loading
close
SON DAKİKALAR

Sakarya'da havai fişek fabrikasında patlama: 4 kişi yaşamını yitirdi, 97 yaralı

Sakarya'da havai fişek fabrikasında patlama: 4 kişi yaşamını yitirdi, 97 yaralı
Tarih: 03.07.2020 - 12:21
Kategori: Yurt

Sakarya'nın Hendek ilçesindeki havai fişek fabrikasında patlama meydana geldi. Patlamadan ilk belirlemelere göre 4 kişi yaşamını yitirdi, 97 kişi yaralandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 45-50 kadar işçiye ulaşılmaya çalışıldığını belirtti.

Bölgeye gelen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Hendekte olan patlama sebebiyle geldik. Daha önce burada benzer şekilde 2 patlamanın olduğunu biliyoruz. Hayatını kaybeden 4 vatandaşımız oldu. 97 yaralımız nakledildi. 16 kişi taburcu edildi. 1 kişi ağır yaralı olarak tedavi altında. 31 yaşında bir hastamız. Durumu ciddi olan bunun dışında herhangi bir yaralımız yok. Milletimize başsağlığı ve geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.  Havai fişekte karbondioksit, karbonmonoksit  sülfit dioksit gibi gazlar bulunuyor. Tansiyon, solunum sıkıntısı yaşayan, riskli hastalar için önemli olabileceğini düşünüyoruz. Yakın bölgenin 12 saatini önemli olduğunu maskeli olunması, mümkün mertebe dışarı çıkılmaması ve kapı-pencerenin kontrollü açılmasını öneriyorum. Çalışan toplam 186 kişi olduğunu biliyoruz. 100 kişiye ulaştık, 20 kişi işe gelmedi, diğer kişilerle ilgili de çalışmalarımız devam ediyor. Erken dönemde sahadan ayrılanlar da var. 45-50 kişi haber alınamayan." açıklamasını yaptı. 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Sayın bakanımız açıklamaları yaptı. Soğutma çalışmaları ve enkazdaki çalışmalar devam ediyor. Bütün ekiplerimiz çalışmalarını sürdürüyorlar. Başsavcımızın da denetiminde nasıl meydana geldiğini araştırılıyor.” diye konuştu.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Aile ziyaretlerimize başladık, yardımlarla yanlarındayız.” değerlendirmesinde bulundu. 

Bakanlar bölgede

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Aile, Çalışma ve Soyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Sakarya'da havai fişek fabrikasında patlama meydana gelen bölgeye gitti.
 
AFAD: Fabrikada herhangi bir radyasyon kaynağı bulunmamaktadır

AFAD patlamaya ilişkin yaptığı açıklamada" Sakarya Hendek'te bulunan havai fişek fabrikasında 11.15 sularında meydana gelen kaza endüstriyel bir kaza olup, yetkililerden alınan bilgiye göre söz konusu fabrikada herhangi bir radyasyon kaynağı bulunmamaktadır. Ekiplerimiz tarafından ölçümler sürekli yapılmakta ve konu takip edilmektedir." dedi

Hendek Belediye Başkanı: İçeride 150-200 civarında çalışan var

Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu, patlamaya ilişkin yaptığı açıklamada, "150-200 civarında çalışanı olduğu söyleniyor. Ambulans ve itfaiye dışında kimseyi almıyorlar. Net bir bilgim yok. 3-4 yıl önce de patlama yaşandı. Aynı fabrikada oldu. Ölen olmamıştı. Patlamalar hâlâ sürüyor. Olay yerine 300 metre mesafedeyim. İlk baştaki kadar güçlü olmasa da patlamalar sürüyor. Tüm ekipler şu an burada. Hendek ilçesine 16 kilometre mesafede bir tesis" dedi.

Sakarya Belediye Başkanı: Patlamalar devam ediyor

Sakarya Belediye Başkanı Ekrem Yüce de, "Vahim bir tablo var. Yaralılarımızı çıkarmaya çalışıyoruz. Hâlâ patlamalar devam ediyor. Düzce ve Kocaeli'den yardım istedik, bütün ekiplerden yardım istiyoruz." dedi.

NTV yayına bağlanan Yüce ikinci açıklamasında, “Şu anda yukarıdan müdahale edilecek, gelmek üzere. Kocaeli’den ekipler geldi. Sadece itfaiye değil bütün ekiplerimiz hepsi burada, yoğun çalışma içindeyiz. Yangına müdahale devam ediyor.” diye konuştu. 

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları