeye konuşlandırıldı.

Kazakistan'da sıvılaştırılmış petrol gazı (LPG) fiyatlarına yapılan zammın ardından başlayan protestoların kontrol altına alınabilmesi için Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev'in yardım istemesi üzerine, ülkeye Rusya liderliğindeki barış gücü gönderildi.

Hükümetin istifasına ve LPG fiyatlarındaki indirime rağmen protestoların devam ederek bazı kentlerde şiddete dönüşmesi üzerine Cumhurbaşkanı Tokayev'in, Rusya'nın liderliğindeki Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü'nden (KGAÖ) yardım istemesine olumlu yanıt geldi. KGAÖ dönem başkanı Ermenistan'ın Başbakanı Nikol Paşinyan Çarşamba akşamı Kazakistan'a barış gücü gönderilmesinin kabul edildiğini açıkladı.

Rusya'dan Perşembe sabahı yapılan açıklamada da barış gücünün göreve başladığı ifade edildi. Barış gücünün görevinin ülke ve askeri altyapıyı korumak olacağı kaydedildi.

KGAÖ üyeleri arasında Rusya'nın yanı sıra eski Sovyet cumhuriyetlerinden Kazakistan, Ermenistan, Kırgızistan, Tacikistan ve Belarus bulunuyor.

Ülke çapında OHAL

Ülkedeki protestoların dış ülkelerden yardım alan "terörist çeteler" tarafından düzenlendiğini iddia eden Cumhurbaşkanı Tokayev, KGAÖ'den yardım istemeden önce televizyonda yayınlanan konuşmasında da gösterilerin kontrol altına alınabilmesi için sert tedbirlere başvurulacağını ve ülkede iki hafta süreyle olağanüstü hâl ilan edildiğini açıkladı.

Tokayev, Çarşamba günü de ülkenin en büyük kenti olan Almatı'da, protestoların başladığı Mangistau eyaletinde ve başkent Nur Sultan'da olağanüstü hâl ilan etmişti. Olağanüstü hâl süresince geceleri sokağa çıkma yasağının yanı sıra toplanma yasağı uygulanacak.

"Onlarca" ölü var

Kazakistan'da LPG fiyatlarına yapılan zammın ardından başlayan protestolarda çok sayıda göstericinin hayatını kaybettiği, binden fazla kişinin yaralandığı bildirildi.

Polis sözcüsü Saltanat Azirbek Perşembe sabahı Rus haber ajanslarına yaptığı açıklamada, ülkenin en büyük kenti Almatı'da gece hükümet binalarına girmeye çalışan "düzinelerce" göstericinin "etkisi hale getirildiğini" belirtti. Azirbek, "Dün gece aşırı güçler idari binalara, Almatı Emniyet Müdürlüğü'nün yanı sıra bazı polis karakollarına saldırmaya çalıştı. Düzinelerce saldırgan etkisi hale getirildi" şeklinde konuştu.

LGP fiyatlarına zamma tepki ile başlayan ve hükümet karşıtı eylemlere dönüşen protestolar hâlâ sürüyor. Rus haber ajansı Tass, ülkenin en büyük kenti Almatı'da Perşembe günü belediye binası önünde silahlı kişiler ile askerlerin "karşılıklı ateş" açtığını duyurdu. Yaklaşık 300 askerin zırhlı araçlarla belediye binasının bulunduğu meydanı çevrelediği aktarıldı.

Reuters'in haberinde de Almatı'nın merkezinde yüzlerce insanın Perşembe sabahı hükümeti protesto için toplandığı, askerlerin zırhlı araçlarla meydana girdiği sırada silah seslerinin duyulduğu, ancak daha sonra durumun sakinleştiği belirtildi.

Kaynak : DW Türkçe

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları