loading
close
SON DAKİKALAR

Rusya: Menbic'in kontrolü Suriye ordusunda

Rusya: Menbic'in kontrolü Suriye ordusunda
Tarih: 15.10.2019 - 14:35
Kategori: Dünya

Rusya Savunma Bakanlığı, Suriye ordusunun Menbiç'in tamamında kontrolü ele geçirdiğini duyurdu. Aynı zamanda Rus askeri polisinin Suriye rejimi ve Türk ordusunun kesişim alanında devriye yaptığı belirtildi.

Sputnik Türkiye'de yer alan habere göre, Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Suriye hükümet güçleri, Menbiç ve yakınındaki yerleşim birimlerinin tamamında kontrolü sağladı" dendi. Savunma Bakanlığı, Rus askeri polisinin Suriye'nin kuzeyinde Suriye güçleri ile Türke ordusunun kesişim hattında devriye faaliyetleri yürüttüğünü belirtti.

Bakanlık, Rus ordusunun Menbiç'teki durum konusunda Türk ordusuyla işbirliği yaptığını vurguladı.

Bakanlık, ABD ordusunun Menbiç'in kuzeybatısında yer alan Dadat ile Um-Mial yerleşimlerinde bulunan üslerini terk ettiğini bildirdi. Bakanlığın açıklaması şöyle: ""ABD ordusu, Menbiç'in kuzeybatısında yer alan Dadat ile Um-Mial yerleşimlerinde bulunan üslerini terk ederek Suriye-Irak sınırına doğru ilerledi. Dadat ile Um-Mial, Suriye hükümet güçleri tarafından ele geçirildi

"ABD askerlerinin çekilmesi 'el değiştirme"

Newsweek'e konuşan bir Pentagon yetkilisi Menbiç'ten çekilen ABD ordusunun bölgeyi Rus güçlerine teslim ettiğini söylemiş, uzun zamandır bölgede bulunan ABD personelinin Rus güçlerine güvensiz bölgelerde hareket edebilmeleri için hızlıca yardımcı olduğunu aktarmıştı. Pentagon yetkilisi ABD askerlerinin çekilmesini 'el değiştirme' olarak nitelemişti. 

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları