loading
close
SON DAKİKALAR

Sincan’da 30 yıllık ağaçlar katledildi

Sincan’da 30 yıllık ağaçlar katledildi
Tarih: 14.07.2020 - 11:25
Kategori: Gündem

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Sincan Malıköy Mahallesi dere boyunda ağaç katliamı yapıldığını açıkladı. MTA Türkiye Yer Bilimleri Veri ve Karot Bilgi Bankası inşaatı ve dere ıslah çalışmaları adı altında, dere boyundaki 30-40 yıllık ağaçlar kesildi.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve bölgede yaşayan vatandaşlar ağaç katliamına tepki gösterdi.

Vatandaşlar, ‘’Sincan Malıköy Mahallesi Ihlamurkent çevresi doğal güzelliklerinden olan dere yıllarca çevre tarlaların sulanmasına ve doğal yaşam alanına katkı sağlıyordu. Dere boyu en az 30-40 yıllık ağaçlarıyla seyrine doyum olmayan bir tabiat harikasıydı. Çok çeşitli yabanıl kuş ve kara hayvanının yaşam alanı iken, dere ıslah çalışması adı altında tarumar edildi’’ dedi.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, ''Bu bölge ağaçlandırılacak alan iken plan değişikliği yapılarak resmi kurum alanına dönüştürülmüştür. Parsel aynı zamanda tarım alanı niteliğindedir, parselin çevresi de tarım alanlarından oluşmaktadır. 30-40 yıllık ağaçlar acımasızca kesildi. Güvenli gıdaya ulaşmanın ve nefes alacak yeşil alanların büyük önem taşıdığı pandemi sürecinde ağaç katliamı yapanlar, gün gelecek gölgesine sığınacak ağaç bulamayacaklar. Yeşile düşman, beton sevdalısı yöneticiler elinde kentsel açık yeşil alanlarımız gasp ediliyor Yeşil alanlarımız betona kurban ediliyor, meralar yapılaşmaya açılıyor. Dereler ıslah çalışmaları adı altında yok ediliyor’’ diye konuştu.

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları