loading
close
SON DAKİKALAR

Suriye Dışişleri Bakanı: Türk ve Amerikan ordusu işgal ve kaynakları yağmalamayı derhal sona erdirmeli

Suriye Dışişleri Bakanı: Türk ve Amerikan ordusu işgal ve kaynakları yağmalamayı derhal sona erdirmeli
Tarih: 28.09.2021 - 09:18
Kategori: Dünya

Suriye Dışişleri Bakanı Mikdad, ABD ve Türkiye'ye Suriye'de bulunan ordu birliklerini çekme çağrısında buldu. Mikdad, ayrıca Suriye'nin kuzeyindeki ayrılıkçıları, dış güçlerden yardım almamaları konusunda uyardı.

Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad, 76. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Türkiye'yi İdlib'deki silahlı gruplara destek vererek Astana ve Soçi görüşmelerinde uygulamayı taahhüt ettiği yükümlülükleri ihlal etmekle suçladı.
Mikdad, "Destek, Nusra militanlarına da sağlanıyor. Bu, İdlib'i yabancı teröristler yığınağına dönüştürdüler" ifadelerini kullandı.
Ankara'yı, Suriyelilere karşı savaş suçu işlemekle, içme suyuna erişimi kesmekle, Suriye'nin 'işgal altındaki' topraklarda yaşayan halkı 'Türkleştirmekle' suçlayan Suriyeli bakan, şöyle devam ett
 
"Suriye topraklarının Türk ve Amerikan ordusu tarafından inandırıcı olmayan bahanelerle işgali ve kaynakların yağmalanması derhal ve koşulsuz olarak sona erdirilmeli.
 
Öte yandan Suriye Dışişleri Bakanı, savaş yüzünden evlerini terk eden tüm sığınmacıları geri kabul etmeye hazır olduklarını da sözlerine ekledi.
 
 
Mikdad, "Kuzeydoğudaki ayrılıkçı azınlığı, Suriyelilerin reddettiği düşlere karşı uyarıyoruz, çünkü bu düşler yüzünden ayrılıkçılar kendilerini, Suriye'nin birliğine karşı komplo kuran güçlerin alanında bulur. Dış güçlere güven duymak aldatıcıdır" dedi.

 

Kaynak : Sputnik

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları