loading
close
SON DAKİKALAR

Rusya-Ukrayna görüşmelerinin üçüncü turu bu hafta sonu gerçekleşebilir

Rusya-Ukrayna görüşmelerinin üçüncü turu bu hafta sonu gerçekleşebilir
Tarih: 04.03.2022 - 19:30
Kategori: Dünya

Rusya'nın Donbass'a yönelik operasyonu sürerken yeni yaptırımlar ve açıklamalar da gelmeye devam ediyor. Ukrayna tarafı da Moskova- Kiev görüşmelerinin üçüncü turunun yarın ya da yarından sonraki gün olacağını açıkladı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’daki milliyetçiler ve Ortadoğu’dan gelenler de dahil olmak üzere yabancı paralı askerlerin sivilleri canlı kalkan olarak kullandığını söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Güvenlik Konseyi’nin üyeleri, toplantının başında Ukrayna’daki özel operasyon sırasında ölen Rus askerleri için bir dakikalık saygı duruşunda bulundu.

Hayatını kaybeden askeri personelin ailelerine 5 milyon rublelik ek destek

Putin, Ukrayna’daki özel operasyonda hayatını kaybeden askeri personelin ailelerine 5 milyon rublelik ek destek sağlanması talimatı verdi.
Rus lider Putin, şu ifadeleri kullandı:

"Askerlerimiz ve subaylarımız sivil halk arasında can kayıplarının meydana gelmemesi için çabalıyor. Ancak maalesef kendi aralarında kayıplar oluyor. Bizim görevimiz, Rusya halkının güvenliği için savaşırken ölen ve yaralanan arkadaşlarımızın ailelerine destek olmak.

Ukrayna’daki özel operasyon sırasında hayatını kaybeden tüm askerlerin ailelerine yasaların öngördüğü şekilde sigorta ve tek seferlik 7 milyon 421 bin rublelik ödeme yapılacak. Bunun yanı sıra ölenlerin ailelerine aylık olarak da tazminat ödenecek. Ayrıca ölen her bir askerin ailesine 5 milyon ruble tutarında ek bir ödeme yapılması gerektiğini düşünüyorum.Y'abancı paralı askerlerin de bulunduğu, milliyetçi ve Neo-Nazi oluşumlar sivilleri canlı kalkan olarak kullanıyorlar'

Rusya Devlet Başkanı Putin, Ukrayna’daki tüm çatışma bölgelerinde Rusya ordusu tarafından insani koridorların oluşturulduğunu belirtti.
"Ukrayna’daki askeri eylemlerin gidişatı, Rusya’nın kesinlikle Neo-Nazilerle savaşıyor olduğunu gösteriyor" diyen Putin, "Aralarında Ortadoğu’dan gelenler de dahil, yabancı paralı askerlerin de bulunduğu, milliyetçi ve Neo-Nazi oluşumlar sivilleri canlı kalkan olarak kullanıyorlar. Daha önce de belirttiğim gibi, şehirlerin yerleşim alanlarına ağır askeri teçhizatlar yerleştirdiklerine dair objektif fotoğraflar var" diye konuştu ve şunu ekledi:
 
"Bu oluşumlar bu teçhizatları yerleşim alanlarından, anaokulları, hastanelerin bulunduğu bölgelerden kaldırma vaatlerini yerine getirmiyor, aksine buralara tanklar ve toplar buralara taşınıyor.
 
Yüzlerce yabancı vatandaşı, askeri eylemlerin yaşandığı bölgelerden ayrılmaya çalışıyor, ancak Lviv üzerinden geçmeleri teklif edilerek rehin tutuluyorlar.

'Ruslar ve Ukraynalıların tek bir halk olduğuna dair inancımdan asla vazgeçmeyeceğim'

Operasyon sırasında belirlenen hedeflerin başarılı şekilde gerçekleştirildiğini ve operasyonun planlanan şekilde ilerldiğini ifade eden Rus lider, "Ukrayna’da yaşayanların bir kısmının korkutulmuş olması, birçoğunun milliyetçi propagandayla kandırılması ve birilerinin de bilinçli olarak Banderacıların, Büyük Vatan Savaşı sırasında Hitler’in yanında savaşan diğer Nazi uşaklarının, yolundan gitmesine rağmen Ruslar ve Ukraynalıların tek bir halk olduğuna dair inancımdan asla vazgeçmeyeceğim" dedi.

'Askerlerimiz ve Donbasslı milisler gerçekten kahramanlık gösteriyor'

"Neo-Naziler, Ukrayna’da öğrenim gören binlerce genç öğrenci de dahil olmak üzere, yabancı vatandaşlarını rehin aldı" diye devam eden Putin, "Çatışmalar sırasında askerlerimiz ve Donbasslı milisler gerçekten kahramanlık gösteriyor. Donetsk yönünde görev yapan 100. motorize tüfek tugayının personeline dikkat çekmek istiyorum. Volnovaha böglesinde Albay Aleksey Borisoviç Berhard komutasındaki askerler, milliyetçilerin enredeyse sekiz yıldır güçlendirmiş ve donatmış olduğu savunmayı derinlemesine kırdı" ifadelerini kullandı.
Rusya halkının Rus Silahlı Kuvvetleri ile gurur duyduğunu vurgulayan Putin, " Şu anda Ukrayna topraklarında olan asker ve subaylarımız, Rusya için, Donbass vatandaşlarının barışçıl yaşamı için, Ukrayna’nın Nazizim ve militarizmden arındırılması ve böylece yıllardır Batı’nın sınırlarımız yakınlarında kurduğu ‘Anti-Rusya’nın, nükleer silahlarla da dahil olmak üzere, bizi tehdit etmemesi için çarpışıyor" dedi.
Putin, Ukrayna’daki özel operasyon sırasında hayatını kaybeden kıdemli Teğmen Nurmagomed Gacimagomedov’a ölümünün ardından Rusya Kahramanı unvanı verdi. konuyla ilgili açıklama yapan Putin şunları söyledi:
 
“Astlarını gerçek bir komutan gibi kendinden emin şekilde yönetti. Ağır yaralandıktan sonra sonuna kadar savaştı ve kendisi ile birlikte etrafındaki militanları bir el bombası ile havaya uçurdu.
 
Gacimagomedov, meselenin kimlerle, tutsaklarla alay eden ve onları vahşice öldüren Neo-Nazilerle olduğunun farkındaydı.
 
Ben Rusum, ancak Dağıstan kökenli, Lak, genç bir adam olan Nurmagomed Gacimagomedov’unki gibi kahramanlık örnekleri gördüğümde, ben Lakım, ben Dağıstanlıyım, ben Çeçenim, ben İnguşum, Rusum, Tatarım, Yahudiyim, Mordvinim, Osetyalıyım demek istiyorum.
 
Rusya’daki 300’den fazla ulusal, etnik grubun tamamını saymak imkansız. Beni anladığınızı düşünüyorum. Ben bu dünyanın, güçlü, sağlam, çok uluslu Rusya halkının bir parçası olmaktan gurur duyuyorum.”

‘Ukraynalı neo-Naziler, Büyük Vatan Savaşı yıllarındaki faşistler gibi davranıyor’

Putin toplantıda şu ifadeleri de kullandı:
“Askerlerimiz, Donbass’taki halk cumhuriyetlerinin kentlerinde, Severodonetsk’te, Lisiçansk’ta, çok katlı konutların sakinlerinin binanın orta katlarına doldurulup, bu binaların alt katlarındaki pencereler ve duvarların kırılıp buralara ağır teçhizatların, silahların doldurulması; keskin nişancıların, tüfeklerin de üst katlara yerleştirilmesi, buralara tankların getirilmesi gibi durumlar tespit ediyor. Sadece faşistler böyle savaşıyordu. Sovyet birlikleri onlara karşı çarpışırken, aynı zamanda Ukrayna topraklarını kurtarırken, sivil halka karşı faşistler de böyle insanlıkdışı davranışlarda bulunuyordu.”

Son olarak Rusya, Ukrayna operasyonunda insansız hava aracı kullandığını gösteren ilk videoyu yayınladı.

Rusya Dış İstihbarat Servisi: NATO, yabancı teröristleri Ukrayna'ya gönderiyor
 
Rusya Dış İstihbarat Servisi (SVR), NATO ülkelerinin istihbarat servislerinin yabancı terörist-militanları Ukrayna'ya gönderdiğini açıkladı.
 
Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanlığı: Gübre sevkiyatlarındaki aksamalar birçok ülkede gıda kıtlığına yol açabilir
 
Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, yabancı şirketlerin ‘sabotajı’ nedeniyle Rusya’dan yapılan gübre sevkiyatlarında ortaya çıkan aksaklıkların yüz milyonlarca insan için gıda kıtlığı riski taşıdığı ve birçok ülkenin ulusal güvenliğini doğrudan etkileyebileceği belirtildi.
 
Açıklamada, “Şu anda, bir dizi yabancı lojistik şirketinin yapılan teslimatları sabote etmesi nedeniyle, Avrupa ve diğer ülkelerdeki çiftçilerin sözleşmeli gübre hacimlerini alamadığı bir durum ortaya çıkıyor. Bu, Batı ve Doğu Avrupa, Latin Amerika, Güney ve Güneydoğu Asya ülkeleri için mahsul yetmezliği ve sonuç olarak gıda kıtlığı için bariz riskler doğuruyor. Çünkü, bugün için Rus gübrelerinin yerini doldurmak son derece zor hatta imkansız” ifadeleri kullanıldı.
 
Açıklamada ayrıca, gübre sevkiyatındaki sorunların bir dizi ülkenin ulusal güvenliğini doğrudan etkileyebileceği ve orta vadede yüz milyonlarca insan için gıda kıtlığı şeklinde ciddi sonuçlara yol açabileceği kaydedildi.
 
ATOR: Rusya’dan yurtdışına uçak biletlerine yoğun talep var
 
Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR), Rusya’dan yurtdışına önümüzdeki günler için uçak bileti talebinde ani artışın gözlemlendiğini belirtti. Ekonomi sınıfında bile fiyatlar önemli ölçüde artarken en popüler destinasyonlar İstanbul ve Dubai oldu.
 
ATOR’un açıklamasında, “Turizm pazarında, 2 Mart’tan bu yana, önümüzdeki günler için yurtdışı uçuşlarına yoğun talep var. En popüler destinasyonlar, dünyanın en büyük transit merkezlerinden biri olan İstanbul ve Dubai. Fiyatlar şok edici” ifadesine yer verildi.
 
Moskova’dan İstanbul’a yarın için en ucuz biletin, ekonomi sınıfında kişi başı tek yön 53 bin 500 ruble (yaklaşık 7 bin TL) THY’den alınabildiği ifade edilirken Moskova’dan Dubai’ye ise 63 bin 700 ruble (yaklaşık 8500 TL) olduğu kaydedildi.

 

Kaynak : Sputnik - www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları